Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wyraźny, głęboki relief to sprawdzona przez wieki, efektowna technika zdobienia płytek ceramicznych. Po latach dominacji minimalistycznego wzornictwa znów powraca do łask. Tym razem w wydaniu maksymalistycznym, jako bardziej wyraźny i podkreślony zdecydowanym kolorem.

REKLAMA

Wyraźny, głęboki relief to sprawdzona przez wieki, efektowna technika zdobienia płytek ceramicznych. Po latach dominacji minimalistycznego wzornictwa znów powraca do łask. Tym razem w wydaniu maksymalistycznym, jako bardziej wyraźny i podkreślony zdecydowanym kolorem.

Przyjmując, że relief w płytce nie jest niczym nowym można o nim mówić jedynie w kontekście wnoszenia nowej jakości do \"płytkarskiej\" mody. Teraz, kiedy technika ta wyraźnie przejawia się w nowych wzorach i formie mówienie o niej jest jak najbardziej uzasadnione.

Obecnie bowiem relief, obok koloru, stał się jednym z podstawowych elementów, przez który wyraża się maksymalizm - nowy kierunek mody w płytkach, polegający na grze intensywnych barw i odważnych wzorów nawiązujących do stylistyki lat 60. i 70. Tak więc w wielu premierowych kolekcjach prezentowanych na Cersaie 2004 nie sposób było nie zauważyć, że reliefy stały się bardziej wyraziste i dynamiczne. Strukturalne wzory na płytkach mają teraz zdecydowanie większy efekt głębi, daleki od dotychczasowych delikatnych struktur widocznych dopiero z bliska. Nie przedstawiają one już tylko wzorów kwiatowych i organicznych. Choć takowe nadal pojawiają się w większości kolekcji, to w nowych propozycjach Włochów dominują wzory geometryczne, przedstawiające spiralę, koła czy elipsy o zdecydowanych, rzucających się w oczy \"wypukłościach\". W innych kolekcjach reliefy układają się w gęste abstrakcyjne wzory przydające płytce efektu trójwymiarowości. Gdzie indziej znowu przyjmują postać odważnych, przeplatających się ze sobą figur inspirowanych stylistyką lat 60., niekiedy iście pop-artowską.

To, co dodatkowo wzmaga siłę wyrazistości reliefowanych wzorów, to fakt, że proponowane są one w intensywnych, kontrastowych barwach. Najczęściej są to mocno nasycone kolory czerwieni, żółci, zieleni i błękitu, ale też wszelkie możliwe, ciepłe odcienie barw. Takie połączenie pulsujących, kontrastowych kolorów z wyrazistą fakturą płytki daje niepowtarzalny efekt. Zastosowanie takich kolekcji we wnętrzu z pewnością nada mu odważnego, awangardowego charakteru. Ten nowy kierunek to propozycja dla odważnych, którzy cenią silne środki wyrazu.

Jak widać, wciąż udoskonalana technika zdobienia płytek daje szerokie możliwości coraz to nowszych form ekspresji. Głównie dzięki reliefowi i kolorom płytka może nadawać wnętrzom charakteru, rytmu i wrażenia trójwymiarowości. Cieszy fakt, iż relief wchodzi na nowe pola wyrazu i nie służy już jedynie odzwierciedlaniu motywów kwiatowych i imitowaniu mozaiki. Po ostatnich targach Cersaie widać, że teraz wyraża się on w duchu maksymalizmu - jak najwyraźniej i dobitnie. Póki co, jest to jeszcze nowa, nie sprawdzona propozycja będąca kreacją twórczych poszukiwań zagranicznych projektantów. Jednakowoż zauważalna powtarzalność wzorów pozwala przewidywać, iż wkrótce pewne najbardziej charakterystyczne cechy tego kierunku przetransformowane zostaną także na nasz rynek.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA