Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

III edycja Konkursu SPA-ART na projekt urządzenia do hydromasażu, organizowanego przez firmę Pool-Spa, dowiodła wielkiego potencjału młodych, polskich projektantów. Świadczy o tym nie tylko liczba projektów, jakie wpłynęły do konkursu, ale także ich wysoki poziom.

REKLAMA

III edycja Konkursu SPA-ART na projekt urządzenia do hydromasażu, organizowanego przez firmę Pool-Spa, dowiodła wielkiego potencjału młodych, polskich projektantów. Świadczy o tym nie tylko liczba projektów, jakie wpłynęły do konkursu, ale także ich wysoki poziom.

Powszechnie wiadomo, że dla ludzi młodych pewne ograniczenia związane z funkcjonowaniem w konkretnym czasie i przestrzeni niejednokrotnie nie istnieją. Z młodymi projektantami sprawa ma się podobnie. Dlatego ogłoszenie konkursu na projekt jakiegokolwiek urządzenia dla takich właśnie osób wymaga nie lada odwagi - szczególnie, gdy ogłasza go producent. Liczyć się on musi z tym, że zgłoszone projekty będą co prawda interesujące i nowatorskie, ale mogą się okazać niemożliwe do zrealizowania, np. ze względów technologicznych czy rynkowych.

Tym bardziej warto docenić wysiłki firmy Pool-Spa, która już po raz trzeci ogłosiła konkurs na projekt urządzenia kąpielowego z hydromasażem wykonanego z akrylu. Podobnie jak w latach ubiegłych skierowano go do studentów uczelni związanych z projektowaniem oraz młodych projektantów i architektów. Zainteresowanie tą tematyką okazało się duże, bo do konkursu zgłoszonych zostało ponad 60 prac (w zeszłym roku było ich 17). Tegoroczny konkurs znacznie lepiej wypadł także pod względem poziomu zgłoszonych projektów. Dlatego też jury przyznało w tej edycji, po raz pierwszy w historii konkursu, oprócz trzech nagród dwa wyróżnienia.

ZASADY KONKURSU. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 19 marca br. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Prace oceniało jury w składzie: Jacek Różycki - dyrektor generalny firmy Pool-Spa, Paweł Jędra - dyrektor techniczny firmy

Pool-Spa, Przemysław Gierałtowski - architekt, przedstawiciel Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Kinga Mostowik - architekt, stylistka i redaktor magazynu \"Elle Deco\", Aleksandra Stępnikowska - architekt i redaktor magazynu \"Architektura\" oraz redaktor naczelny miesięcznika \"Łazienka\" Mariusz Nieścior.

Główne kryteria, którymi się kierowano w wyborze prac to: nowatorstwo i pomysłowość projektu, funkcjonalność prezentowanego rozwiązania, estetyka oraz przystosowanie projektu do możliwości technologicznych firmy Pool-Spa. Wszak jednym z celów konkursu jest wdrożenie nagrodzonych projektów do produkcji, a w konsekwencji do sprzedaży.

Ogłaszając podobny konkurs dla projektantów Pool-Spa daje wyraźny sygnał, że wzornictwo jest niezwykle istotnym elementem jej działalności. Tym samym dowodzi, że daleka jest od popadnięcia w lukratywny wir taniej, masowej produkcji. Duże zainteresowanie ze strony młodych projektantów świadczy natomiast o coraz żywszej potrzebie konkretnej realizacji swoich pomysłów. Pozostaje mieć nadzieję, że konkurs SPA-ART będzie w dalszym ciągu interesującym forum, na którym budzić się będą tak nowe idee, jak i nowe talenty.

 

MARTA MATRACKA

 

 

PIERWSZA NAGRODA

PANEL MASAŻOWY \"LAMPELUNA\",

PROJEKTANT: ADAM KRASZEWSKI

Przyznać należy, że wśród masywnych paneli masażowych dostępnych na naszym rynku, projekt \"Lampeluny\" odznacza się zaskakującą wręcz lekkością i prostotą formy. Konsekwentnie powtarzają się tu motywy takie, jak np. owalne wgłębienia, które wyznaczają miejsca przeznaczone dla elementów sterujących, rączki prysznicowej oraz dysz. Nie da się ukryć, że to właśnie te cechy - prostota formy i jej konsekwencja - stanowią o sukcesie tego pomysłu. \"Lampeluna\" to projekt, w którym w jedną, spójną całość wpisane zostały nie tylko dysze masażowe, elementy sterujące czy rączka prysznica, ale również głowica deszczowa oraz wbudowane obok głowicy oświetlenie. Właśnie temu innowacyjnemu rozwiązaniu urządzenie zawdzięcza swoją nazwę. Chociaż zgodnie z wymogami konkursu panel zaprojektowany został jako akrylowy wydaje się, że efektowniej wyglądałby jako aluminiowy. Może właśnie w tej wersji \"Lampeluna\" już niedługo będzie dostępna na naszym rynku?

 

DRUGA NAGRODA

WANNA I PANEL MASAŻOWY \"RED ELEGANCE\", PROJEKTANT: MACIEJ KARPIAK

\"Czerwona elegancja\" tak można by przetłumaczyć nazwę tego projektu. Śmiało można by dodać \"czerwona ekstrawagancja\", bo chociaż ani wanna, ani panel nie odbiegają od swych klasycznych kształtów, jest w nich jednak coś co sprawia, że przypatrujemy się mu ze sporym zainteresowaniem. Może tym co przyciąga jest właśnie owo połączenie swoistej klasyki z niestandardową dla łazienek barwą? Podobnie zresztą o swym pomyśle wyraża się sam autor \"Red elegance\", który tworząc projekt starał się w nim pokazać pełną wyrazu czystą formę obiektu użytkowego. Wspólnym mianownikiem obu urządzeń jest zaokrąglenie ich formy nawiązujące do wzornictwa lat 60. oraz charakterystyczne, wklęsłe boczne panele maskujące. W efekcie powstały wanna i panel, w których kształcie harmonijnie połączono te dwie z pozoru kontrastujące ze sobą właściwości.

 

TRZECIA NAGRODA

DWUOSOBOWA WANNA Z HYDROMASAŻEM, PROJEKTANT: IRENEUSZ OLSZA

Projekt tej wanny to ciekawy pomysł na pogodzenie dwóch wiodących tendencji w projektowaniu tych urządzeń kąpielowych - z jednej strony ma ona przecież coś wspólnego z wanną narożną, z drugiej z dużą, okrągłą wanną. Jej kształt oparty na trójkącie o zaokrąglonych bokach pozwala przecież na usytuowanie jej w narożu łazienki (oszczędność miejsca!), jak również na swobodną kąpiel dwóch osób. Obudowa wykonana z ciemnego materiału drewnopodobnego przywołuje w pewien sposób skojarzenia z minibasenami spa. Kąpiel w takiej wannie, szczególnie, gdy brana jest w towarzystwie, będzie przeżyciem nie tylko dla ciała, ale również dla ducha. Dużym atutem tego projektu, dzięki któremu uzyskał on uznanie jury, jest jego dobre przystosowanie do technologicznych wymogów produkcji.

 

 

WYRÓŻNIENIE

KABINA PRYSZNICOWA \"KALIOPE\", PROJEKTANT: PIOTR JAGIEŁŁOWICZ

Era przestronnych kabin, które same w sobie są nie tylko elementem o funkcji czysto higienicznej, ale również organizującym wokół siebie całą przestrzeń łazienki, ma swoje pięć minut. \"Kaliope\" także należy do rodziny takich kabin. Można w niej wyodrębnić dwie części: kabinę właściwą z hydromasażem, w której znalazły się wbudowane siedzisko oraz półki na kosmetyki, oraz - jak określił je sam autor - \"skrzydła\", czyli miejsca poza zasięgiem wody. Zaplanowano je jako przestrzeń, w której stosunkowo blisko samego prysznica powiesić będzie można ubranie i ręczniki. Wydaje się, że \"Kaliope\" dzięki swemu kształtowi wyraźnie nakreśla granice swego \"panowania\". Raz przez zamknięcie taflą szklanych drzwi kabiny właściwej, drugi - przez dodatkowe otoczenie jej charakterystycznymi \"skrzydłami\".

 

 

WYRÓŻNIENIE

WANNA \"LOTOS\", PROJEKTANT: PATRYCJA CZERNIAWSKA

Nie da się ukryć, że wanna \"Lotos\" wspaniale wpisuje się w królujący obecnie trend łączenia terapii wodą z innymi sposobami na poprawę kondycji swego organizmu. W tym wypadku chodzi o chromoterapię. Autorka projektu zastosowała tu dysze świetlne, których konstrukcja opiera się na światłowodach. Dodatkowo każda dysza zakończona jest soczewką rozpraszającą światło. System generujący kolory kontrolowany jest cyfrowo przez sterowniki odpowiedzialne również za pracę systemu hydromasażu. Inspiracją dla kształtu samej wanny był kwiat lotosu, ale w jej formie, a dokładnie w jej przezroczystości, jak mówi autorka, doszukać się można także wpływów świata podwodnego. Wystarczy spojrzeć na meduzę, by wiedzieć komu poza kwiatem lotosu prezentowana wanna zawdzięcza swój ostateczny kształt. Pozostaje mieć nadzieję, że \"Lotos\" sprawdzi się nie tylko jako urządzenie efektowne, ale również, a może przede wszystkim, funkcjonalne.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA