Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Zastanawiając się nad wyborem danego modelu wentylatora do łazienki kierujemy się zwykle jego wyglądem oraz ceną. Dopiero w trakcie korzystania z tego, bądź co bądź prostego urządzenia, wychodzi na jaw jeszcze jedna cecha, o której często zapominamy dokonując zakupu - funkcjonalność.

Idealny wentylator sam powinien wiedzieć kiedy ma się włączyć, sam też powinien się wyłączać. Powinien być również cichy i wydajny. Większość tanich modeli nie spełnia jednak tych warunków - albo wentylator szybko i sprawnie opróżnia łazienkę z pary wodnej, czemu towarzyszy hałas, albo pracuje bardzo cicho, jednak suche ręczniki mamy tylko w szafkach poza łazienką. Również automatyka pozostawia dużo do życzenia. W miejscach wilgotnych wentylator może być włączany wewnętrznym higrostatem, jednak w każdym mieszkaniu panują inne warunki, więc czujnik wilgoci powinien mieć możliwość regulacji. W przeciwnym razie wentylator będzie działał non stop lub nie włączy się wcale. Obecne na rynku wentylatory posiadają najczęściej mało eleganckie, zawodne pokrętła z zaznaczonym poziomem wilgotności względnej w procentach lub ukryte pod obudową delikatne pokrętełka, które łatwo uszkodzić, a dostęp do nich jest utrudniony. Tymczasem powszechnie wiadomo, że nawet w tym samym mieszkaniu inna jest wilgotność latem, a inna zimą, więc powinniśmy mieć możliwość łatwej zmiany ustawień, tak aby wywiew uruchamiał się w optymalnych warunkach.

Wszystkie problemy rozwiązuje najnowszy model wentylatora Decor 100CHZ Visual. Ten superpłaski wentylator posiada m.in. wbudowane opóźnienie czasowe pozwalające na ustawienie czasu, po którym ma się on wyłączyć (od 1 do 30 minut), łożyska kulkowe gwarantujące długoletnią cichą pracę oraz klapkę zwrotną blokującą napływ powietrza z wnętrza kanału wentylacyjnego do łazienki. Największą jego zaletą jest jednak unikalny system sterowania wbudowanym higrostatem. Urządzenie posiada zaprogramowane cztery wartości, przy których ma się uruchomić: 60, 70, 80 i 90% wilgotności względnej. Wyboru danej nastawy użytkownik może dokonać za pośrednictwem zlicowanego z obudową przycisku, a wybrany poziom wilgotności sygnalizują zapalające się kolejno diody. Brak ruchomych, wystających części ułatwia czyszczenie kratki osłonowej wentylatora i zwiększa jego walory estetyczne.

Kolejny problem występuje podczas korzystania z toalety w środku nocy. Zapalenie światła każdorazowo uruchamia wentylator, którego szum może zbudzić ze snu dzieci lub wrażliwych domowników. Tutaj również w sukurs przychodzi kolejna nowość - Decor 100CRZ Night. Na pozór jest to zwykły wentylator z tej serii. Ma kulkowe łożyska, regulowane opóźnienie czasowe, klapkę zwrotną, płaską obudowę. Nie zawiera wprawdzie higrostatu, wyposażono go za to w specjalną funkcję pracy nocnej. Mały przycisk z symbolem zegara tuż obok lampki kontrolnej zapewnia rozwiązanie problemu nocnego szumu. Funkcja działa przez 8 godzin od chwili naciśnięcia przycisku i załącza się ponownie w sposób automatyczny po upływie kolejnych 16 godzin. Jeśli zatem funkcja pracy nocnej zostanie uruchomiona o godzinie 22, to pozostanie ona aktywna do godziny 6 rano, a następnie wentylator powróci do swojego standardowego trybu pracy i aktywuje ponownie funkcję nocną o godzinie 22. Gdy tryb nocny jest aktywny, wentylator nie uruchomi się, jeśli przebywamy w toalecie krócej niż 50 sekund. Jeśli jednak korzystamy z toalety przez dłuższy czas, wentylator zacznie działać, ale wyłączy się natychmiast po jego odłączeniu, czyli np. zgaszeniu światła. O tym, że funkcja jest aktywna, informuje podświetlenie przycisku. Aby ją wyłączyć, wystarczy ponownie go nacisnąć. Życzymy więc suchej łazienki i spokojnych snów!

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA