Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Prezentowany na poprzednich stronach ranking \"Dobry Produkt\" przedstawia najlepiej sprzedające się kompakty w.c. Opinie przedstawicieli salonów łazienkowych zebrane podczas przygotowywania rankingu wskazują na to, że era kompaktów powoli się kończy.

W opinii sprzedawców systemy stojące (miski, kompakty w.c.) stanowią dziś niewielką część sprzedaży urządzeń sanitarnych. Stale rosnącym zainteresowaniem klientów cieszą się systemy podwieszane i to one są obecnie uznawane za standard. Koniec ery kompaktów wieszczą przede wszystkim przedstawiciele salonów łazienkowych. Niektórzy z nich szacują, że udział kompaktów w.c. w całkowitej sprzedaży urządzeń ustępowych w ich punkcie sprzedaży wynosi dziś ok. 2%. Na tę opinię wpływ może mieć jednak profil oferty dostępnej w salonach łazienkowych. Zazwyczaj proponują one produkty ze średniej i wyższej półki cenowej. Tymczasem patrząc na półki marketów budowlanych proponujących najczęściej tańszy towar, można dojść do wniosku, że kompakty mają się zupełnie dobrze. Urządzenia te wciąż znajdują zastosowanie w polskich łazienkach i mają swoich zwolenników.

DLA KOGO KOMPAKT? Kompakty w.c. wybierają zazwyczaj osoby starsze, korzystające dotąd z urządzeń tego typu. Znajdują one także zastosowanie np. w domkach letniskowych i na działkach. Hipermarkety oferują kompakty w.c. w cenie ok. 150 zł. I choć kwota ta wystarcza też do zakupu podwieszanej miski ustępowej z najniższej półki, należy tu jeszcze doliczyć koszt zakupu stelaża do montażu podtynkowego oraz podtynkowego systemu spłukującego. W rezultacie, jak twierdzą sprzedawcy, klienci, którzy skłonni są przeznaczyć na zakup sedesu 800 złotych i więcej najczęściej decydują się na miskę podwieszaną. Takie urządzenie zdaniem kupujących jest atrakcyjniejsze pod względem estetycznym. Jest ono także łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Kompakty w.c. (z konieczności) umieszczane są też w łazienkach, w których nie ma możliwości zamontowania podtynkowego systemu dla podwieszenia miski. W tej sytuacji klient często udaje się do salonu łazienkowego i wybiera kompakt droższy (za kilka tysięcy złotych), ale ciekawszy wzorniczo. Zwraca też uwagę na to, aby miska ustępowa posiadała zabudowany tył.

Pozwala to z jednej strony na ukrycie szczegółów instalacyjnych. Z drugiej zaś, brak zakamarków na powierzchni ceramiki przy ścianie zdecydowanie pomaga utrzymać czystość i jest bardziej atrakcyjny wizualnie. Kompakty stojące znajdują też zastosowanie w łazienkach aranżowanych w stylu retro. W tym przypadku zastosowanie systemu stojącego wymusza sam klimat wnętrza. Kompakty w stylu retro są na ogół droższe niż modele standardowe.

JAKI KOMPAKT? Klienci decydujący się na zakup kompaktu w.c. mogą wybierać spośród szerokiej oferty urządzeń dostępnych na rynku. Okazuje się, że nie zawsze kupują umywalkę i kompakt z tej samej serii czy nawet tej samej marki (producenta). Oprócz względów czysto estetycznych o wyborze danego modelu decyduje szereg kwestii techniczno-montażowych. Sprzedawcy przyznają, że nie każdy klient jest ich świadomy. Dopiero w salonie łazienkowym dowiaduje się o dostępnych rodzajach kompaktów.

SPOSÓB MONTAŻU. Bardzo istotny jest sposób montażu urządzenia - poziomy lub pionowy. Sprzedawcy przyznają, że kwestia ta częściej interesuje instalatorów niż przeciętnych klientów-laików. Większość kompaktów oferowana jest w dwóch wersjach. O wyborze jednej z nich decyduje instalacja kanalizacyjna, jaką posiadamy w łazience. Ponieważ w większości polskich łazienek instalacja ta poprowadzona jest w ścianie (nie w podłodze), lepiej sprzedają się kompakty z odpływem poziomym (uniwersalnym) - skierowanym do ściany. Określane są też one mianem poznańskich.

MECHANIZM SPŁUKUJĄCY. Okazuje się, że znacznie częściej kupujący zwracają uwagę na mechanizm spłukujący, w jaki wyposażono kompakt. Proste mechanizmy spłukujące (6 litrów) wychodzą z użycia i rzadko można je obecnie spotkać na rynku. Popularnością cieszą się mechanizmy oszczędzające wodę, przy czym - zdaniem przedstawicieli salonów łazienkowych - Polacy częściej wybierają spłukiwanie dwudzielne (3/6 litrów) niż systemy wyposażone w funkcję \"stop\" (gdzie drugie naciśnięcie przycisku zatrzymuje spłukiwanie).

Z PÓŁKĄ CZY BEZ? Zdaniem sprzedawców \"z mody\" wychodzą także kompakty z półką. Najczęściej spotykane na rynku są obecnie kompakty klasyczne (bez półki). Choć tego typu urządzenia są z reguły łatwiejsze w utrzymaniu czystości, umieszczona w muszli półka zapobiega chlapaniu spuszczanej wody. Przedstawiciele salonów z wyposażeniem łazienek przyznają, że kompakty z półką często są droższe niż modele klasyczne. O produkty z półką pytają najczęściej ludzie starsi, przyzwyczajeni do tego rodzaju misek ustępowych.

DO MAŁEJ ŁAZIENKI. W obrębie dostępnych na polskim rynku kompaktów w.c. wyraźną grupę stanowią modele produkowane specjalnie z myślą o małej łazience. Potwierdza to obecność w rankingu \"Dobry Produkt\" kompaktów takich jak \"Dama Senso Compacto\" (prod. Roca) czy \"Nova Top Pico\" (prod. Koło). Od standardowych kompaktów różnią się one długością miski (tylko 60 cm), dzięki czemu zajmują mniej miejsca w łazience.

Z rozmów z przedstawicielami salonów łazienkowych wynika też, że na decyzję o wyborze konkretnego modelu kompaktu ma wpływ także rodzaj oferowanej w komplecie deski. Klienci preferują deski twarde, które - choć droższe od tych miękkich z polipropylenu lub PCV - są bardziej wytrzymałe i solidniejsze.

KATARZYNA ZACHAREWICZ

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA