Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prezentacja firmy Atlas

REKLAMA

Specjalistyczne zaprawy klejące do płytek ceramicznych sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach. Mają one wiele cech i właściwości, jakich pozbawione są zwykłe zaprawy klejące. Potrafią jednocześnie wyrównywać podłoże i mocować płytki. Pozwalają przyklejać nietypowe płytki na trudnych podłożach. Skracają też czas potrzebny do ich ułożenia.
Najpierw była tradycyjna zaprawa do przyklejania glazury – mieszanka cementu, wapna, piasku i wody, przygotowywana na miejscu. Jak wiadomo, fachowcy z tamtej epoki sypali więcej piasku niż cementu i wyniki ich pracy często były opłakane, nie mówiąc o bałaganie, jaki po sobie zostawiali. Potem pojawiły się gotowe zaprawy klejące i szturmem zdobyły rynek – wszystko w jednym worku, wystarczy zmieszać z wodą. Czysto, szybko i wygodnie. Ale kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Producenci zaczęli się więc zastanawiać, jak spełnić oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów. I postawili na kleje specjalistyczne. To najwyższa w tej chwili półka – zaprawy przeznaczone do szczególnych zastosowań. Mają je w swojej ofercie tylko najlepsi producenci, bowiem małych firm nie stać na tak nowoczesne technologie.

ATLAS CAL-N – jednocześnie wyrównuje podłoże i przykleja płytki. Zdecydowaną większość zapraw klejących stosuje się w grubości maksymalnie do 5 mm. Gdy podłoże jest równe, taka grubość w zupełności wystarczy. Ale równe podłoże to rzadkość w budownictwie, dlatego wykonawcy z reguły przychodzi do głowy jedno z dwóch rozwiązań. „Nałożę grubiej kleju!” Błąd! Gdy zastosujemy większą grubość zaprawy klejącej niż przewidziana jest przez producenta, może się to skończyć pękaniem płytek, które nie zawsze będą w stanie przenieść naprężenia, wywołane nadmiernym skurczem zbyt grubo nałożonego kleju. „To najpierw czymś wyrównam podłoże!” OK! Ale po co tracić czas (a czas to pieniądz) na wysychanie warstwy wyrównującej?
Rozwiązanie jest proste – należy użyć zaprawy „Atlas Cal-N”! To klej, który można stosować od 4 do 20 mm. I to w jednej warstwie. Doskonale wyrówna się nim wszelkie nierówności, jednocześnie przyklejając płytki. Stosując „Cal-N” nie pozostawimy też pustych przestrzeni pod płytką. Zjawisko nazwane tiksotropowością powoduje, że po dociśnięciu płytki do kleju nałożonego na podłoże, rozpływa się on pod nią dokładnie, wypełniając całą przestrzeń. Ta zaleta nabiera dodatkowego znaczenia zwłaszcza w przypadku klejenia płytek o dużej powierzchni lub płytek o silnie profilowanym spodzie, a także gdy przyklejamy płytki na tarasach i balkonach. Dokładne wypełnienie przestrzeni pod dużą płytką nie narazi jej na pęknięcie, spowodowane np. naciskiem na „pusty” narożnik. Brak pustej przestrzeni pod płytkami uniemożliwia także wpłynięcie tam wody, co zimą z reguły kończy się rozsadzaniem okładziny.
Ze względu na rzadszą konsystencję, „Cal-N” można stosować tylko do przyklejania płytek na podłogach (także w systemie ogrzewania podłogowego) tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

ATLAS MIG – wystarczą cztery godziny. Często zdarza się, że trzeba przykleić płytki w miejscu, którego nie można na dłużej wyłączyć z użytkowania, np. na podłodze korytarza, którym zwykle ktoś przechodzi. Jeśli do prac użyjemy tradycyjnej zaprawy klejącej, trzeba będzie liczyć się z co najmniej dobą przestoju. Nie możesz sobie na to pozwolić? Nie ma sprawy! Jest klej, który załatwi problem w cztery godziny.
To szybkowiążąca zaprawa klejąca „Atlas Mig”. Dzięki swemu składowi odznacza się dobrą plastycznością oraz przyczepnością do różnego rodzaju materiałów budowlanych, przez co ma uniwersalne zastosowanie. Głównym jednak atutem jest szybki czas wiązania zaprawy, pozwalający na użytkowanie okładziny (wchodzenie na nią i spoinowanie) już po 4 godzinach po przyklejeniu płytek. „Atlas Mig” jest  mrozo- i wodoodporny, może więc być stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku. Jeżeli mamy przykleić płytki bezpośrednio na powierzchni starej glazury lub na podłożach wykonanych w systemach ogrzewania podłogowego lub ściennego, powinniśmy przygotować zaprawę „Atlas Mig” z dodatkiem Emulsji Elastycznej Atlas, zachowując następujące proporcje obu  wyrobów: 10 kg suchej mieszanki „Atlas Mig” na roztwór z
1 kg emulsji i 1,7 litra wody.

ATLAS KARO – do marmuru i kamieni. Wadą marmuru – o ile w przypadku tak szlachetnego tworzywa można mówić o wadach – jest jego duża nasiąkliwość, mogąca prowadzić do przebarwień. Problem ten dotyka zresztą nie tylko marmurów. Dziś na rynku wiele jest atrakcyjnych płytek podłogowych z takich materiałów jak granit czy gres. Ich ceny są dość umiarkowane, stanowią więc atrakcyjną ofertę, o ile pamięta się o niebezpieczeństwie owych przebarwień. Te zaś powstają przede wszystkim na skutek zastosowania nieodpowiedniej zaprawy klejącej, bo opartej na szarym cemencie. Ta barwa jest zbyt intensywna i szczególnie w przypadku jaśniejszych płytek boleśnie rzuca się w oczy.
Jak tego uniknąć? Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zaprawy klejącej „Atlas Karo”, przygotowanej na bazie białego cementu. Nadaje się ona do przyklejania płytek z kamienia, np. marmurów naturalnych i syntetycznych (powstałych z połączenia mączki marmurowej i żywic) oraz płytek z innych materiałów nasiąkliwych. Dzięki zwiększonej elastyczności i przyczepności nadaje się do przyklejania płytek zarówno na tarasach i balkonach, jak i na podłożach w systemie ogrzewania podłogowego. I jeszcze uwaga – nie wpadajmy w panikę, jeżeli przebarwienia mimo wszystko wystąpią. Znikną one po mniej więcej 7 dniach, gdy zaprawa klejąca całkiem wyschnie.
ATLAS BIS – na drewno. Na ten klej warto zwrócić uwagę z dwóch co najmniej powodów. Po pierwsze – jest sprzedawany w postaci gotowej do użycia pasty, a więc jest niezwykle wygodny w stosowaniu. Po drugie – nadaje się do przyklejania rozmaitych płytek (ceramika, kamień, kamień syntetyczny) oraz płyt i kasetonów styropianowych na różnych trudnych podłożach, w tym na materiałach drewnopochodnych, takich jak sklejka, płyty wiórowa i OSB, a nawet na powierzchni starej glazury. 
Zaprawa „Atlas Bis”, mimo swojej wszechstronności ma jednak pewne ograniczenia. Można stosować ją tylko na ścianach i tylko we wnętrzach.

ATLAS TANGRES – to najnowszy członek atlasowej rodziny, wyjątkowo uzdolniony brat „Atlasa Cala N” i kuzyn „Atlasa Karo”. Dzięki jego plastycznej konsystencji oraz grubości warstwy sklejenia do 20 mm, możemy nie tylko skorygować nierówności podłoża, ale także wypoziomować płytki, układając je nawet z niewielkim spadkiem. Rozpływając się pod powierzchnią przyklejanej płytki, umożliwia uzyskanie jednolitej całkowitej powierzchni sklejenia, bez pustek powietrznych, co jest niezmiernie ważne na tarasach i balkonach czy w systemach ogrzewania podłogowego. I jego największa zaleta  – nie powoduje przebarwienia nieodpornych na to zjawisko, nasiąkliwych płytek kamiennych i ceramicznych.
A jeśli nawet na cienkich marmurowych płytkach pojawią się po przyklejeniu takie przebarwienia, proszę się nie martwić! Marmur odzyska swój kolor po około tygodniu, po całkowitym wyschnięciu kleju.
Piotr Idzikowski


Inne wyroby Grupy Atlas zalecane
przy układaniu płytek ceramicznych:
– Zaprawa Klejowa Atlas najbardziej popularny klej Atlasa
– „Atlas Plus” zaprawa klejąca o zwiększonej elastyczności i przyczepności
– „Atlas Inter” najtańszy z klejów Atlasa, stosuje się go tylko we wnętrzach
– Zaprawa Klejąca do Płytek Gresowych
– Zaprawa do Fugowania Atlas wąska (2-6 mm) w 40 kolorach
– Zaprawa do Fugowania Atlas szeroka (4-16 mm) w 7 kolorach
– „Atlas Silton S” silikon do spoinowania okładzin ceramicznych w 40 kolorach
– Emulsja Elastyczna Atlas polepsza elastyczność i przyczepność fug
– „Atlas Szop” środek usuwający zabrudzenia po cemencie
– „Atlas Delfin” środek ochronny do fug i płytek nieglazurowanych


GRUPA ATLAS < bezpłatna infolinia 0-800-168-083 < www.atlas.com.pl

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA