Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prezentacja firmy Knauf

REKLAMA

Nowoczesna łazienka na wiele lat to jeden z podstawowych wymogów w każdym nowym i remontowanym domu. Funkcjonalne i estetyczne wykończenie umożliwiają współczesne materiały budowlane. W tej roli sprawdzają się lekkie konstrukcje, wykonane z profili i płyt gipsowo-kartonowych, nazywane systemami suchej zabudowy.

TECHNOLOGIA suchej zabudowy pozwala na dowolne kształtowanie powierzchni, skraca czas wykonania sufitów, ścianek działowych itp. Poszczególne elementy systemu są lżejsze od tradycyjnych materiałów, zajmują też mniej miejsca. Dzięki nim można łatwo „wyczarować” ściankę, wnękę, albo półkę. Są to rozwiązania niezwykle funkcjonalne. Na przykład wykonany z płyt gipsowo-kartonowych podwieszany sufit pozwoli ukryć nieestetyczne instalacje. Można w nim umieścić nie tylko oświetlenie, ale też kratki nawiewne i wywiewne, wentylację lub klimatyzację. Systemy suchej zabudowy mogą również służyć do obudowy podtynkowych stelaży do w.c., obudowy wanny, wszelkich rur czy też do wykonania ścianki prysznicowej.
Należy jednak pamiętać, że łazienka to pomieszczenie, w którym wilgotność powietrza jest większa niż w innych miejscach w domu. Dlatego bezwzględnie należy tu stosować płytę gipsowo-kartonową impregnowaną (GKBI), nazywaną często – z uwagi na jej kolor – płytą „zieloną”. Dzięki impregnacji rdzenia i kartonu płyta GKBI posiada dziesięciokrotnie mniejszą chłonność w porównaniu ze standardową płytą GKB. Płyta „zielona” nie jest jednak całkowicie wodoodporna. Dlatego w miejscach bezpośredniego działania wody, takich jak okolice umywalki i wanny oraz kabiny prysznicowe, na płytę GKBI  należy położyć folię w płynie „Flaechendicht” lub zastosować wodoodporną płytę cementową „Aquapanel Indoor”.
Ściany oraz wszelkie obudowy w łazienkach wykańczane są najczęściej glazurą. Z uwagi na jej ciężar ważne jest, aby elementy wykonane w technologii suchej zabudowy posiadały odpowiednią sztywność. W tym celu zaleca się stosowanie dwóch warstw płyt pod wszelkie okładziny ceramiczne.

JAK WYKONAĆ OBUDOWĘ WANNY? Estetyka i trwałość wykończenia łazienki zależy w równej mierze od wyboru odpowiednich materiałów, jak i od prawidłowej technologii wykonania. Poniżej przedstawiamy opis, który mówi, jak krok po kroku wykonać obudowę wanny.
Do obudowy wanny możemy przystąpić po wcześniejszym jej ustawieniu i podłączeniu. Zaczynamy od wytrasowania miejsca, w którym będziemy mocować profile UW i CW. Podczas trasowania należy wziąć pod uwagę, że konstrukcja będzie obłożona podwójną warstwą płyty GKBI. Trzeba także zostawić miejsce na okładzinę ceramiczną tak, aby w efekcie końcowym licowała ona z brzegiem wanny (fot. 1).
Następnie docinamy i oklejamy taśmą akustyczną profil UW (fot. 2), po czym mocujemy go do podłogi we wcześniej wytrasowanym miejscu (fot. 3).
Kolejna czynność to mocowanie profilu CW w pionie do ściany (fot. 4). Następnie docinamy słupki z profilu CW i rozstawiamy je maks. co 40 cm. Od góry zamykamy konstrukcję profilem UW (fot. 5). Musimy również pamiętać o wyznaczeniu miejsca na rewizję i rozmieścić tak pionowe słupki konstrukcji, aby nie trzeba było ich ciąć podczas mocowania rewizji.
W przypadku, kiedy mamy małą wannę i jej rant jest wąski, konstrukcję możemy wykonać za pomocą profili UD i CD. W takiej sytuacji wykonujemy konstrukcję obwodową za pomocą profilu UD. Konstrukcję zagęszczamy profilem CD (fot. 6). Poszczególne profile pionujemy i skręcamy ze sobą za pomocą wkrętów LB 3,5x9,5, nazywanych często „pchełkami” (fot. 7). Następnie możemy przystąpić do przykręcenia płyt. Montujemy 2 warstwy. Pierwszą przykręcamy wkrętami TN 25 maks. co 60 cm, drugą zaś wkrętami TN 35 (fot. 8). W przypadku połączeń na płycie w pierwszej warstwie, należy łączenia płyt w drugiej warstwie przesunąć o 40 cm. Ostatnia czynność to szpachlowanie połączeń płyt zarówno w pierwszej jak i w drugiej warstwie.
A oto efekt końcowy: obudowa wanny przygotowana do ułożenia glazury (fot. 9). <

Knauf Sp. z o.o. < ul. Światowa 25 < 022-229 Warszawa < tel. (022) 57 25 100 < fax (022) 57 25 102 < e-mail: mail@knauf.pl < www.knauf.pl

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA