Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Komfort posiadania dwóch łazienek daje duże możliwości. Jedną z nich można zaprojektować jako wnętrze typowo użytkowe, służące zaspokajaniu wszystkich niezbędnych potrzeb, drugą natomiast przeznaczyć do wyłącznego użytku domowników i – puszczając wodze fantazji – stworzyć luksusowy salon kąpielowy. Prezentowana łazienka jest właśnie tą drugą.
Właściciele luksusowego apartamentu życzyli sobie, aby w jednym z pomieszczeń ich mieszkania stworzona została oaza relaksu i wypoczynku. W tym celu sięgnięto po kilka niestandardowych, eleganckich i oczywiście drogich rozwiązań. Widać też wyraźnie, że kierowano się powszechną obecnie modą, której wyrazem jest przede wszystkim duża ilość użytego drewna (tekowy fornir) i kontrastującego z nim ciepłego trawertynu. Uwagę zwracają również szklane powierzchnie drzwi i osłon, które dodają wnętrzu lekkości.
O indywidualnym charakterze tej łazienki decyduje kilka elementów wyposażenia. Centralne miejsce zajmuje w niej wanna z hydromasażem. Duże gabaryty wanny i wygodne zagłówki zachęcają do kąpieli we dwoje. W interesujący sposób rozwiązana została kwestia baterii. Elegancka, prosta wylewka zamocowana jest w podłodze i sama w sobie stanowi ciekawy element dekoracyjny, natomiast armaturę, zamiast na rancie wanny, umieszczono na najniższej z trawertynowch półek. Dzięki temu wyeksponowano tylko to, co najważniejsze.
Poza relaksującą kąpielą z hydromasażem istnieje również możliwość skorzystania z prysznica bez potrzeby ruszania się z wanny. W celu zabezpieczenia wnętrza przed wychlapującą wodą obok wanny zamontowano szybę z delikatnym, transparentnym wzorem. Szklana tafla ma jeszcze jedną funkcję: w niezobowiązujący sposób oddziela sanitarną część łazienki od kąpielowej. Zaś w połączeniu ze szklaną osłoną trawerynowych półek, obie tafle szkła tworzą praktyczną namiastkę kabiny prysznicowej.
Warto również zwrócić uwagę na umieszczoną na drewnianym blacie toaletkę. Model „Puristic” firmy Kohler pomyślany został jako zestaw płaskiej umywalki oraz lustrzanej szafki, która jednocześnie kryje w swym wnętrzu wylewkę baterii. Efektem takiego rozwiązania jest woda tryskająca na umywalkę... wprost z lustra. To rozwiązanie nie do końca praktyczne – chociażby ze względu na dość niskie dopuszczalne ciśnienie wody i kształt umywalki, ale w tym przypadku liczył się przede wszystkim efekt wizualny. Całą niezbędną instalację ukryto wewnątrz drewnianej ściany oddzielającej łazienkę od sąsiadującej z nią sypialni.
Drewniana ściana tworzy również tło dla umieszczonego w niej telewizora. Jej płaska, ciemnobrązowa powierzchnia pozwoliła uzyskać efekt kina. Telewizor można wygodnie obsługiwać pilotem, jednocześnie zażywa-
jąc kąpieli.
Jak widać autorce projektu nie zabrakło wyobraźni, a inwestorom pieniędzy. Ekskluzywne, drogie wyposażenie, niestandardowe i odważne rozwiązania designerskie służą przede wszystkim wypoczynkowi i przyjemności. Praktycyzm w tym przypadku zszedł na drugi plan oddając pole wyobraźni i modzie.

PROJEKT: SYLWIA EROL
ZDJĘCIA: MONIKA FILIPIUK

arch. Sylwia Erol
Umieszczanie odbiorników telewizyjnych w prywatnych łazienkach nie jest jeszcze zbyt popularne. Zdarzają się jednak klienci, którzy życzą sobie zamontowania telewizora w łazience, a nawet w toalecie. Z moich doświadczeń wynika, że na takie rozwiązanie decydują się głównie osoby młode, otwarte na nowe i ekscentryczne pomysły. Chcą umieszczenia odbiornika w tych wnętrzach, ponieważ lubią w ten sposób wypoczywać – np. oglądając telewizję w wannie lub wykorzystują spędzany tam czas do zdobywania informacji. Jest to jednak podejście dość skrajne i dużo częściej można spotkać się z głosami krytycznymi. Panująca obecnie moda promuje raczej wzorzec łazienki jako miejsca spokoju i wypoczynku, pokoju kąpielowego, gdzie można się zrelaksować po ciężkim dniu. Dlatego bardziej popularne jest montowanie w łazienkach systemów audio, które pozwalają posłuchać odprężającej muzyki. Montując telewizor w łazience należy też pamiętać o kilku mogących pojawić się problemach. Przede wszystkim chodzi o wilgoć i możliwość przypadkowego kontaktu sprzętu z wodą. Problemem może być również znalezienie odpowiedniego miejsca, które zapewni komfort oglądania. Osobiście uważam, że montaż telewizora w łazience to nieco zbyt daleko idąca ekstrawagancja i rozwiązanie mało praktyczne.

WYPOSAŻENIE I MATERIAŁY
sedes, bidet – „Starck 3”, prod. Duravit
umywalka – „Puristic”, pord. Kohler
wanna z hydromasażem – prod. Hoesch
bateria i stojąca wylewka wannowa – prod. Kohler
telewizor plazmowy – „Xelos”, prod. Loewe

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA