Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma wciąż pozostają największym spotkaniem branży budowlanej w naszym kraju. Mimo że do Poznania po raz kolejny zjechali głównie zainteresowani budownictwem i architekturą, tradycyjnie już wystawiło się na nich także kilka firm łazienkowych. W Poznaniu swą premierę miało kilka ciekawych produktów związanych łazienką.

Styczniowe targi budowlane Budma 2011, którym patronują ministrowie infrastruktury i gospodarki miały wyjątkowy, jubileuszowy charakter. Jak się okazało, był to znaczący impuls, który ściągnął do Poznania rzesze odwiedzających. Według wstępnych danych, z ekspozycją wystawców w dniach 11-14 stycznia zapoznało się ponad 62 tysiące osób. To o 3% więcej niż przed rokiem. Wśród gości wizytujących Budmę można było zauważyć m.in. Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierda Dziekońskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotra Stycznia, Ambasadora Republiki Czeskiej Jana Bechtera, Wojewodę Wielkopolskiego Piotra Florka oraz Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego. Na zwiedzających czekały ekspozycje specjalne, interaktywne pokazy, specjalistyczne konferencje, a także blisko 1500 firm prezentujących na stoiskach swoją ofertę dla szeroko pojętego budownictwa. Tematem przewodnim targów było „Zrównoważone budownictwo - Inwestycja w przyszłość\". Problematyka imprezy obejmowała wszystkie etapy realizacji inwestycji budowlanej - od projektowania, prac gruntowych oraz sprzętu, przez elementy konstrukcyjne, ściany i elewacje, stropy, dachy, chemię budowlaną i ceramikę łazienkową,  po systemy wykończeniowe i systemy zarządzania budynkiem. Tradycyjnie także odbył się konkurs o Złoty Medal MTP. Spośród produktów zgłoszonych przez wystawców Sąd Konkursowy uhonorował tym prestiżowym wyróżnieniem 11 wyrobów.

Magnes dla biznesu
Do udziału w XX edycji targów zgłosiło się wiele firm, które do tej pory nie prezentowały swojej oferty na Budmie. Tradycyjnie liczna była też reprezentacja liderów rynku. Wzrosty dotyczyły niemal wszystkich branż reprezentowanych w tematyce tej imprezy. Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem odsetek zagranicznych podmiotów gospodarczych wśród wystawców był bardzo wysoki, bo aż 30%. Wspólne narodowe wystąpienia pod auspicjami zagranicznych instytucji rządowych oraz gospodarczych zorganizowało 10 państw z Europy i Azji. W gronie licznych zagranicznych przedstawicieli, których można było dostrzec w Poznaniu, po raz pierwszy pojawił się hiszpański producent kabin prysznicowych, wanien i akcesoriów łazienkowych – ArteDoccia.
- Naszym celem było zdobycie nowych kontaktów handlowych. Targi oceniam bardzo wysoko, ze względu na liczne grono zwiedzających. Uważam, że pojawienie się naszej marki na Budmie było bardzo dobrym posunięciem. Porównując Polskę i Hiszpanię, trzeba przyznać, że oba kraje przechodzą przez bardzo podobne punkty rozwoju. Rynek nad Wisłą wygląda analogicznie jak nasz ok. 10 lat temu. Jego gwałtowny rozwój sprawia, że coraz więcej firm hiszpańskich zauważa jego potencjał - podsumował swoje wrażenia z Międzynarodowych Targów Poznańskich Mauro Vaccaro Perez, kierownik produktu w firmie ArteDoccia.

Skromna łazienkowa delegacja
Firmy związane z branżą łazienkową tradycyjnie już zaprezentowały się na Budmie bardzo skromnie – naliczyć można była jedynie kilkunastu wystawców. W większości były to firmy handlowe importujące wyposażenie łazienkowe z Dalekiego Wschodu bądź producenci, dla których wyroby łazienkowe to jedynie część oferty. Do pierwszej grupy można zaliczyć m.in. firmy Rea Łazienki oraz Z.X.C. Łazienki, zaś do drugiej firmy Wiper i Vitrosilicon. Ta ostatnia zaprezentowała w Poznaniu ciekawy, nowy koncept „ClaroShower” – jedyny na polskim rynku, kompletny system do budowy kabin prysznicowych z pustaków szklanych. Firma Sanitti zaprezentowała nowości wśród produkowanych przez siebie mebli łazienkowych, zaś Ceramika Paradyż pokazał nowe kolekcje płytek ceramicznych marki My Way oraz propozycje marki Paradyż zarówno w ramach domu modelowego „Budshow 2011” jak i na stoisku targowym, które w tym roku zostało zdominowane przez Multimedialne Studio Projektowe 3D. Studio dało możliwość poznania produktu poprzez realistyczne prezentacje wnętrz w wersji 3D z niezwykle dokładnym uchwyceniem wszystkich detali, takich jak kolorystyka płytek ceramicznych, ich struktura. Na dużym ekranie zwiedzający mogli obejrzeć trójwymiarowe wizualizacje wnętrz domu modelowego.

Kolejna edycja Budmy odbędzie się w dniach 24-27 stycznia 2012. Jej charakter ulegnie pewnym zmianom. Główny punkt ciężkości będzie przesunięty na budownictwo inżynieryjne i infrastrukturalne oraz hydrobudownictwo. Nowym zagadnieniem, jakie pojawi się na targach będzie także modernizacja obiektów. Natomiast sztandarowa już tematyka dotycząca rozwiązań i technologii ekologicznych oraz innowacyjnych w dalszym ciągu pozostanie obecna w Poznaniu.
Oprac. Szymon Martysz
Fot. Szymon Martysz

Wielofunkcyjne rozwiązanie
Ewa Rafalska, kierownik projektów marketingowych, Grupa Pfleiderer Grajewo S.A.
Drewnopochodna Płyta Budowlana MFP została nagrodzona Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich Budma 2011.Bardzo cieszymy się, że zostaliśmy docenieni przez Sąd Konkursowy, ponieważ produkt jest bardzo ciekawym i nowatorskim rozwiązaniem dedykowanym szeroko pojętemu budownictwu. Jest to materiał polecany do stosowania na elementach konstrukcyjnych i do użytkowania wewnętrznego w warunkach wilgotnych. Szczególnie należy podkreślić przewagę Płyty Budowlanej MFP, pod względem odporności na wilgoć, nad wszelkimi klasycznymi produktami drewnopochodnymi. Produkt nie jest podatny na odkształcanie, rozwarstwianie i praktycznie nie pęcznieje w warunkach wilgotnych. Współczynnik pęcznienia wynosi jedynie 10%, a w przypadku płyty OSB jest on aż o 5% wyższy – w tej sytuacji mniej znaczy lepiej. Spektrum zastosowania Płyty Budowlanej MFP jest bardzo szerokie – od fundamentu aż po dach. Można ją śmiało stosować w konstrukcjach tarasów, piwnic, a także przy wykańczaniu łazienek,  czy montażu podłóg, czy ścianek działowych. Doskonale odprowadza wilgoć, gwarantując w mieszkaniu odpowiedni mikroklimat oraz suche ściany i podłogi.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA