Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

O efektywności promocji cenowych mówi Jacek Karkut, dyrektor handlowy firmy Bater

REKLAMA

Aktualna trudna sytuacja na rynku wymusza stosowanie rozmaitego typu narzędzi promocji o charakterze cenowym. Wielu naszych dostawców, którzy jeszcze przed 1 maja ubiegłego roku podnieśli ceny, obniżyło je znacznie
w późniejszym czasie. Chodziło tu oczywiście o zachowanie odpowiedniego poziomu obrotów, nawet za cenę zmniejszenia marży jednostkowej, które ostatnio, szczególnie w handlu detalicznym, są bardzo niskie. Rzeczywista efektywność promocji, przekładająca się na wzrost wartości obrotów, zależy jak zwykle od parytetu kosztów do efektów osiąganych za pomocą tego instrumentu aktywizowania sprzedaży.
Polityka promocyjna producentów (generalnych dystrybutorów), korzystna z ich punktu widzenia, przynosi niekiedy jednak negatywne skutki z punktu widzenia firm handlowych, szczególnie hurtowników. Nieodosobnione były przypadki, że np. ceny obniżane w ramach  różnego typu tegorocznych „wiosennych” i „letnich” promocjach cenowych (sięgających nawet kilkudziesięciu procent ceny wyjściowej) utrzymują się do dziś. Co więcej, można przewidywać, że ceny te znajdą się w przyszłorocznych cennikach jako podstawowe. Można więc sobie wyobrazić sytuację hurtowników, którzy zaopatrzyli się w towar po cenach sprzed promocji, które w istocie oznaczają trwałą obniżkę cen.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA