Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

24 czerwca br. na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje Opoczno SA. Ze względu na niską wycenę jednostek - 55 zł za jedną akcję (przedział cenowy ustalony został na poziomie 54,7 - 69,9 zł), ze sprzedaży swojego pakietu wycofał się Enterprise Investors, jeden z funduszy zarządzających.

Pierwotnie Opoczno SA na warszawskiej giełdzie miało zadebiutować 16 czerwca br., a zlecenia kupna akcji spółki miały być przyjmowane od 25 maja do 8 czerwca. Jednak termin ten został przesunięty, a powodem były m.in. book-buildingi innych spółek, o czym poinformował Ryszard Wojtkowski, partner w Enterprise Investors.

Zmianie uległy nie tylko terminy oferty publicznej spółki, ale także ilość sprzedawanych akcji. Z planowanej początkowo emisji ponad 16,5 mln jenostek ostatecznie do sprzedaży trafiło ponad 8 mln. Podjęto także decyzję o nieprzydzieleniu akcji z puli dodatkowej. Do sprzedaży trafiły wyłącznie te akcje, które były własnością Credit Suisse First Boston Ceramic Partners.

- Akcje Opoczno SA były oferowane po bardzo niskiej cenie, z olbrzymim dyskontem w porównaniu do wszystkich innych firm z branży funkcjonujących na rynku. Moim zdaniem Opoczno SA jest zbyt dobrą firmą, by wychodzić z niej za każdą cenę - mówi Ryszard Wojtkowski.

Według Enterprise Investors Opoczno SA jest liderem polskiego rynku płytek ceramicznych, który ponadto rozwija się na rynku międzynarodowym. Spółka z sukcesem dokonała akwizycji litewskiego producenta (Dhomecioniu Keramika). Obecnie natomiast wchodzi na rynek niemiecki poprzez strategiczny alians z firmą Villeroy&Boch. Informację tę potwierdziła Monika Chmielewska, rzecznik prasowy Opoczno SA:

- Spółka podpisała list intencyjny z niemieckim producentem, wyrażający wolę współpracy na zasadzie wyłączności.

O tym, że jest już złożone pierwsze zamówienie na produkcję płytek dla Villeroy&Boch i są prowadzone prace przy kolejnych zamówieniach, mówi z kolei Ryszard Wojtkowski. Współpraca pomiędzy Opoczno SA oraz Villeroy&Boch ruszyć ma pełną parą jesienią br.

 

Ryszard Wojtkowski, partner w Enterprise Investors

 

- Wejście na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych jest rzeczywiście mniejsze od zapowiedzi sprzed pół roku. Jedną z przyczyn mogło być zachowanie się większościowego akcjonariusza, który nie tylko był właścicielem sprzedawanych akcji, ale też kontrolował cały proces związany z debiutem, i który na międzynarodowym rynku nie potrafił zaprezentować atrakcyjności Opoczno SA. Obecnie nie ma żadnego uzasadnienia dla tego, by inne spółki z branży płytek ceramicznych notowane na giełdzie miały być lepsze od Opoczno SA.

Entreprise Investors, który obecnie zachował kontrolny pakiet akcji, ze spółki wyjdzie dopiero wówczas, gdy wszyscy przekonają się co do wartości Opoczno SA.

(wypowiedź nieautoryzowana)

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA