Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Prezentowana na kolejnych stronach przestrzeń łazienkowa powstała na piętrze pokazowego soft-loftu, który znajduje się w obiekcie Woronicza Qbik – inwestycji realizowanej na warszawskim Mokotowie. Soft-lofty, w odróżnieniu od tradycyjnych loftów powstających w adaptowanych obietkach poprzemysłowych, to budynki nowe. Zachowują jednak charakterystyczne, najważniejsze cechy loftów, takie jak np. wysokie sufity i okna, otwartą przestrzeń czy widoczne elementy konstrukcyjne.


– Jest Pani dyplomowanym architektem, ale zajmowała się Pani również projektowaniem mody, przygotowywała Pani autorskie pokazy fashion, była Pani też autorką scenografii i kostiumów do spektaklu teatralnego. Jak te zainteresowania oddziałują na tworzone przez Panią projekty architektoniczne?
Arch. Justyna Smolec:
Zadziałało to raczej odwrotnie – to znaczy, że moje postrzeganie architektury i przestrzeni wpłynęło na projekty w mniejszej skali, czyli mody, przedmiotów użytkowych czy scenografii, które w między czasie robiłam. Każdy projekt był i jest przekazem procesu myślenia. Zrozumiałam też, że to czym się otaczamy, jak się ubieramy i w jakich wnętrzach żyjemy nie jest od nas oddzielone. Ma dość istotny wpływ. W tworzeniu więc skala przestaje mieć znaczenie, chodzi o to aby jak najlepiej rozwiązać zadanie projektowe.
– Jest Pani autorką wielu projektów wnętrz typu loft. Jaka jest specyfika aranżacji łazienek w loftach?
To głównie łazienki z widocznymi elementami konstrukcji, odsłoniętymi rurami wentylacyjnymi, często wysokie. Estetycznie nie odbiegające od reszty wnętrz loftowych. Tutaj także stosuje się beton na ścianach, żywice, elementy stalowe i szkło.

– Na piętrze prezentowanego loftu zaplanowała Pani właściwie trzy pomieszczenia o łazienkowym charakterze – sypialnię (z racji obecności w niej wanny), a także dwie toalety. Skąd pomysł na takie właśnie rozwiązanie przestrzeni łazienkowej?
Projekt łazienek w Woronicza Qbik wynika z rozwiązania funkcjonalnego całego piętra. Umieszczenie wanny w sypialni pozwoliło na zmniejszenie i wydzielenie za przesuwnymi drzwiami strefy typowo „technicznej”, czyli toalety, bidetu i dwóch umywalek. Jednocześnie zachowana została duża przestrzeń pokoju do spania. W wannie o pięknej formie, która jest też ozdobą tego wnętrza, możemy spędzić więcej czasu, zrelaksować się, obejrzeć film, popatrzeć przez okno. Dodatkowo na antresoli znajduje się druga łazienka dostępna z holu, z której mogą korzystać mieszkańcy obu sypialni. Tam znajduje się przestronny prysznic. To miejsce świetnie uzupełnia pierwszą strefę łazienkową.

– Jakie elementy wyposażania i aranżacji prezentowanych łazienek nawiązują do specyficznego – industrialnego charakteru loftu?
W tych łazienkach pojawiają się mocno techniczne elementy, takie jak grzejniki, lampy i armatura. Oprócz tego baza kolorystyczna w bielach, czerniach, szarościach. A także naturalne materiały w tym drewno.

– Na których elementach wyposażenia spoczywa ciężar aranżacji łazienek, co jest ich clou?
Zdecydowanie są to sprzęty sanitarne, czyli ceramika i armatura. Ważne, aby miały piękny kształt. Oczywiście glazura czy inny rodzaj wykończenia ściany oraz podłogi jest równie istotny, ale jednak stanowi tło. W moich projektach staram się zwykle wybrać jedną ścianę, która jest mocniej oświetlona, ma charakterystyczną fakturę lub kontrastowy materiał czy kolor. To ona wtedy zwraca uwagę.
ROZMAWIAŁA: ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ
PROJEKT: ARCH. JUSTYNA SMOLEC
ZDJĘCIA: BARTOSZ JAROSZ i materiały prasowe Ghelamco Poland


W STYLU INDUSTRIALNYM
Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią
Woronicza Qbik to pierwszy w Warszawie obiekt typu soft-loft realizowany na Mokotowie przez Ghelamco Poland. W całym kompleksie, czyli czterech połączonych ze sobą budynkach powstanie 350 jedno- i dwupoziomowych mieszkań o bardzo zróżnicowanym metrażu – od 32 m2 do 206 m2.
Inwestycja jest jeszcze w trakcie realizacji, ale już teraz można zapoznać się z jej charakterystycznym, niepowtarzalnym loftowym klimatem. Dla wszystkich zainteresowanych niestandardowym stylem życia przygotowaliśmy lofty pokazowe, oczywiście z uwzględnieniem różnych upodobań i preferencji. W Woronicza Qbik powstały już dwa mieszkania pokazowe urządzone przez projektantkę wnętrz Justynę Smolec według zupełnie odmiennych stylów. Miłośnicy surowych, minimalistycznych wnętrz zostaną oczarowani stylem industrialnym, w którym zaaranżowany jest ponad 160-metrowy narożny loft, z fantastycznym widokiem na panoramę Warszawy. Industrial to styl ­adresowany do nowoczesnego, odważnego odbiorcy, który nie boi się eksperymentować. Został stworzony dla miłośników chłodnych odcieni i minimalistycznych form. Materiały użyte w industrialnym wnętrzu Woronicza Qbik to przede wszystkim beton, kamień, metal, szkło i drewno. Styl industrial cechuje oszczędność form i kolorów. Barwami, które dominują we wnętrzu są chłodne odcienie szarości, bieli oraz czerni, a ich pozorną monotonię przełamują elementy w żywym, turkusowym kolorze. Mieszkanie w stylu industrialnym wyraźnie odzwierciedla oryginalny styl życia i wolną duszę jego właściciela. Z kolei na zafascynowanych kulturą Wschodu czeka 83-metrowy loft utrzymany w stylu orient. Już niedługo dostępne będą kolejne cztery mieszkania pokazowe.


WYPOSAŻENIE I MATERIAŁY:
płytki – „Soho”, „Sistema” prod. Marazzi
ceramika – prod. Duravit
armatura – Axor Hansgrohe
wanna – prod. Agape

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA