Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Architekci kochają Tatry – tak można wytłumaczyć rekordową liczbę 240 prac nadesłanych na jubileuszowy – X Konkurs Projekt Łazienki 2008. Wyniki Konkursu ogłoszono 9 czerwca br. podczas gali zorganizowanej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. W jej trakcie laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gratulacje.
Tematem Konkursu był projekt koncepcyjny toalety publicznej w Tatrzańskim Parku Narodowym. „Konkursowa” toaleta została zlokalizowana tuż obok Wodogrzmotów Mickiewicza przy czerwonym szlaku do Morskiego Oka. To wysokogórskie jezioro jest celem wycieczek niemal wszystkich turystów przyjeżdżających w Tatry; każdego roku odwiedza je blisko 800 tys. osób. Nowa toaleta jest w tym miejscu po prostu niezbędna i ma szansę zastąpić, ustawiane w sezonie turystycznym, prowizoryczne sanitariaty.
Projekty oceniał Sąd Konkursowy złożony m.in. ze znanych architektów, wśród których znaleźli się: prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca Jury) z Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. arch. Aleksander Böhm z Politechniki Krakowskiej, arch. Piotr Nawara z Krakowa,  Paweł Skawiński dyrektor TPN oraz Przemysław Powalacz, prezes zarządu Sanitec Koło.
Najwyższe uznanie Jury i Grand Prix „Łazienka KOŁO 2008” zdobyła praca Karola Murlaka.
- Konkurs zainteresował mnie przede wszystkim ze względu na złożoność problemu, który polega na spełnieniu współczesnych wymogów sanitarno-użytkowych i nie koliduje z wyjątkowym otoczeniem Tatrzańskiego Parku Narodowego – mówi laureat głównej nagrody, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP.
Zaprojektowany przez niego obiekt, o tradycyjnej dla tego regionu formie, wykonany jest w technice zrębowej. Ściany zewnętrzne zaprojektowano z 20 cm płatwi, a dwuspadowy dach pokryto dranicami. Wnętrze jest już całkowicie współczesne. Przegrody wykonane z paneli pokrytych blachą stalową i powłoką akrylową dodają pomieszczeniom lekkości i są łatwe w utrzymaniu czystości. Jury uzasadniając swój werdykt podkreślało udane wprowadzenie architektury o kameralnej funkcji usługowej do otoczenia o wyjątkowych walorach krajobrazowych oraz próbę połączenia współczesnych rozwiązań z dobrze rozumianymi elementami tradycji. Właśnie ten projekt ma szansę realizacji przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Nie wykluczone, że po dostosowaniu do lokalnych potrzeb, nawiązujące do nagrodzonego obiekty, powstaną w innych miejscach Parku. Również pozostałe, wyróżnione przez Jury projekty, podobnie jak zwycięski nawiązywały do budownictwa regionalnego Tatr i sąsiedniego obszaru Podhala. 
Po raz pierwszy w historii Konkursu odbyło się głosowanie Internautów. Przez 18 dni „Konkursowa” strona – na której prezentowane były wszystkie 240 nadesłane prace - była oglądana 49678 razy. W głosowaniu wzięło udział ponad 10 tys. osób. Najbardziej spodobała się praca Anny Macek i Magdaleny Hończak z Krakowa, która otrzymała 643 głosy. 
Suma nagród wynosiła 50 000 zł. Oprócz Grand Prix „Łazienka KOŁO 2008” (22 000 zł) Jury przyznało 6 wyróżnień. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody w wysokości 10 000 zł (wyróżnienie I stopnia), 5 000 zł (2 wyróżnienia równorzędne II stopnia) i 2 000 zł (3 wyróżnienia równorzędne III stopnia). Zdobywca wyróżnienia Internautów otrzymał nagrodę w wysokości 2 000 zł.
Sanitec Koło jest organizatorem Konkursu Projekt Łazienki od 1998 roku. Tematami poprzednich edycji były wnętrza łazienek o charakterze studyjnym w obiektach budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej. Od trzech lat uczestnicy wykonują projekty koncepcyjne toalet publicznych wolnostojących w miejscowościach o dużym nasileniu ruchu turystycznego. Dwie ostatnie edycje Konkursu odbyły się na Helu (2006) w pobliżu Fokarium i w Kazimierzu-Dolnym (2007) obok Bulwaru Nadwiślańskiego. Projekty te mają szanse zostać zrealizowane w niedalekiej przyszłości.
Wszystkie prace można nadal oglądać na stronie www.kolo.com.pl/konkurs.

na zdjęciu: Praca nagrodzona Grand Prix w X Konkursie Projekt Łazienki 2008.
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA