Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zasłony prysznicowe - odrobina fantazji w łazience

REKLAMA

W porównaniu ze szklanymi drzwiami prysznicowymi zasłony stanowią bardziej ekonomiczny wariant osłony kabiny natryskowej. Konsumenci doceniają przystępność ich cen (od 15 do 100 zł), ale ich największym atutem jest bogactwo kolorów i wzorów w jakich występują. Daje to możliwość stylistycznego dopasowania zasłony do każdego wnętrza. A gdy upodobania użytkownika się zmienią, może on po prostu wymienić zasłonę na nową.

WZORNICTWO DOSTĘPNYCH na rynku zasłon może zadowolić nawet najbardziej wymagającego konsumenta. Wielbiciele klasyki i stonowanych barw,  osoby gustujące we wzorach awangardowych, dorośli i dzieci - każdy może znaleźć taką zasłonę, która spełni jego estetyczne wymagania. Bogactwo kolorów i wzorów zdumiewa. Poczynając od foliowych, zupełnie przeźroczystych albo udekorowanych czasem czarno-białym lub kolorowym nadrukiem, przez jednobarwne oraz całą gamę motywów akwarystycznych i plażowych - delfinów, muszli, roślin wodnych, homarów, po abstrakcyjne wzory geometryczne, kwiatowe, różnorako stylizowane np. w stylu lat 60-tych. Nierzadko producenci tekstyliów oferują materiały do zasłon prysznicowych, które powtarzają wzór dywaników łazienkowych, mat antypoślizgowych, akcesoriów ceramicznych i innych drobnych dodatków (np.Sealskin) oraz zasłon okiennych. Można w ten sposób dopasować zasłonę do stylu łazienki, koloru ręczników czy ścian, albo nawet wystroju całego mieszkania. Obok wzorów abstrakcyjnych i akwarystycznych na zasłonach pojawiają się również motywy hobbystyczne - np. inspirowane sztuką, filmami lub motoryzacją. Tego typu wzory doskonale ożywią i urozmaicą wnętrze. Zdarza się, że zasłony stanowią wręcz dzieło sztuki. Ręcznie malowane lub haftowane należą do najwyższego przedziału cenowego. Choć nie są dostępne na polskim rynku, można je kupić poprzez internet - np. na internetowej stronie www.showercurtainart.com amerykańska artystka prezentuje swoje unikatowe, ręcznie malowane egzemplarze.
PREFERENCJE POLAKÓW. Polskim konsumentom brakuje jeszcze odrobiny fantazji w kwestii doboru zasłonek prysznicowych. Przy wyborze kolorów nabywcy okazują niestety brak odwagi - najpopularniejsze są zasłony jednobarwne. Wśród najbardziej lubianych motywów znajdują się oczywiście wzory morskie lub inne inspirowane  naturą. Najczęściej kupowane są po prostu zasłonki najtańsze, wykonane z folii PVC lub PEVA - materiału bardziej przyjaznego środowisku niż chlorek poliwynylu (ich cena oscyluje wokół 20 zł). Oprócz nich dostępna na rynku jest cała gama zasłon tekstylnych, produkowanych najczęściej z czystego poliestru lub poliestru z dodatkiem bawełny, rzadziej z czystej bawełny, które należą już do wyższej  półki cenowej (39-100zł). Najtańsze spośród nich również znajdują swojego nabywcę, natomiast najdroższe załony tekstylne nie cieszą się na polskim rynku powodzeniem. A przecież drzwi prysznicowe nie nadadzą wnętrzu łazienki indywidualnego charakteru tak interesująco, jak piękna i dobrze dobrana zasłona.
KONSERWACJA MATERIAŁU. Zazwyczaj materiał użyty do produkcji zasłon jest wodoodporny. W przeciwnym razie zasłona tekstylna wymaga dodatkowej, wewnętrznej, foliowej ochrony przed rozchlapywaną wodą. Ochronę taką zapewnić może zwykła, jednobarwna, wodoodporna i szybkoschnąca zasłonka PVC zawieszona dodatkowo od wewnętrznej strony kabiny. Wodoodporność wzmacnia także prasowanie, podczas którego zamykane są łuski tkaniny. Problem przyklejania się zasłon do mokrego ciała rozwiązano stosując materiały o właściwościach antystatycznych. Przeciwdziałać temu zjawisku ma także wszywane w dolną krawędź zasłon ołowiane obciążenie. Kupując zasłonę warto również zwrócić uwagę, by górna część zasłony, na której znajdują się oczka do mocowania kółek, była dodatkowo wzmocniona. Zapobiega to rozerwaniu przy ewentualnym, mocniejszym szarpnięciu.
Dużą zaletą zasłon prysznicowych jest łatwość z jaką poddają się konserwacji. W odróżnieniu od osłon prysznicowych wykonanych ze szkła nie wymagają ustawicznego czyszczenia z kamienia i resztek mydła. Wszystkie typy zasłon, również te wykonane z PVC i materiału PEVA, można prać w pralce w temperaturze 30 stopni, a tekstylne również prasować. Trzeba jedynie pamiętać, by zasłony pozostawiać zawsze zasunięte. Umożliwi to wtedy lepszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie szybsze wysychanie materiału. Podwyższony poziom wilgotności powietrza w łazience, a w kabinie prysznicowej w szczególności, generować może bowiem powstawanie na zasłonie pleśni, której pierwszym sygnałem jest obecność, najpierw nieznacznych, potem coraz większych przebarwień materiału.
ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ

niewykorzystany potencjał
Polscy konsumenci zdecydowanie nie doceniają estetycznych walorów zasłon prysznicowych. Tymczasem na rynkach zachodnich, sądząc po różnorodności i wielości dostępnych tam wzorów, zasłony cieszą się znacznie większym powodzeniem. Można na nich spotkać motywy inspirowane Dzikim Zachodem lub nawet świąteczne. Dostępne są zasłony ekskluzywne - ręcznie malowane lub haftowane. Szerszy jest również asortyment oferowanych drążków prysznicowych - nie tylko stalowych, czy aluminiowych, ale również znacznie droższych - produkowanych z brązu, mosiądzu, chromu i niklu lub drążków podwójnych, przez których dodatkowe ramię można przewiesić ręcznik - nie dotyka on wtedy mokrej zasłony prysznicowej. Kolejnym produktem, którego na próżno by szukać w polskich salonach łazienkowych, a którego nieobecności na naszym rynku nie uzasadnia, jak w przypadku ekskluzywnych drążków i zasłon, wysoka cena są ozdobne haczyki do zasłon. Wykonane z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego, przeróżnie udekorowane - abstrakcyjnie, motywami roślinnymi, zwierzęcymi, mogą powielać motywy obecne na zasłonach oraz innych akcesoriach łazienkowych lub ciekawie z nimi kontrastować. Być może również polski nabywca doceni także inne, oprócz praktycznych, zalety zasłon prysznicowych i zrozumie, że dzięki ich zastosowaniu aranżacja przestrzeni łazienkowej może być prawdziwą przyjemnością i zabawą.
www.shower-curtains.com
www.shower-curtains.org
www.vitafutura.com
www.catherinedaviddesigns.com

wsparcie dla zasłony
Drążki do zawieszania zasłon, zazwyczaj znajdujące się również w ofercie producentów zasłon, w zależności od sposobu montażu dzielą się na dwa typy.  Drążki rozporowe, niewymagające wiercenia, które można w każdej chwili zdemontować bez pozostawiania jakichkolwiek śladów oraz nierozporowe - przywiercane do ściany lub płytek ceramicznych. Na to, jaki rodzaj montażu zostanie wybrany wpływa często sposób umieszczenia brodzika - nie zawsze można drążek rozeprzeć między dwiema ścianami. Gdy brodzik ma nietypowy kształt, np. półokrągły, drążek musi także z tym kształtem korespondować. Dostępne więc są drążki łukowe zarówno symetryczne jak i asymetryczne, a także kątowe przeznaczone do brodzików kwadratowych oraz drążki narożne, opatrzone dodatkowo wspornikiem. Drążki nierozporowe można również dopasować do potrzebnej długości po prostu je przycinając. Materiały, z których drążki są wykonywane oraz ich kolory to odporne na rdzę metale Đ polerowane aluminium, które może być barwione na różne kolory oraz stal nierdzewna.
Zasłony mocowane są do drążków za pomocą kółek z tworzywa (z zatrzaskiem lub przekładanych) w różnych kolorach, zapinanych nierdzewnych kółek metalowych lub tekstylnych zawieszek. Nie zawsze jednak kółka są niezbędne. Holenderska firma Saelskin produkuje specjalne drążki Click-It, do których przymocowuje się zasłonę za pomocą zatrzasków wprowadzanych bezpośrednio w prowadnicę drążka.

 

przykładowe ceny zasłon
Duschy, polyester - 39zł
Coram, PCV - 30-34zł
Coram, tekstylne - 66-72zł
Bisk, PEVA - 20,50zł
Bisk, tekstylne - 33zł
Wela, tekstylne - 16-40zł
Wela, PE - 18zł
ADAH, PCV - 33zł

dostępne rozmiary
Standardowe: 180x200 cm (większość dostępnych) lub 180x180 cm (np. ADAH)Niestandardowe: 120x200 cm (Coram,Wela), 150x200 cm (Wela), 240x200 cm (Coram)

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA