Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Ta znajdująca się na parterze domu gościnna łazienka uwagę przyciąga przede wszystkim swą elegancją. Szlachetna kolorystyka, gra delikatnie połyskujących powierzchni, prostota form – wszystkie te cechy tworzą wrażenie spokoju i szykowności.

– Czy ta łazienka powstała jako realizacja aranżacyjnych sugestii inwestora, czy to Pana autorski projekt?
mgr sztuki Dominik Respondek:
To mój pomysł, o którego realizacji myślałem zresztą już jakiś czas. Wizualizacje projektu zaprezentowałem inwestorce, która odważnie zaakceptowała moje pomysły. A idea zaaranżowania tej łazienki koncepcyjnie opierała się na regule, którą stosuję projektując też inne wnętrza. Otóż w trakcie pracy twórczej – mam w tu na myśli projetowanie wnętrz – myślę „wystawienniczo”. To znaczy, że wnętrze, które tworzę ma być tłem dla przedmiotów, które się w nim znajdują oraz oczywiście dla człowieka.

– Czerń stanowi kolorystyczną dominantę tego projektu. To dość ekstrawaganckie rozwiązanie, nieczęsto spotykane w łazienkach. Dodatkowym „czynnikiem ryzyka” jest fakt, że ta łazienka raczej nie należy do najprzestronniejszych.
Czerń to klasyka. W prezentowanej łazience rzeczywiście występuje przeważająco, jednak uzupełniona jest bielą – w podobnych proporcjach, w jakich czerń garnituru zestawiona bywa z bielą koszuli. Takie zestawienie ma tworzyć wrażenie elegancji i przede wszystkim stanowić dobre tło dla człowieka. Połączenie tego rodzaju tworzy właściwie kontrastujące otoczenie. W łazience zresztą występuje kilka odcieni czerni i szarości. Naturalny kolor czarnego łupka w kabinie prysznicowej, metaliczny poblask płytek ściennych i podłogowych, blat wykonany z opalizującego czarnego granitu, czarne szkło szafek i szuflad. Wszystko to jest połączone z bielą ceramiki Roca Element i perłową mozaiką Sicis. By spotęgować to wrażenie, zdecydowałem się zastosować czarny sufit. Problem małego metrażu rozwiązało duże lustro nad blatem, które wypełnia całą ścianę.

– Jakie jeszcze rozwiązania zastosował Pan, aby rozświetlić to wnętrze?
W suficie wbudowane są 3 zintegrowane oprawy halogenowe o dużej średnicy odbłyśników. Razem osiem źródeł światła podobnych do tych wykorzystywanych w sklepach z odzieżą. Taka ilość światła wystarcza by dobrze oświetlić osoby i przedmioty w tym wnętrzu. Światło spełnia tu funkcję wręcz wystawienniczą. Ma za zadanie oświetlić człowieka, a nie jego otoczenie, pozwala na pełną funkcjonalność i jednocześnie nie zmienia ciemnego charakteru wnętrza.

– Łazienka zdominowana jest przez obszerną kabinę prysznicową, co ciekawe – kabinę „z widokiem“. Czy umieszczenie kabiny w bezpośrednim sąsiedztwie okna to celowy zabieg, czy raczej konieczność?
By spełnić założenia projektowe, duża, wygodna kabina z siedziskiem musiała znaleźć się przy oknie. Dzięki swoim rozmiarom kabina nie musi być zamykana drzwiami. Jedynie tafle szkła oddzielają ją od reszty wnętrza, co sprawia, że łazienka wydaje się większa. Okno jest przygotowane do kontaktu z wodą z obu stron i jego obecność w kabinie nie stanowi kłopotu. Fakt, że wychodzi na tylną cześć ogrodu gwarantuje intymność, ale także zapewnia piękny widok.

– Uwagę przykuwa wyłożona mozaiką ława znajdująca się w kabinie prysznicowej. Skąd taki pomysł?
Ergonomia – w łazience po porostu trzeba też usiąść. Wnętrze poza tym, że powinno dobrze się prezentować, a jest to łazienka przeznaczona dla gości, powinno też być wygodne. Niektóre czynności pielęgnacyjne wykonywane pod prysznicem będą wygodniejsze na siedząco. Siedzisko jest dodatkowo podgrzewane więc nie będzie efektu siedzenia na zimnej powierzchni. Całość kabiny tworzy swoistą białą opaskę w ciemnym wnętrzu. Siedzisko jest ciekawym zachwianiem tego białego pasa, a dodatkowo ma duże zalety ergonomiczne.

ROZMAWIAŁA: ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ
PROJEKT: MGR SZTUKI, ARCHITEKT WNĘTRZ DOMINIK RESPONDEK
WWW.OSSGALERIA.COM
ZDJĘCIA: BARTOSZ JAROSZ

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA