Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Powstało Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. Jego rejestracji dokonano 6 września br.W skład nowego stowarzyszenia weszło 15 osób fizycznych, reprezentantów firm z branży grzewczej. Zarząd tworzą: Janusz Starościk (Junkers), Henryk Zabawski (Vaillant Saunier Duval), Roland Krause (Viessmann), Kazimierz Gołecki (De Dietrich), Marek Kabza (Immergas).
Stowarzyszenie stawia przed sobą szereg celów, m.in. wpływanie na rozwój nowoczesnych technik grzewczych w Polsce. Jego członkowie uważają, że w obliczu pewnych możliwych ograniczeń w zużyciu gazu, oleju czy węgla należy już dziś myśleć o odnawialnych źródłach energii i rozwijać zainteresowanie nimi wśród inwestorów i specjalistów branżowych. Członkowie stowarzyszenia chcą również mieć wpływ na kształtowanie uwarunkowań prawnych, a także na stworzenie rządowego systemu wspierania energooszczędnych rozwiązań ogrzewania budynków i kształtowanie poziomu cen nośników energii.
Chcielibyśmy, aby teraz nasze stowarzyszenie było traktowane jako ciało doradcze, mamy bowiem sposobność wymiany poglądów i ustalenia reprezentacyjnej opinii wyrażającej zdanie większości zainteresowanych w danym przedmiocie – mówi Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. – Za priorytetowe uważamy regulacje związane z podatkiem VAT, kwestie interpretacji aktualnych przepisów i wpływu na tworzenie nowych. Inny zakres naszych zainteresowań to wspólne przeciwdziałanie w nadużywaniu hasła „ekologiczny”. Jasno chcemy precyzować definicje i pojęcia stosowane w naszym środowisku  w odniesieniu do systemów czy urządzeń.
Problemami istotnymi dla stowarzyszenia są też: edukacja środowisk instalatorów oraz kwestie obowiązkowych, regularnych przeglądów instalacji i egzekwowania ich wykonania. Dotyczy to zarówno określenia zasad pracy zapewniających bezpieczeństwo montażu i późniejszej eksploatacji urządzeń, odpowiedzialności za „kulturę techniczną” na rynku i poziom świadczonych usług serwisowych, jak również ukształtowania pewnej świadomości związanej z eksploatacją instalacji wśród użytkowników.
Postaramy się nawiązać oficjalne stosunki z pokrewnymi organizacjami, korporacjami w Polsce i Europie – dodaje Janusz Starościk. – Jesteśmy otwarci na kontakty z innymi. Nie chcemy być dla nikogo konkurencją, a jedynie reprezentować interesy wąskiego kręgu przedstawicieli branży. 

KULISY POWSTANIA
Pomysł utworzenia Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych narodził się podczas targów ISH we Frankfurcie, w marcu 2005 r.  Kilku przedstawicieli producentów kotłów i podgrzewaczy działających na polskim rynku ustaliło wówczas, że warto pomyśleć o wspólnym przedsięwzięciu stworzenia formacji, która by reprezentowała interesy tego właśnie sektora branży instalacyjnej.
Potrzeba powołania takiej reprezentacji wynikała również ze świadomości, że pojedynczy koncern, nawet jeśli jest duży, nie ma takiej siły oddziaływania na kształtowanie właściwych tendencji rynkowych czy formułowanie odpowiednich regulacji prawnych, jak zrzeszenie kilku firm. Urzędy, instytuty czy departamenty ministerstw nie są zainteresowane rozmowami z poszczególnymi firmami lub wręcz sobie tego nie życzą, by nie zostać posądzonymi np. o korupcję czy inną nielegalną formę nacisku. Ponadto, obecna sytuacja na rynku instalacyjnym w Polsce, zdaniem członków stowarzyszenia nie wróży szybkich, pozytywnych zmian w najbliższej przyszłości – stąd potrzeba i chęć aktywnego włączenia się przedsiębiorców w kształtowanie branży poprzez działanie „ponad podziałami”.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA