Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kolor nierozerwalnie towarzyszy naszemu życiu. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jak jego obecność wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. A szkoda, bo moc koloru jest naprawdę wielka. Odpowiednio zastosowany w łazience może w pełni odmienić jej oblicze.

REKLAMA

Kolor nierozerwalnie towarzyszy naszemu życiu. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jak jego obecność wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. A szkoda, bo moc koloru jest naprawdę wielka. Odpowiednio zastosowany w łazience może w pełni odmienić jej oblicze.

Wydawać się to może co najmniej zaskakujące, ale kolor wnętrz, w których przebywamy zasadniczo wpływa na to, jak się w nich czujemy. Każda barwa posiada bowiem swoją określoną funkcję, swój język. Potrafi determinować charakter i nastrój danej przestrzeni. Dlatego niektóre miejsca z łatwością możemy określić jako te, w których \"czujemy się jak w domu\", inne wytwarzają w nas poczucie rozdrażnienia i niepokoju. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm podświadomie reaguje na kolorystyczne sygnały - możemy odczuwać dyskomfort tylko dlatego, że zostajemy pod wpływem nieodpowiedniej dla nas barwy. Stąd tak ważne jest uświadomienie sobie swojej indywidualnej barwy, według której kreować można bliskie sobie i ważne przestrzenie.

Skoro każdy kolor ma swą określoną właściwość, to także od niego zależy, czy na użytkowników danego wnętrza działać będzie pobudzająco, uspokajająco, wywoływać poczucie chłodu czy odwrotnie - przytulności. Dlatego równie ważne jak określenie indywidualnej barwy jest odpowiednie dopasowanie jej do funkcji danej przestrzeni.

Podobnie dzieje się z łazienką. Z racji na swoje \"zadania\" zazwyczaj jest ona zdominowana przez kojarzącą się z higieną biel oraz posiadający wodne konotacje niebieski. Podobną paletę barw do wnętrz łazienkowych poleca popularna sztuka feng shui. Według jej zaleceń w łazience, jako miejscu związanym z elementem wody, świetnie sprawdzą się odcienie błękitu, seledynu, szarości, granatu, ciemnej zieleni, pastelowego różu. Te barwy idealnie podkreślają niezbędne w tego typu wnętrzach wrażenie czystości i świeżości. Są jednak mało przytulne. Dlatego w łazience warto eksperymentować także z intensywnym kolorem. Pozwoli to nie tylko na przełamanie pewnych schematów myślenia o łazienkowym wnętrzu. Odcienie żółci i pomarańczu nadadzą mu dodatkowo \"funkcję budzenia\" - ożywią, ocieplą przestrzeń, a czerwony zwiększy aktywność użytkowników łazienki.

Kolor wymyka się \"ostatnim krzykom mody\" czy wyznacznikom najnowszych trendów. Przynajmniej powinien. Skoro ma tak duży wpływ na naszą psychikę i nastrój musi być tak jak one kwestią bardzo indywidualną, wręcz prywatną. Jeśli odnajdziemy już nasz kolor, czy nawet kilka, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie pozostaje tylko puścić wodze fantazji, by wykreować przestrzenie odpowiadające nie tylko naszym upodobaniom, charakterowi, ale także duszy.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA