Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Światło to istotny element wizji projektantów. To ono ożywia wnętrze. Kreuje charakter pomieszczenia umożliwiając jednocześnie realizację jego funkcji użytkowej. Dobrze to widać na przykładzie łazienki.

REKLAMA

Światło to istotny element wizji projektantów. To ono ożywia wnętrze. Kreuje charakter pomieszczenia umożliwiając jednocześnie realizację jego funkcji użytkowej. Dobrze to widać na przykładzie łazienki.

Obecnie domowa łazienka ewoluuje z roli pomieszczenia czysto funkcjonalnego w kierunku miejsca relaksu i odpoczynku. Stwarza to nowe pole do popisu projektantom wnętrz. Intymny charakter łazienki z jednej strony, zaś komfort korzystających z niej osób z drugiej w dużym stopniu zależą od odpowiedniej aranżacji oświetlenia.

NATURALNE CZY SZTUCZNE? Pierwszą decyzją dotyczącą sposobu oświetlenia łazienki jest wybór pomiędzy oświetleniem naturalnym (słonecznym) a sztucznym. Oko i system nerwowy człowieka są pod względem optycznym i fizjologicznym najlepiej przystosowane do światła słonecznego. Zapewnia ono właściwe postrzeganie barw i największy komfort widzenia. Mimo iż producenci wprowadzają na rynek systemy oświetleniowe coraz lepiej imitujące światło naturalne (np. system Światło Dzienne firmy AGA Light), największy komfort porannej toalecie zapewni samo słońce. Stąd pomysły na okno w łazience. Szczególnie ciekawe aranżacje operujące naturalnym światłem można uzyskać w łazienkach na poddaszu. Wszelkie dachowe skosy prowokują do montażu okien połaciowych. Dzięki temu do łazienki przenika duża ilość dziennego światła. Eliminuje to konieczność stosowania dodatkowo sztucznego oświetlenia (przynajmniej za dnia), a przy okazji uwydatnia architektoniczne walory wnętrza.

\"Doświetlić\" łazienkę można też stosując półprzezroczyste ściany lub fragmenty ścian. Dzięki nim do wnętrza przenika światło z sąsiednich pomieszczeń. Zastosowanie kolorowych pustaków szklanych kreuje ponadto intymną atmosferę wnętrza.

OŚWIETLENIE OGÓLNE I MIEJSCOWE. Chociaż tendencja do umieszczania okien w łazienkach staje się ostatnio coraz bardziej widoczna, nadal dominuje tam oświetlenie sztuczne. Wiąże się to ściśle ze specyfiką tego pomieszczenia i jego funkcjonalnością. Ze względu na różnorodność czynności wykonywanych w łazience (toaleta, makijaż, kąpiel) jej wnętrze podzielić można na kilka praktycznych stref: strefę lustra i umywalki, strefę wanny czy prysznica, strefę toaletki, a ostatnio również strefę relaksu. Każda z nich wymaga właściwego oświetlenia. Dobrze dobrane oświetlenie łazienkowe powinno spełniać kilka podstawowych wymogów. Przede wszystkim nie powinno tworzyć cieni. Można to osiągnąć instalując oświetlenie górne (np. plafon) z półprzezroczystym kloszem równomiernie obejmujące światłem całą przestrzeń. Popularniejszą alternatywą są jednak oprawy niskonapięciowe, których źródła światła skierowane są w dół w celu uzyskania większego skupienia światła.

Oświetlenie ogólne w postaci mocowanego do sufitu plafonu lub systemu halogenowego umożliwia oświetlenie całego wnętrza. Nowością jest obecnie montowanie tego typu oświetlenia w podłodze. Można w tym celu wykorzystać lampy stosowane na co dzień do oświetlenia zewnętrznego. Ciekawym wizualnie pomysłem są też podświetlane ściany czy fragmenty ścian.

NAJJAŚNIEJSZY PUNKT ŁAZIENKI. Ze względów praktycznych nawet w niewielkich łazienkach zaleca się stosowanie oświetlenia miejscowego. Dodatkowe punkty świetlne niezbędne są w strefie lustra. Światło powinno być tam tak dobrane, by w czasie golenia czy nakładania makijażu oglądana w lustrze twarz była dokładnie i równomiernie oświetlona. Niektóre salony oświetleniowe oferują lustra łazienkowe z już zamontowanym oświetleniem.

Najlepsze rozwiązanie stanowi oświetlenie lustra na wzór teatralnej garderoby, tj. umieszczenie po obu stronach listew z zamocowanymi na nich żarówkami. Zastosowanie opraw z \"odwrotnym lustrem\" pozwala skupić światło na twarzy osoby stojącej przed lustrem nie rażąc jej oczu. Niestety, mimo swej funkcjonalności \"garderobiany\" typ oświetlenia lustra nie wydaje się zbyt atrakcyjny.

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie wzdłuż górnej krawędzi lustra podłużnego kinkietu posiadającego więcej niż jeden punkt świetlny. Często spotykane są także dekoracyjne kinkiety montowane po obu stronach lustra na wysokości wzroku. Służy to wyeliminowaniu cieni, jakie mogłyby się pojawić przy zastosowaniu pojedynczego górnego źródła światła. Wygodnym rozwiązaniem oświetlenia strefy lustra są też kinkiety na przegubowych kablach. Swoboda manewrowania nimi umożliwia ustawienie światła pod kątem najlepiej odpowiadającym indywidualnym gustom użytkownika.

OPRAWA MUSI WSPÓŁGRAĆ. Dostępna obecnie na rynku oferta produktów oświetleniowych umożliwia szeroki wybór zarówno źródeł światła (tradycyjne żarówki, żarówki halogenowe, świetlówki), jak i opraw. Obok coraz rzadziej wybieranych lamp sufitowych (plafonów) i kinkietów lansowane zaczynają być także żyrandole. Nowym trendem w oświetleniu łazienkowym staje się stosowanie stylowych opraw (np. kinkiety kryształowe), które mogą być umieszczane również w innych pomieszczeniach.

- Chodzi o to, by poszczególne elementy wyposażenia łazienki współgrały ze sobą. Jeśli na przykład w pomieszczeniu pojawiają się motywy drewniane czy formy kubiczne, to kinkiet również powinien mieć podobny styl - wyjaśnia Anna Raminger, kierownik salonu oświetleniowego Ramko w Warszawie. W wyodrębnianej szczególnie w dużych łazienkach strefie relaksu (poza zasięgiem wody) mogą się nawet znaleźć stylowe lampy stojące.

POPULARNE HALOGENY. Przy oświetlaniu łazienki sprawdzają się oprawy halogenowe montowane w podwieszanym suficie czy specjalnie wykonanym gzymsie. Podwieszane sufity z systemem halogenowych oczek cieszą się popularnością już od kilku lat.

- Jest to podstawowa forma oświetlenia łazienki. Klienci wybierają zazwyczaj oprawy okrągłe w kolorze matowego chromu, satyny bądź srebrne. Starają się dopasować je wzorniczo i kolorystycznie do baterii czy płytek - mówi Andrzej Sawczuk, sprzedawca w Centrum Techniki Oświetleniowej \"Kaja\" w Łyskach.

Sprzedawcy polecają do łazienek lampy halogenowe o bezpiecznym napięciu 12V. Niezbędny w tym przypadku transformator można umieścić z dala od źródeł wody lub całkiem poza łazienką. Oprócz oszczędności energii i dłuższej żywotności światło emitowane przez żarówki halogenowe nie fałszuje kolorów. Nie dochodzi też do spadku jego jasności w miarę eksploatacji. Lampy halogenowe mogą być stosowane jako oświetlenie ogólne (lampy o kącie odbicia powyżej 60 st.) oraz miejscowe (kąt odbicia do 60 st.).

Projektanci wykorzystują chętnie lampy halogenowe i podwieszane stropy do oświetlenia także innych stref łazienki, np. strefy wanny czy kabiny prysznicowej. Ze względów bezpieczeństwa nie można tam stosować rozwiązań standardowych, takich jak kinkiety. Obniżając strop nad całością pomieszczenia lub tylko nad jego częścią, oprócz ciekawej aranżacji przestrzeni zyskuje się również to, że źródło światła montowane jest pomiędzy sufitem a stropem, co dodatkowo chroni je przed wilgocią.

ESTETYKA A BEZPIECZEŃSTWO. Specyfika łazienki stawia systemom oświetleniowym określone wymagania nie tylko pod względem użytkowym. Także producenci oświetlenia powinni dostosowywać swoją ofertę do szczególnych warunków panujących w łazienkach. Wilgoć oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z wodą sprawia, że oświetlenie łazienkowe musi spełniać surowe normy. Mimo to salony oświetleniowe często nie posiadają wyodrębnionego segmentu z tym rodzajem oświetlenia. Wiąże się to ze stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniem rynkowym.

- Baczniejszą uwagę zwracają na kwestie odpowiednich zabezpieczeń instytucje publiczne, na przykład hotele itp. Obowiązują je w tej dziedzinie ściśle określone normy. Przestrzeganie wymogów bezpieczeństwa jest tam dość często kontrolowane. Natomiast indywidualni odbiorcy nie zawsze stosują się do obowiązujących norm, choć też powinni. Generalnie więc segment oświetlenia łazienkowego jest niewielki w porównaniu z innymi rodzajami oświetlenia - mówi Anna Nowacka, product manager w firmie Massive Polska.

Niemniej jednak w marcu 2003 roku firma wprowadziła na rynek serię Aqua zaprojektowaną specjalnie z myślą o łazience.

- Klienci kierują się raczej estetyką niż obowiązującymi normami. Często wybierają do łazienki oprawy standardowe, nie posiadające specjalnych zabezpieczeń. Chociaż mamy w naszej ofercie produkty przeznaczone wyłącznie do łazienek nie cieszą się one zbytnią popularnością - mówi Andrzej Sawczuk.

Większość producentów także nie wyróżnia w swej ofercie segmentu opraw dedykowanych specjalnie łazienkom.

- Nie wyróżniamy w naszych katalogach odrębnego działu z oświetleniem łazienkowym. Wyodrębniona jest natomiast rodzina opraw przemysłowych o podwyższonym stopniu szczelności IP. Jest to standard przyjęty przez większość producentów oświetlenia. Takie oprawy mogą być stosowane nie tylko w pomieszczeniach przemysłowych o zwiększonym stopniu wilgotności i zapylenia, ale także w mieszkaniach prywatnych, np. w łazience - wyjaśnia Maciej Dębowski, manager produktu w firmie Philips Lighting Farel Mazury Sp. z o.o.

Współczynnik IP (International Protection), jakim powinna być oznaczona każda oprawa określa stopień pyło- i wodoszczelności. Ogólnie w łazience wyróżnić można cztery strefy bezpieczeństwa. W strefie 0, obejmującej wnętrze wanny lub basenu natryskowego (brodzika) obowiązują największe obostrzenia. Może się tam znaleźć tylko oświetlenie o bardzo wysokim współczynniku IPX7. Urządzenia elektryczne znajdujące się w strefie 1, tj. w obrębie zewnętrznej krawędzi wanny czy basenu natryskowego lub w odległości 60 cm od zraszacza oraz do wysokości 2,25 m nad podłogą - powinny posiadać stopień ochrony nie niższy niż IPX5. Niektórzy producenci oświetlenia odradzają montaż źródeł światła w tych strefach. W strefie 2, czyli powyżej 2,25 m oraz do 60 cm na zewnątrz od krawędzi wanny lub brodzika, należy stosować oświetlenie o współczynniku co najmniej IPX4. W strefie 3 natomiast, tam gdzie oprawa nie zostanie zachlapana ani narażona na działanie pary wodnej, wystarczające jest zastosowanie oświetlenia standardowego o współczynniku nie niższym niż IPX1. Na naszym rynku niewiele jest jednak produktów o IP wyższym niż 4. Zazwyczaj bowiem źródła światła montowane są w strefie 3, która nie wymaga wysokiego poziomu zabezpieczeń.

Dobrze oświetlona łazienka to nie tylko pomieszczenie jasne i czyste, w którym wykonanie codziennego makijażu nie stanowi kłopotu, to również łazienka bezpieczna. I choć rozwiązania techniczne stosowane w dzisiejszych systemach oświetleniowych umożliwiają regulację natężenia światła w zależności od aktualnych potrzeb, to jeśli chodzi o nastrój rząd świec ustawionych wzdłuż krawędzi wanny nadal nie ma konkurencji.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA