Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Stylowa łazienka, w której liczy się detal

REKLAMA

Bezpretensjonalna elegancja to myśl przewodnia prezentowanego salonu łazienkowego. To tu spotykają się perfekcyjnie dopracowane detale. Uwaga zwrócona na szczegół nie zakłóca jednak prostoty, która właśnie tu znalazła swój dostojny wyraz. Tak jak przystało na „szlachetne” wnętrze.

– Co stanowi istotę projektowania przestrzeni mającej odzwierciedlić ducha angielskiego stylu?
arch. Maciej Bołtruczyk: Styl angielski preferuje przestrzeń czasami mylnie postrzeganą jako styl z masą bibelotów. Owszem, zdarza się przeładowanie detalami, a to za sprawą kultury amerykańskiej, która po przejęciu owego stylu zastosowała przesyt dodatkami, czym „zagraciła” przestrzeń. Styl angielski to przede wszystkim otwartość i przestrzeń dużych łazienek. Mając do dyspozycji mniejsze pomieszczenie, także możemy uzyskać pożądany efekt. Należy pomyśleć o stylizowanych meblach, ceramice w różnym stopniu zdobionej, unikając jednocześnie prostej, nowoczesnej formy. Znaczenie mają także zdobienia drewniane bądź ceramiczne przy bateriach umywalkowych czy też wannowych. Wszelkie dodatki, detale, elementy typu ramki, stare obrazy, czy stary mebel wkomponowany pod umywalkę to pomysł architekta, czasami właścicieli mieszkania, zleceniodawcy. Łazienka w stylu angielskim to niezagracona łazienka, to pomieszczenie z akcentami mówiącymi o konkretnym stylu, z charakterystycznym, mocno zdobionym elementem, jak konkretne detale, czy też stary mebel.

– W tym projekcie geometryczne, wręcz kanciaste linie wyznaczone przez ramy lustra czy meble, współgrają z miękkimi kształtami wanny czy futryny drzwi prowadzących z sypialni. Jakie znaczenie ma ów kontrast w tym wnętrzu?
Zachowany kontrast jest grą przeciwieństw. Chcąc zbić owalność okien: zewnętrznego i wewnętrznego, posiadających łuki, jak i łuk znajdujący się w futrynie drzwi oraz łuk wanny, zastosowaliśmy kontrastowe kąty proste, które zbijają łagodność przestrzeni łazienkowej. Kontrast stonowany i nieprzesadzony daje korzystny efekt.

– Motyw ram okiennych to dominujący element owego pomieszczenia. Dlaczego zdecydował się Pan na wykorzystanie tego motywu i w jaki sposób ten motyw wpływa na przestrzeń łazienkową?
W łazience powstała wyspa z dwiema umywalkami, zaś lustra znajdujące się na tej wyspie wkomponowane zostały w ramy okienne. Jedna z ram okiennych znajduje się między umywalkami. Tego typu rozwiązanie pozwala właścicielom na oglądanie siebie z każdej możliwej strony i na takim właśnie efekcie mi zależało. Lustra wkomponowane w ramy okienne w połączeniu z trzema lampami, wiszącymi nad wysepką z umywalkami, a także w połączeniu ze światłem naturalnym, tworzą fenomenalną grę świateł. Ostre kąty tych ram świetnie kontrastują z łukami dwóch okien.

– Skąd pomysł na niecodzienny montaż umywalek – wolno stojąca aranżacja tego elementu wyposażenia łazienek to rozwiązanie bardzo niestandardowe?
Chcąc ukryć bidet i miskę ustępową uzyskaliśmy intymny element pomieszczenia. Aby stworzyć ów efekt intymności, początkowo chcieliśmy zastosować parawan przesuwny, wówczas jednak wchodzilibyśmy w światło okna. Stąd pomysł na mebel, w tym przypadku wyspę łazienkową, która jednocześnie dzięki ramom okiennym z lustrami zasłoniła przestrzeń. Centralne miejsce w łazience zajmuje wolno stojąca wanna. Dodatkowo, mając do czynienia z poddaszem, ustawienie umywalek przy ścianie jest zadaniem utrudnionym. W związku z tym takie rozwiązanie pojawiło się samo.

– Charakterystyczne akcenty angielskiego stylu często zarezerwowane są wyłącznie dla miłośników takich rozwiązań, jak na przykład pojawiająca się tapeta czy charakterystyczne meble. Które z proponowanych rozwiązań można zastosować podczas projektowania bardziej uniwersalnych przestrzeni?
Uwielbiam łączyć style, toteż zaprojektowanie przestrzeni w stylu angielskim było swoistym wyzwaniem. To, które elementy zostaną wykorzystane do projektowania bardziej nowoczesnych przestrzeni zależy głównie od odwagi projektanta. Po pierwsze meble, na przykład krzesło a la Ludwik XVI może idealnie wpisać się w ultranowoczesną łazienkę. Poza tym lampy umieszczone nad umywalkami, przecierane ze starego mosiądzu, stylizowane na stare, mogą z powodzeniem zawisnąć w nowoczesnym miejscu przeznaczonym do porannej toalety. Wanna wolno stająca, tu umieszczona na drewnianej podłodze, sprawdzi się równie dobrze na szklanej, podświetlonej od dołu powierzchni. Mowa więc o detalach, które przestrzeni łazienkowej mogą nadać zaskakujący efekt.

ROZMAWIAŁA: MAŁGORZATA RADECKA
PROJEKT: ARCH. MACIEJ BOŁTRUCZYK
PROJEKT MB, WWW.PROJEKTMB.PL
ZDJĘCIA: MONIKA FILIPIUK

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA