Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Największa z trzech łazienek dużego, jednorodzinnego domu pomyślana została jako wnętrze wszechstronne. Oglądając ją wiemy jednak od razu, czego oczekiwali – i co najbardziej lubią – jej właściciele.
Zgodnie z życzeniem właścicieli domu, łazienka przeznaczona wyłącznie dla nich dwojga, miała zawierać pełny program sanitarny. Nie da się jednak nie zauważyć, że aspekt kąpielowo-toaletowy zdominował pozostałe. Na powierzchni 12 m2 królują wanna z hydromasażem oraz szafka z umywalkami. Pomimo że znalazło się również miejsce na sedes i bidet oraz wnękę prysznicową, to te elementy, chociaż widoczne i odpowiednio skontrastowane z tłem – brązowym drewnem, stanowią w tym pomieszczeniu drugi plan. Znaczący wpływ na rozmieszczenie poszczególnych akcesoriów miała też lokalizacja łazienki na poddaszu.
Pracy architekta przyświecała chęć połączenia nowoczesnych, praktycznych rozwiązań z odrobiną tradycji, co określiło charakter tego wnętrza. Szczególną rolę odgrywa tu solidna, prosta szafka, na której umieszczono okrągłe umywalki. Klasyczny styl wnętrza podkreślają  też baterie i duże, fazowane lustro. Nie sposób uniknąć tu porównania z toaletkami naszych babć.
Charakter łazienki definiują też odpowiednio dobrane kontrasty. Ciepły kolor drewna poza szafką znajdziemy również na podłodze oraz ścianie, które częściowo wykończono parkietem przemysłowym. Jasny brąz doskonale współgra z bielą płytek, którą dodatkowo „złamano” stosując ceramiczno-stalowe dekory. Zajrzyjmy również nad wannę – widoczna tam wnęka być może nieco ociera się o kicz, ale świetnie komponuje z dekorami i sprawdza jako urozmaicenie płaskiej bieli ściany.
Prezentowana łazienka nie jest pomieszczeniem mocno odwołującym się do przeszłości, ani tym bardziej nazbyt odważnym designersko. Zastosowane rozwiązania mają dodać wnętrzu uroku, jednak ich skala i charakter są dobrane tak, aby nie straciło estetycznej świeżości jeszcze przez wiele lat.
PROJEKT: ARCH. MONIKA WŁODARCZYK
ARCH. JAROSŁAW JOŃCZYK

PODKREŚLAJĄCE KONTRASTY
arch. Monika Włodarczyk
arch. Jarosław Jończyk

Kompozycja tej łazienki polega przede wszystkim na odpowiednim zastosowaniu kontrastów. Użyte materiały oraz akcesoria mają za zadanie wzajemnie się podkreślać. Wszystkie bryły i kolory dobraliśmy pod kątem ich odpowiedniej ekspozycji. Podobnie jak w całym domu, chodziło o połączenie nowoczesności z odrobiną tradycyjnego stylu. Stąd chociażby zastosowanie drewna w naturalnym, ciepłym kolorze.
Zastosowany przez nas parkiet przemysłowy wykonany jest z drewna merbau. Warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ jest to gatunek niezbyt popularny wśród architektów, szczególnie jako element wykończeniowy w łazienkach. Nie jest co prawda tak odporny na wilgoć jak tek i nie nadaje się raczej do wnętrz, które mogą być często i mocno zawilgocane – na przykład do łazienek dla dzieci, jednak w przypadku wnętrza przeznaczonego głównie dla dorosłych, wystarczy po prostu unikać zbyt dużego zawilgocenia, co nie powinno być trudne. Tego gatunku drewna używamy zresztą również w innych naszych projektach, przede wszystkim ze względu na jego walory dekoracyjne.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA