Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
W kwietniu 2007 r. podczas meblowych targów w Mediolanie swoją uroczystą premierę miała nowa kolekcja łazienkowa \"Dot\". To kolejna przestrzeń kąpielowa spod znaku Il Bagno Alessi. Podobnie jak jej poprzedniczka - \"One\" - zdecydowanie warta uwagi.

\"Dot\" pełna jest minimalistycznej treści. Nie dziwi to, gdy spojrzy się na nią przez pryzmat jej projektanta, Holendra Wiela Arets i właściwego twórcom tej kultury zamiłowania do kubizmu i surowości formy. Jeżeli dodać, że Arets z wykształcenia nie jest projektantem a architektem, wtedy zupełnie uzasadnione stają się proste kształty ceramiki, monumentalność bryły wanny czy oszczędna w swym wyrazie armatura.
Ale \"Dot\" wcale nie jest tak poważna jak można by się spodziewać. \"Dot\" najlepiej przetłumaczyć jako \"kropka\" i to właśnie od charakterystycznego, okrągłego kształtu wzięła ona swoją nazwę. Okrągły otwór, który stał się uchwytem służącym otwieraniu szafek, czy ułatwiającym podnoszenie deski sedesowej ma w sobie sporo przekory w stosunku do powagi minimalizmu. Dodać należy do tego jeszcze kolor, w którym dostępne są należące do kolekcji meble - zielony, biały, czarny - by uzyskać pełny obraz niesionych przez \"Dot\" treści. Wyraża się w nich ciągła konfrontacja form konwencjonalnych z tymi zupełnie mało oczywistymi.
Do obrazu niesionych przez \"Dot\" treści trzeba jednak jeszcze dodać ukrytą w zamyśle projektanta filozofię tego produktu. Wiel Arets nawiązał w niej przede wszystkim do tradycji - rytualnej kąpieli w rzymskiej łaźni, czy japońskiego ofuro. Dlatego każdy element serii \"Dot\" ma za zadanie wykraczać poza obowiązującą funkcję bycia jedynie urządzeniem służącym zachowaniu czystości ciała i stanąć także w służbie relaksu. Przesłanką ku temu ma być zainicjowana przez Wiela Aretsa myśl, że woda sama w sobie nie posiada kształtu, dlatego jest matką każdej formy. Wokół tej idei krąży pomysł powstania tej serii. Wydaje się, że także to właśnie ta idea odpowiada za charakterystyczną dla \"Dot\" równowagę, za rządzącą jej formą filozofię relaksu.
\"Dot\" to zgoła odmienna forma od powstałej w 2002 roku kolekcji \"One\". Projekt Stefano Giovannoni z pewnością był bardziej skomplikowany tak pod względem kształtów, jak i zintegrowanej z nią filozofii (kody afektywne). Wydaje się jednak, że charakterystyczne połączenie architektury i designu w przypadku \"Dot\" może znaleźć naprawdę wielu zwolenników.
MARTA MATRACKA
ZDJĘCIA: IL BAGNO ALESSI
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA