Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Łazienka tajemnicza, pełna luster, form rzeczywistych i form będących tylko złudzeniami jest popisem projektanta i wykonawcy. Na tle licznych wnętrz tworzonych z pieczołowitą poprawnością jest prawdziwym manifestem kreatora przestrzeni, a przy tym pozostaje wnętrzem w pełni funkcjonalnym.

- Wnętrze łazienki jest ciemne, przestrzeń złamana skosami i odbiciami w lustrze - to wnętrze bardzo różni się od większości łazienek zaprojektowanych w jasnych beżach. Czy to wynik upodobań klienta czy Pana reakcja na jednakowość powstających wnętrz?
arch. Michał Swałtek: To zdecydowanie wyraz mojego wewnętrznego buntu przeciw standardom. Wystrzegam się łazienek jasnych, do beżów mam uprzedzenie. Nie sądzę zresztą, że łazienki szare są zimne i nieprzyjemne, łazienki ociepla się drewnem, oświetleniem. Myślę, że to wnętrze ma w sobie sporo przytulności osiągniętej właśnie takimi środkami, podczas gdy łazienki tradycyjnie \"ocieplane beżami\" są po prostu mdłe. Tu, obok szarych płytek gresu zastosowałem płytki udające drewno. Zwykle ich nie stosuję, mam dystans do wszelkich imitacji, tu jednak inwestor bał się prawdziwego drewna, a mi udało się znaleźć kafle rzeczywiście bardzo je przypominające.
- Wnętrze nosi ślady zmian budowlanych, przestawienia ścian...
Tak, początkowo były tam dwa pomieszczenia, jedno było małą łazienką, drugie - pralnią. Między nimi stała ściana na dodatek z kominem wentylacyjnym. Oba pomieszczenia zostały połączone. Ponieważ zwykłe zburzenie ściany pozwalało tylko na uzyskanie wąskiego przejścia, rozebraliśmy również sam komin, to była jedyna szansa na uzyskanie obszernego pomieszczenia. Przewody wentylacyjne zostały zastąpione rurami aluminiowymi wykonanymi na zamówienie, o dobranym przekroju. Nie było z tym specjalnych problemów technicznych, ściana nie była nośna, dom jest parterowy, wszystko udało się zrobić bez dodatkowych wzmocnień czy podciągów. Zamiast ściany stanęły dwa srebrne słupy zmultiplikowane w lustrze.
- Lustra pełnią ważną rolę w tym projekcie.
Stosowanie luster we wnętrzach jest zabiegiem starym jak świat i zawsze skutecznym, szczególnie w małych pomieszczeniach takich jak łazienki czy przedpokoje. Ich świadome zastosowanie zawsze się sprawdza. Tu oprócz wrażenia powiększenia przestrzeni odbicia w lustrach uzupełniają formy, burzą wszelkie podziały tak, żeby złudzenie było jak największe.
- Grę odbić potęgują wszechobecne skosy.
Skosy są wynikiem rozważań czysto projektowych. Po kilku próbach odkryliśmy, że właśnie taki układ jest najlepszy do zmieszczenia wszystkich funkcji. Oczywiście pojawiły się trudności wykonawcze. Łazienka jest zaprojektowana bardzo precyzyjnie, już na etapie rysunku dopasowywaliśmy kształty, formaty płytek, budowaliśmy ściany tak, by nie było żadnej przypadkowości. Wykonanie tej łazienki przysporzyło sporo kłopotów, ale żadnych błędów chyba nie widać...
- Precyzję projektu najlepiej widać w przedłużeniach form przestrzennych na ścianach i suficie. Sufit jest tu niewątpliwie istotnym elementem.
Sufit jest dla mnie oczywistą częścią wnętrza i nie rozumiem czemu inwestorzy, a nawet projektanci przywiązują do niego tak małą wagę. Sufit nie jest płaszczyzną, jest integralną częścią projektu, mniej użytkową, a przez to dającą szerokie pole do popisu. Dla mnie sufit, poza byciem zwyczajnym \"nośnikiem\" oświetlenia jest obszarem twórczego kontynuowania form obecnych niżej, w pozostałej części wnętrza.

ROZMAWIAŁ: SŁAWOMIR MOJSIUSZKO
PROJEKT: ARCH. WNĘTRZ MICHAŁ SWAŁTEK, SWAŁTEK STUDIO, WWW.SWALTEK.PL
ZDJĘCIA: MONIKA FILIPIUK

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA