Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Tematem XIV edycji konkursu jest projekt koncepcyjny toalety publicznej w Krakowie przy Rondzie Mogilskim. Konkurs organizowany jest wspólnie przez Miasto Kraków – Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Sanitec Koło – producenta wyrobów wyposażenia łazienek.   
Konkursowa toaleta ma być zlokalizowana na wschód od Starego Miasta przy Rondzie Mogilskim. Zakończona w roku 2008 przebudowa ronda polegała na rozdzieleniu poziomu ruchu pieszego, rowerowego i tramwajowego od poziomu ruchu samochodowego. Atrakcją dla osób przebywających w tym rejonie są odsłonięte i zrekonstruowane zabytkowe fundamenty kaponiery fortu mogilskiego.
Ten ogromny węzeł przesiadkowy z rosnącym ruchem pasażerów komunikacji miejskiej i ruchem na ścieżkach rowerowych wymaga poprawy warunków sanitarnych. Dzięki planowanej toalecie obszar ten stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających Kraków.
Organizatorzy oczekują na projekt koncepcyjny obiektu, który wpisze się w architekturę miejsca. Jego forma powinna harmonijnie komponować się z otoczeniem uwzględniając charakter i styl architektoniczny sąsiadującej zabudowy. Toaleta będzie przystosowana również dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Obok toalety projektanci powinni przewidzieć pomieszczenie przeznaczone na usługi komplementarne, takie jak np. punkt informacji turystycznej połączony z salonikiem prasowym czy kioskiem. Dzięki temu obiekt będzie jeszcze bardziej przydatny w przestrzeni zurbanizowanej. 
Koncepcja, która zdobędzie Grand Prix konkursu Projekt Łazienki 2012, ma szansę realizacji. Niewykluczone, że po dostosowaniu do lokalnych potrzeb i rodzaju zaproponowanych usług komplementarnych, podobne toalety powstaną w innych miejscach na terenie Krakowa.
- Tak piękne miasto zasługuje na to, by każdy element jego architektury, także tej małej, był wyjątkowy i doskonale wpisywał się w przestrzeń publiczną. Należy pamiętać, że Kraków jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w naszym kraju. Tym bardziej zależy nam, aby projektowany obiekt był niezwykle estetyczny, a jego bryła pozytywnie zapadała w pamięć  – mówi  Przemysław Powalacz, prezes zarządu Sanitec KOŁO. – Jeśli władze Krakowa podejmą decyzję o budowie toalety według zwycięskiego projektu, chętnie pomożemy w jej wyposażeniu. 
Prace konkursowe oceni ośmioosobowe jury w składzie: dr arch. Krzysztof Ingarden (Ingarden & Ewý – Architekci), Magdalena Kozub (Wydział Architektury i Urbanistyki UM Krakowa), Anna Krzyżanowska(Z-ca Dyr. ZIKiT), prof. Ewa Kuryłowicz (Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates), dr arch.Romuald Loegler(Atelier Loegler), Jacek Maria Stokłosa (Główny Plastyk Miasta Krakowa),
Jerzy Zbiegień (Miejski Konserwator Zabytków), Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Sanitec Koło).
Laureaci konkursu zdobędą nagrody o łącznej wartości 40 000 zł: 
- Grand Prix „Łazienka KOŁO2012”- 20 000 zł
- 1 wyróżnienie I stopnia - 8 000 zł
- 1 wyróżniania II stopnia - 4 000 zł
- 3 wyróżnienia III stopnia - po 2 000 zł
W konkursie internetowym zostanie przyznane jedno wyróżnienie w wysokości 2000 zł.
 
Konkurs ma charakter otwarty, jednak głównie kierowany jest do architektów, projektantów i studentów kierunków architektonicznych. Termin nadsyłania projektów upływa 15.05.2012 r., a wyniki zostaną ogłoszone 18.06.2012 r. 
W dniach od 1 do 10 czerwca 2012, odbędzie się głosowanie internautów,
którzy przyznają swoją nagrodę. Wszelkie informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl     
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA