Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kabiny masażowo-parowe przestały już pełnić rolę wyłącznie kąpielową. Traktowane jako alternatywa lub uzupełnienie tradycyjnej sauny, zachęcają do zakupu swoją wielofunkcyjnością i kompaktowością. Stały się zaawansowanym technologicznie urządzeniem oferującym możliwość oglądania telewizji, słuchania muzyki czy odbierania telefonów.

REKLAMA

Kabiny masażowo-parowe przestały już pełnić rolę wyłącznie kąpielową. Traktowane jako alternatywa lub uzupełnienie tradycyjnej sauny, zachęcają do zakupu swoją wielofunkcyjnością i kompaktowością. Stały się zaawansowanym technologicznie urządzeniem oferującym możliwość oglądania telewizji, słuchania muzyki czy odbierania telefonów.

W ciągu czterech lat znacząco zmienił się standard kąpieli oferowanej w kabinie masażowo-parowej. To, co było kiedyś traktowane jako luksusowy dodatek do kabiny, dziś stało się jej powszechnie spotykanym wyposażeniem. Zdecydowana większość producentów ma obecnie w swojej ofercie chromoterapię i aromaterapię. Standardem w kabinie masażowo-parowej stała się też muzykoterapia. Cyfrowe radio z RDS i programowalnym tunerem (m.in. Pool-Spa, Artweger, Novellini, Aqua&Spa, Pamos, Roca) oraz możliwość podłączenia odtwarzacza CD (Pool-Spa, Artweger, Pamos, Jacuzzi, Roca) lub innego sprzętu audio to również coraz powszechniejsze rozwiązania. Projektanci tego typu urządzeń zaczęli także zwracać uwagę na kwestię oszczędności wody. Przykładem myślenia w duchu troski o ekologię jest zastosowany w kabinach Pamos zamknięty obieg wody. Dzisiejsze kabiny masażowo-parowe charakteryzują się coraz bardziej zaawansowanym technologicznie wyposażeniem.

NOWOŚCI W WYPOSAŻENIU. O ile większość producentów oferuje porównywalne rozwiązania w zakresie generatorów pary, to znaczne innowacje zaszły w dziedzinie stosowanych dysz do hydromasażu. Standardowym wyposażeniem kabiny są obecnie dysze odpowiedzialne za masaż poszczególnych części ciała - karku i ramion, klatki piersiowej i bioder, ud czy kolan i łydek. Coraz częściej spotyka się dysze do masażu stóp. Zmianę zauważyć też można w oferowanych rodzajach dysz.

- W starszych kabinach montowano dysze wyłącznie jednostrumieniowe i masujące jedynie górną część ciała - mówi Paweł Jędra, dyrektor techniczny w firmie Pool-Spa. - Dziś spotyka się dysze dwustrumieniowe, które pozwalają na zmianę sposobu masażu.

Dysze masażowe w nowych kabinach skonstruowane są tak, aby za ich pomocą można było uzyskiwać różnorodne strumienie wody. Firma Novellini oferuje np. dysze do masażu wodnego rotojet, które zamieniają zwykły strumień w wirujący (w kształcie spirali). Są one dostępne w wersji z pojedynczym lub podwójnym strumieniem. Z kolei w ofercie Pamos znaleźć można dysze wellness (cienki słup wody) i fitness (większy strumień wody, możliwość regulacji dyszy). Unowocześnieniem w kabinach jest także opcja kaskady (Roca, Jacuzzi, Novellini), czasem podświetlanej halogenami (Pamos). Ciekawostką jest, że firma Aqua&Spa oferuje w kabinie bidet z wylotem wody umieszczonym w siedzisku.

Dzięki takim udogodnieniom nowoczesna kabina masażowo-parowa nie oferuje wyłącznie jednego rodzaju hydromasażu. Można w niej zażyć biczy szkockich - wykonywanych przez 2-3 min z wykorzystaniem wody o zmiennej temperaturze (Pool-Spa, Jacuzzi), masażu stóp (m.in. Pool-Spa, Novellini, Aqua&Spa, Jacuzzi, Sanplast), czy masażu limfatycznego, w którym naprzemienne strumienie wody z kilku dysz uruchamiane są ze ściśle określoną częstotliwością (Pool-Spa, Roca). Z kolei masaż Kneippa polegający na punktowym działaniu zimnej wody oferuje m.in. Pamos i Albatros. Dzięki tak różnorodnym zabiegom kabina zaczyna spełniać także funkcje lecznicze - można dobrać rodzaj masażu pomocny np. w dolegliwościach reumatycznych czy chorobach układu oddechowego.

MULTIMEDIALNA KĄPIEL. W kabinach łączących hydromasaż z kąpielą parową na dobre zadomawiają się również elementy wyposażenia nie spełniające żadnych funkcji kąpielowych. Kontrowersyjnym, choć z pewnością życzliwie przyjętym w środowisku biznesmenów i ludzi narzekających na brak czasu pomysłem jest idea, aby kabinę wyposażyć w telefon z zestawem głośno mówiącym, który umożliwia połączenie i rozmowę podczas kąpieli. Kabiny takie oferują m.in. Pool-Spa, Jacuzzi, Aqua&Spa, Duschy.

Problemem nie jest dziś także oglądanie ulubionego meczu czy serialu pod prysznicem. Firma Duschy posiada w sprzedaży modele kabin masażowo-parowych wyposażone w sterowany za pomocą pilota telewizor z ciekłokrystalicznym ekranem o przekątnej 13 cm w wodoodpornej obudowie. Jeżeli podłączy się go do DVD, można będzie oglądać dowolnie wybrane filmy. Jeśli zaś do domofonu - powstanie wideofon, przez który można zobaczyć kto dzwoni do drzwi.

- Telewizory w kabinie są ciekawym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi albo dla zapalonych kibiców sportowych - mówi Wojciech Słucki, przedstawiciel handlowy firmy Duschy.

Czy jednak wstawianie do kabiny telewizora czy radia i rezygnowanie tym samym z możliwości choćby chwilowego odprężenia i ucieczki od epatującej z odbiorników, nie zawsze pogodnej rzeczywistości jest dobrym rozwiązaniem? Wydaje się, że bardziej zgodne z trendem wellness, ku któremu przecież dążą projektanci kabin, jest ukierunkowanie na pełny odpoczynek zarówno ciała, jak i duszy. Z drugiej strony konsument ma prawo otrzymać produkt, który jest zgodny z jego gustem i upodobaniami. Skoro więc zdecydowana większość społeczeństwa najwyżej z rozrywek ceni oglądanie telewizji, dlaczego im tego nie zaoferować nawet pod prysznicem?

ELEKTRONIKA NA WYSOKIM POZIOMIE. Współczesne kabiny masażowo-parowe sterowane są elektronicznie. Panel sterujący z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym pozwala w łatwy sposób uruchomić poszczególne funkcje kabiny, np. generator pary, chromoterapię, radio czy dysze boczne. Za jego pomocą reguluje się także temperaturę i czas trwania kąpieli parowej.

Nowoczesne kabiny nierzadko można zaprogramować tak, aby użytkownik mógł zażyć ulubionej lub najbardziej odpowiadającej jego wymaganiom formy kąpieli (Pamos - 9 programów, Artweger - 3 programy masażu). Dzięki funkcji alarmu wewnętrznego w razie zasłabnięcia w czasie kąpieli wystarczy nacisnąć przycisk, aby zaalarmować osoby znajdujące się w domu (m.in. Novellini, Pool-Spa, Jacuzzi). Zdalne sterowanie za pomocą telefonu komórkowego (poprzez wysłanie SMS-a) pozwala włączyć kabinę np. w trakcie powrotu do domu (Pamos). Czy jednak tak skomplikowanych elementów sterujących, których wielofunkcjonalność nierzadko przerasta potrzeby czy umiejętności przeciętnego użytkownika nie należy uważać za zbytni przerost formy nad treścią? Pytanie pozostaje nadal otwarte.

SZKŁO I DREWNO. Znacząco zmieniła się także estetyka kabin łączących natrysk z kąpielą parową. W porównaniu z modelami kabin sprzed kilku lat widać, że akryl przestał w nich odgrywać dominującą rolę. Mimo że wciąż jest on popularnym i chętnie wykorzystywanym tworzywem (ze względów higienicznych i pielęgnacyjnych) to jednak w coraz większym stopniu jest on uzupełniany przez hartowane szkło, które nadaje lekkości i elegancji. Niejednokrotnie jako element wzorniczy wykorzystywane jest także drewno egzotyczne. Kabiny masażowo-parowe przestają być przysadzistymi \"akrylowymi świątyniami\" i coraz częściej stają się atrakcyjnym wizualnie elementem wystroju łazienki.

- Myślę, że powoli następuje zwrot w kierunku designu i estetyki. To nie gadżet zdominuje najnowsze trendy, a interesujące nowoczesne wzornictwo. Projektanci nowych kabin stawiać też będą na wysoką jakość i wytrzymałość materiału - mówi Łukasz Polak, dyrektor firmy Novellini.

TRENDY NA PRZYSZŁOŚĆ. Jakie są najnowsze trendy w wyposażeniu i wzornictwie kabin masażowo-parowych?

- Ciekawą ideą jest dążenie do coraz większej automatyzacji i dostosowywanie możliwości kabiny do preferencji konkretnego użytkownika - mówi Paweł Jędra. - Zauważalny jest znaczny postęp w stosowanych dyszach do masażu posiadających zwykle więcej niż jedną funkcję masażową.

Współczesna kabina masażowo-parowa coraz częściej łączy wszystkie czynności w jednym urządzeniu sterującym i z pewnością producenci będą dążyć do rozwijania tej tendencji. Niewykluczone, że za jakiś czas na rynku dostępna będzie kabina, która automatycznie dostosuje rodzaj i siłę hydromasażu, temperaturę wody, intensywność oświetlenia czy czas kąpieli do osobistych upodobań każdego z domowników. Powiadomiona odpowiednim sygnałem SMS-owym będzie czekać na swojego użytkownika z ulubionym programem telewizyjnym, filmem czy piosenką, poda ulubione mydło i życzyć będzie głosem ulubionego aktora miłej kąpieli.

- Jest też możliwe, że niedługo na rynek wejdzie kabina, która dodatkowo spełniać będzie również funkcję np. urządzenia do sztucznego opalania - stwierdza Wojciech Słucki.

Wyraźnym trendem jest też dążenie do powiększenia kabiny masażowo-

-parowej. Urządzenia te przestają pełnić funkcje wyłącznie kąpielowe, stają się powoli gabinetami odnowy biologicznej, w których zasadniczą rolę odgrywać zaczyna filozofia wellness.

- Próbuje się uzupełniać pomieszczenia kąpielowe czy nawet same kabiny o różne dodatkowe sprzęty jak na przykład łóżka do masażu lub wygodne fotele - mówi Maciej Jaworski, dyrektor handlowy Artweger.

Trendy w wyposażeniu i zaawansowanie technologiczne w kabinach masażowo-parowych zmieniają się z roku na rok. Mimo trudności związanych z wprowadzeniem w maju 2004 roku zwiększonego podatku VAT rośnie także liczba ich zwolenników. Tendencje te gwarantują rozwój rynku urządzeń łączących masaż wodą z kąpielą w obłokach pary.

 

JUSTYNA GALICKA

 

 

PRAWIDŁOWY MONTAŻ KABINY MASAŻOWO-PAROWEJ

Tomasz Borzym, autoryzowany instalator i serwisant firmy Pool-Spa

- Kabina masażowo-parowa może być z powodzeniem zainstalowana na miejscu zwykłej kabiny prysznicowej, pod warunkiem, że doprowadzony zostanie przewód elektryczny - najlepiej z oddzielnym uziemieniem.

Przy montażu trzeba, po pierwsze, zwrócić uwagę na poziomy i piony w powierzchni podłogi i ścian, ponieważ w miejscu, w którym zamontowana będzie kabina nie może być żadnych spadków - wymusza to konstrukcja kabiny. Częstym błędem popełnianym przy montażu jest dawanie za małych przekrojów przewodów elektrycznych, nieodpowiednich połączeń elektrycznych (stopień ochrony przeciwporażeniowej w obrębie kabiny zgodnie z normą powinien wynosić minimum IPX5). Należy też przygotować wcześniej podłączenia wymagane do kabiny, w tym również podciągnąć linię telefoniczną, jeżeli chcemy korzystać z możliwości wykonywania i odbierania połączeń głosowych oraz wyjście małej mocy z sygnałem audio, a w przypadku słabego zasięgu fal radiowych także przyłącze antenowe. W pomieszczeniu, w którym będzie znajdować się urządzenie, musi być sprawnie działająca wentylacja grawitacyjna albo ewentualnie wspomagana mechanicznie (np. czujnik uruchamiany na wilgoć, wyłącznik czasowy).

Aby zamontować kabinę należy uwzględnić odpowiednią wysokość pomieszczenia. Radzę zaprojektować ustawienie kabiny w taki sposób, aby można było swobodnie dojść do jej tyłu, gdzie znajdują się urządzenia sterujące całością kabiny, a także do góry, aby bez problemu założyć daszek.

Warto wiedzieć, że jeżeli mamy przepływowy podgrzewacz wody, to musi mieć on odpowiednią moc i przepływ, które będą dostosowane do poboru ilości wody o danej temperaturze, dlatego też tego typu kabiny pracują zwykle na zasobnikowych, a nie przepływowych podgrzewaczach ciepłej wody użytkowej. Należy też zadbać o sprawnie odprowadzającą wodę kanalizację, gdyż brodzik jest stosunkowo płytki.

Przed uruchomieniem urządzenia trzeba koniecznie sprawdzić poprawność przyłączy elektrycznych, zwrócić uwagę na łatwość przesuwania drzwi i poprawność przyłączy telefonu oraz urządzenia audio.

Przed zakupem warto skontaktować się telefonicznie z serwisantem, gdyż np. kabina Therma Round ma montaż wliczony w cenę, a jego zlecenie nieupoważnionym instalatorom może zaowocować utratą gwarancji.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA