Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prysznicowe baterie termostatyczne to jedne z najnowocześniejszych i najbardziej złożonych elementów wyposażenia łazienek. Jako pierwsze wniosły do tych pomieszczeń automatykę na poziomie użytkowym. Bardzo bogata oferta rynkowa obejmuje wiele modeli sygnowanych przez 20 obecnych na polskim rynku producentów.

REKLAMA

W przeglądzie wyszczególniono jedynie wybrane z tego grona marki. Z drugiej strony znalazły się tu wyroby niemal wszystkich najważniejszych producentów, działających nie tylko na rynku polskim, ale również europejskim. Dzięki temu nawet tak zawężona reprezentacja daje pojęcie o trendach konstrukcyjnych i wzorniczych określających design i parametry techniczno-użytkowe współczesnych baterii termostatycznych.

Baterie termostatyczne, niezależnie od modelu i marki wciąż uważane są w naszym kraju za wyznacznik luksusu w łazience. Decyduje o tym nie tylko ich cena, zwykle znacznie przekraczająca cenę standardowych (jedno- lub dwuuchwytowych) odpowiedników, ale również wygoda użytkowania.

W krajach Europy Zachodniej popularność baterii termostatycznych od pewnego czasu zdecydowanie wzrasta. W przypadku tamtejszych rynków głównymi powodami, dla których prysznicowe baterie termostatyczne znajdują coraz większą liczbę nabywców jest rosnąca popularność pryszniców w nowo oddawanych do użytku i modernizowanych łazienkach (często kosztem wanien), znaczna wygoda użytkowania, oszczędność wody (energii). Nie bez znaczenia są też obowiązujące w wybranych krajach regulacje prawne w zakresie eksploatacji sieci c.w.u. w obiektach mieszkalnych, które można spełnić właśnie dzięki korzystaniu z modeli termostatycznych. Nie można też zapomnieć o tym, że całkowity koszt zamontowania baterii termostatycznej w dowolnym \"starym\" kraju UE, stanowi o wiele mniejszą część średnich dochodów potencjalnych klientów, niż w przypadku polskich inwestorów (nawet w sytuacji, gdy ceny konkretnych modeli bywają tam o kilka, kilkanaście procent wyższe niż w Polsce oraz gdy zdecydowanie wyższe są ewentualne koszty robocizny).

Mimo to zainteresowanie termostatami wzrasta również w naszym kraju, chociaż siła tego trendu jest trudna do sprecyzowania. Co zrozumiałe, większe przyrosty sprzedaży notowane są zwykle w segmencie wyrobów tańszych (chociaż nie najtańszych). Warunkowane jest to głównie relacją cen dostępnych modeli i możliwości finansowych klientów indywidualnych (baterie te są bowiem najczęściej montowane w mieszkaniach). Trzeba też zaznaczyć, że zdecydowanie większa część potencjalnych klientów stoi przed decyzją \"bateria mieszaczowa czy bateria termostatyczna\" niż przed alternatywą \"termostat niższej czy wyższej klasy\".

Co warte odnotowania, w przeglądzie znalazły się wyłącznie modele natynkowe, co stanowi odbicie sytuacji rynkowej. W warunkach polskich, gdzie znaczna część popytu na artykuły wyposażenia łazienek realizowana jest na cele modernizacyjne, modele takie stają się atrakcyjniejsze z uwagi na większą (w porównaniu z wersjami podtynkowymi) łatwość ich zamontowania w istniejącej już łazience.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA