Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Łazienka, z której korzystają osoby mniej sprawne ruchowo – np. starsze lub poruszające się na wózkach inwalidzkich, musi być zaaranżowana w sposób umożliwiający lub ułatwiający wykonywanie codziennych czynności związanych z higieną. Specjalnie dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych powinna być również strefa prysznicowa.

Naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych wychodzi wiele firm oferujących wyposażenie łazienkowe. W ich ofertach pojawiają się produkty bądź całe ich serie – kabin prysznicowych, ceramiki, akcesoriów - przeznaczonych od łazienek „bez barier”. Przykładowo Sanitec Koło oferuje serię „Lehnen”, Novellini serię kabin „Free”, Sanswiss serię „Mobility”, firma Tiger serię akcesoriów „Boston Comfort&Safety”, a w portfolio firmy Roca znaleźć można serię produktów „Dostępna Łazienka”.
- Kluczem do sukcesu funkcjonalności łazienki dla niepełnosprawnych jest odpowiednie rozmieszczenie elementów, które zapewniają swobodę poruszania się. Każdy szczegół ma tu znaczenie – decyduje bowiem o dostępności tego pomieszczenia. Popełniając kilka prostych błędów można przecież stworzyć prawdziwy tor przeszkód, a zamierzenie jest dokładnie odwrotne. Niezależnie od stopnia niepełnosprawności, chodzi o stworzenie przestrzeni komfortowej, dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na detale– mówi Ignacy Roguszczak, product manager w firmie Roca Polska.

WIĘCEJ PRZESTRZENI. Osoby niepełnosprawne i starsze przede wszystkim potrzebują w łazience, w tym także pod prysznicem, więcej miejsca i przestrzeni umożliwiającej np. manewrowanie wózkiem inwalidzkim. Wymiary kabiny prysznicowej, z której mają korzystać osoby niepełnosprawne powinny być więc większe niż standardowe.
- Projektując taką łazienkę, warto pamiętać, że minimalna przestrzeń manewrowa dla wózka inwalidzkiego to 1,5 x 1,5 m, a cała powierzchnia powinna być antypoślizgowa, co pomoże zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Dostęp do kabiny prysznicowej nie może być utrudniony; podstawą jest wygodny i jednocześnie bezpieczny brodzik zlicowany z podłogą, którego struktura nie jest płaska. Jego minimalna wielkość, dająca swobodę ruchów to 90 x 90 cm – stwierdza Ignacy Roguszczak.
Nie mniej istotny jest wygodny dostęp do kabiny.
- Kabina powinna posiadać drzwi skrzydłowe lub rozsuwane wypełnienie z bezpiecznego szkła hartowanego. W przypadku drzwi rozsuwanych konstrukcja kabiny nie powinna zawierać dolnej ramy, zapewniając bezprogowe wejście. Nie bez znaczenia jest szerokość wejścia, które nie powinna być mniejsza niż 90 cm, a także uchwyty otwierające, które powinny zostać umieszczone na wysokości około 80-90 cm. Kabina może być dzielona w pionie na 2 oddzielne części. Bardzo często stosuje się także dwie ścianki szklane lub z tworzywa z zasłoną prysznicową zabezpieczająca przed nadmiernym rozbryzgiem wody- objaśnia Robert Rachowski, product manager w firmie Sanplast SA.
Dobrym rozwiązaniem okazać się może np. kabina typu walk-in lub w postaci ścianki prysznicowej

KONIECZNE DODATKI. Korzystanie z prysznica ułatwiają też akcesoria umieszczone w kabinie – siedziska i uchwyty. Siedzisko w kabinie prysznicowej może być mobilne (tzw. wózek prysznicowy) lub przymocowane na stałe – te zaś składane lub nie, ażurowe lub pełne, wyposażone w oparcie, podłokietniki.
- Siedziska z oparciem zapewniają większy komfort z uwagi na ich konstrukcję oraz na większą odległość siedziska od ściany - mówi Anna Słowińska-Owczarek, product manager w firmie Deante Sp. j. - Siedzisko powinno być zamontowane na wysokości siedziska wózka aby łatwo było się przesiadać (około 43-48 cm). Jeśli osoby, dla których łazienka jest projektowana nie poruszają się na wózku, można dobrać wysokość montażu do indywidualnych potrzeb. Siedzisko powinno być umiejscowione w połowie szerokości brodzika aby optymalnie odprowadzać wodę. Powinno być również umiejscowione naprzeciwko baterii natryskowej – dodaje.
Głębokość siedziska powinna wynosić nie mniej niż 45 cm. Ważna jest również jego odległość od ściany bocznej, która powinna wynosić także ok. 40 – 45 cm.
Wybór konkretnego już typu zależy od preferencji użytkownika. Przykładowo siedziska ażurowe pozwalają na swobodniejszy dostęp do większej partii ciała, ale są niewskazane dla osób, które poruszają się na wózkach (nadmierny miejscowy ucisk, który powstaje podczas korzystania z takiego siedziska może spowodować przecięcie mięśnia i skóry).
Oprócz siedziska, w kabinie bez barier nie może zabraknąć również poręczy i uchwytów, które ułatwiają siadanie, wstawanie oraz poruszanie się w kabinie.
- Wysokość, na jakiej należy zamontować poręcze uzależniona jest od wzrostu osoby korzystającej z natrysku. Przeciętnie poręcze zamontowane powinny być na wysokości od 75 do 85 cm – mówi Robert Rachowski.
Na rynku znaleźć można wiele ich rodzajów: kątowe, proste, łamane, ruchome bądź stałe, montowane w poziomie lub pionie. Poręcze mogą mieć różne długości i różną średnicę - od 2 do 3,5 cm. Grubsze stosuje się w przypadku gdy możliwości chwytne rąk użytkownika (np. osoby starszej) są mniejsze.
Często też poręcze i drążki wyposażyć można dodatkowo w antypoślizgowe nakładki wykonane z tworzywa sztucznego. Ilość i rodzaj poręczy zależy od potrzeb użytkownika. Osoby korzystające z wózka inwalidzkiego mogą potrzebować drabinki do przesiadania, innym natomiast może pomóc poręcz prysznicowa biegnąca wzdłuż kabiny
Bardzo ważne jest, aby poręcz była zamontowana do ściany murowanej, bądź wzmocnionej specjalnym stelażem (jeśli jest to ścianka kartonowo-gipsowa) – podkreśla Anna Słowińska-Owczarek.

DESIGN MA ZNACZENIE. Łazienka, z której korzystać mają osoby mniej sprawne ruchowo musi być przede wszystkim funkcjonalna – to niezaprzeczalny fakt. Ale nie znaczy to że, jej estetyczny aspekt nie jest istotny.
- Funkcjonalność nie oznacza nudy. Obecnie kabiny prysznicowe swoim wyglądem nie odbiegają znacząco od produktów dla osób w pełni sprawnych ruchowo. Wszelkie akcesoria typu: uchwyty, poręcze, siedziska występują w różnych opcjach kolorystycznych umożliwiając odpowiednie zgranie stylistyczne z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki – podsumowuje Robert Rachowski.
ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ


Wymagania dotyczące brodzika
Robert Rachowski, produkt manager w firmie Sanplast
Brodziki dla osób niepełnosprawnych i starszych powinny być możliwie jak najpłytsze - nie głębsze niż 2 cm, gdyż tylko takie zapewnią bezproblemowe poruszanie się. Brodzik taki powinien posiadać przede wszystkim powierzchnię antypoślizgową w postaci ryflowanego dna lub specjalnie nałożonej powierzchni antypoślizgowej. Ważnym aspektem dla osób poruszających się na wózkach jest również trwałość brodzika.
W przypadku brodzików wykonanych z materiałów takich jak terakota, ceramika, kamień naturalny lub inny materiał można dodatkowo zastosować specjalne maty antypoślizgowe wykonane z tworzyw sztucznych.

Kabina, która spełni swoje zadanie
Łukasz Wagner, prezes firmy Sanswiss
Z naszych badań wynika, że kabiny dla osób niepełnosprawnych i osób starszych w ciągu kilku następnych lat będą znacząco zwiększać swój udział w sprzedaży ogółem. Społeczeństwo europejskie starzeje się. W roku 2025, jeden na trzech Europejczyków będzie miał więcej niż 60 lat. W naszej ofercie już teraz znajdują się kabiny przeznaczone dla osób z tej grupy. Przy projektowaniu tych kabin zadaliśmy sobie pytanie, jakie cechy użytkowe powinny mieć te kabiny, aby najlepiej spełniały swoje zadanie. Podstawową sprawą jest możliwość swobodnego, bezprogowego wejścia, ewentualnie wjechania wózkiem do kabiny. Tę wymaganą funkcję posiadają kabiny typu walk-in, składające się tafli szkła, do której dostęp jest możliwy zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Innym rozwiązaniem mogą być kabiny z systemem drzwi dzielonych w połowie wysokości. Taka konstrukcja pozwala na całkowite otwarcie kabiny i swobodne wejście do środka, co często jest konieczne przy pielęgnacji osób niepełnosprawnych. Niezwykle praktyczna jest natomiast możliwość zamknięcia tylko dolnej części drzwi, przy otwartej górnej części. W ten sposób opiekun osoby niepełnosprawnej pomaga jej podczas kąpieli, przebywając na zewnątrz kabiny. Taką konstrukcję docenią również np. osoby posiadające dzieci. Ostatnią, ale bardzo istotną sprawą jest prawidłowy montaż kabiny. Zdecydowanie polecam powierzenie go fachowemu, a najlepiej autoryzowanemu serwisowi. Często wydaje się, że montażu można dokonać we własnym zakresie, ale z naszych doświadczeń wynika, że dopiero właściwe zwymiarowanie kabiny i fachowy montaż jest gwarancją bezawaryjności i satysfakcji z użytkowania jej przez wiele lat

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA