Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Systemy prysznicowo-masażowe montowane podtynkowo zdobywają nowych zwolenników. Coraz częściej klienci stawiają na jakość i większe możliwości kąpieli decydując się na wybór bardziej kosztownego, ale zapewniającego ciekawsze rozwiązania produktu, jakim jest system podtynkowy z hydromasażem.

REKLAMA

Systemy prysznicowo-masażowe montowane podtynkowo zdobywają nowych zwolenników. Coraz częściej klienci stawiają na jakość i większe możliwości kąpieli decydując się na wybór bardziej kosztownego, ale zapewniającego ciekawsze rozwiązania produktu, jakim jest system podtynkowy z hydromasażem.

Zaletą panela jest z pewnością niższa cena i brak ograniczeń konstrukcyjnych - można go zamontować nawet na bazie istniejącej instalacji. Z drugiej strony system podtynkowy ma tę przewagę, że pozwala na dowolność aranżacji i niestandardowe rozwiązania.

- Obserwujemy wzrost sprzedaży tych produktów - stwierdza Anna Pawlak z olsztyńskiej firmy Saniter.

- Klienci wybierają systemy podtynkowe, ponieważ są one bardziej estetyczne i dają więcej możliwości niż tradycyjne natryski. Pozwalają dowolnie zaprojektować ułożenie i ilość elementów wchodzących w skład konkretnego zestawu.

- Jeżeli klient chce urządzić większy pokój kąpielowy, radzimy zwykle zamontować podtynkowy system prysznicowy - wyjaśnia Sebastian Grzebielucha z Salonu Łazienek Hot Bis w Zielonej Górze.

Mimo tych walorów system ukryty w ścianie ciągle jeszcze przegrywa z panelem prysznicowym w walce o klienta.

- Nadal lepiej sprzedają się panele. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są one tańsze i łatwiejsze w montażu. Montaż podtynkowego systemu prysznicowego jest skomplikowany i nie każdy jest w stanie się tego podjąć - mówi Aleksandra Rębacz z toruńskiego salonu Servitor Prim.

OFERTA RYNKOWA. Podtynkowe systemy prysznicowe z dyszami masującymi oferuje mniejsza liczba producentów, niż ma to miejsce w przypadku paneli prysznicowych. Tego typu rozwiązania proponują w naszym kraju firmy: Hansgrohe, Grohe oraz Hansa.

Decydując się na ofertę Hansgrohe klient ma możliwość wyboru jednego z czterech kompletnych podtynkowych systemów prysznicowych, może także złożyć własny, dostosowany do indywidualnych potrzeb zestaw z wybranych elementów. Każdy z modeli wyposażony jest w podtynkową baterię termostatyczną, ibox (uniwersalny zestaw do montażu podtynkowego), odpowiednie zawory (czterodrożne - do obsługi trzech urządzeń jednocześnie, trójdrożne - doprowadzające wodę do dwóch urządzeń lub odcinająco-przełączające). Każdy zestaw charakteryzuje się odmienną ilością i typem dysz bocznych oraz rodzajem głowic prysznicowych. Dostępne są także dysze boczne z funkcją wyłączania, co jest szczególnie przydatne np. dla kąpiących się dzieci.

Oferta Hansy to \"Oazy Prysznicowe\" - zestawy indywidualnie dobieranych elementów, w skład których wchodzi najczęściej głowica górna z możliwością regulacji strumienia i bicze wodne ze strumieniem masującym, a także mieszacz czy (ewentualnie) termostat. Klient może wybrać dowolną ilość dysz bocznych oraz dowolny rodzaj głowicy górnej.

Firma Grohe także nie oferuje gotowych zestawów. Osoba pragnąca kupić podtynkowy system z hydromasażem tego producenta samodzielnie decyduje, jakie elementy zostaną zainstalowane w jej łazience. Przykładowy zestaw może składać się np. z sześciu dysz bocznych, głowicy górnej i baterii z termostatem. Dostępne są oczywiście również tańsze opcje np. z trzema dyszami.

- Sugerujemy jednak, aby zawsze zasięgnąć rady sprzedawcy, ponieważ chcąc zainstalować np. sześć dysz bocznych należy wiedzieć, jakiej grubości rury trzeba będzie podłączyć - wyjaśnia Marek Lewicki z firmy Grohe.

INDYWIDUALIZM PRZEDE WSZYSTKIM. Biorąc pod uwagę widoczną obecnie w aranżacji wnętrz tendencję do minimalizmu i oszczędności formy, należy stwierdzić, że podtynkowy system prysznicowy to interesująca alternatywa dla hydromasażu w wannie.

- Podtynkowy zestaw prysznicowy z hydromasażem góruje nad panelem tym, że zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię, posiada mniej elementów, w związku z czym łatwiejsze jest ich czyszczenie, a całość - ponieważ cała instalacja jest schowana - sprawia bardziej estetyczne wrażenie - mówi Sławomir Lipski, przedstawiciel firmy Hansa. - Klienci mogą wybrać dowolną ilość dysz, warunkiem jest jedynie odpowiednie ciśnienie w rurach oraz odpowiednio duży ich przekrój.

Nastawienie kierunku działania strumieni z dysz bocznych jest możliwe dzięki przegubom kulowym albo dyszom obrotowym. Sterowanie takim systemem nie jest przy tym skomplikowane - może być zawarte w jednym elemencie, który ustala wówczas odpowiednią temperaturę, otwiera i zamyka dopływ wody oraz przełącza jej strumień na poszczególne elementy. Sterowanie może być też rozbite na poszczególne części, z których każda odpowiada za inną czynność.

- Podtynkowy system z hydromasażem jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce mieć możliwość masażu wodnego, ale ma niewielką łazienkę albo zamierza zamontować hydromasaż w kabinie. Dzięki ukryciu elementów instalacyjnych znacznie oszczędza się przestrzeń - mówi Bartosz Śliwiński, product manager w firmie Hansgrohe. - Sugerujemy zwykle naszym klientom, aby decydując się na zakup takiego systemu dobrze przemyśleli jego funkcjonalność i dostosowali idealnie do własnego wyobrażenia hydromasażu. Ważna jest także znajomość zagadnień technicznych związanych z montażem takich rozwiązań - tu szczególnie cenna jest współpraca z instalatorem lub architektem.

Montaż podtynkowych systemów prysznicowo-masażowych jest możliwy tylko w nowym budownictwie, w którym nie ma jeszcze instalacji wodno-kanalizacyjnej, albo w wypadku, gdy właściciel decyduje się na generalny remont łazienki, włączając w to skuwanie ceramiki.

JUSTYNA GALICKA

 

Konstrukcja podtynkowego systemu prysznicowego jest dwuczęściowa. Część ukryta pod tynkiem to przede wszystkim korpus wyposażony w mieszacz lub termostat. Może być on montowany w ścianie na dwa sposoby: bezpośrednio wbudowany w ścianę albo też zainstalowany (za pomocą mechanizmu zatrzaskowego lub przykręcany śrubami) w obudowie ochronnej ze sztucznego tworzywa. Rozwiązanie to może być stosowane zarówno w wersji z mieszaczem, jak i z termostatem. Część widoczna zależy od wyboru klienta - tu dowolność jest olbrzymia, począwszy od rodzaju głowic, a skończywszy na ilości, rodzaju i ustawieniu dysz do masażu.

W przygotowany wcześniej i ustawiony na odpowiedniej wysokości otwór ścienny wstawia się podtynkowy korpus (bezpośrednio albo w obudowie), a następnie mocuje się go w taki sposób, aby przyłącze ciepłej i zimnej wody było odpowiednio dobrane. Przy instalowaniu rur koniecznie należy wziąć pod uwagę odpowiednią ich grubość. W przypadku instalacji sześciu dysz bocznych optymalna średnica rur doprowadzających wynosi 3/4\". W sytuacji, gdy planowany jest montaż jedynie trzech dysz bocznych, wystarczą rury o średnicy 1/2\". Przewody doprowadzające wodę do dysz bocznych muszą być układane ze spadem, aby samoczynnie opróżniały się z wody. W ten sposób uniknie się zalegania w rurach zimnej wody. Ponadto całą instalację należy starannie przepłukać przed jej uruchomieniem. Warto też pamiętać, że ciśnienie wody w instalacji powinno wynosić 3 bary.

Problemem w montażu jest także kwestia grubości ścian - aby zainstalować mieszacz lub termostat niezbędna jest ściana o grubości przynajmniej 75 mm. Minimalna wielkość natrysku przy sześciu dyszach bocznych to 90x90 cm, co gwarantuje optymalną siłę strumienia wody. Odległość pomiędzy powierzchnią brodzika a dolnymi dyszami bocznymi powinna wynosić od 60 do 70 cm. Warto wiedzieć, że wykonanie instalacji musi być uzgodnione z osobą układającą płytki, ponieważ rozmieszczenie poszczególnych elementów zależne jest od wielkości płytek. Należy również tak zaplanować umiejscowienie systemu prysznicowego, aby uniknąć hałasu związanego z pracą urządzenia - nie powinno się zatem umieszczać takiego natrysku na ścianie dzielącej np. łazienkę i sypialnię.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA