Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Jedyna łazienka w mieszkaniu z natury rzeczy musi posiadać wszystkie niezbędne funkcje użytkowe. Mimo to możliwe jest takie jej zaaranżowanie, aby to co konieczne i oczywiste zeszło na drugi plan, a najważniejsze stało się oryginalne piękno wnętrza i przyjemność korzystania z niego.

- Wystarczy chwila w tej łazience i od razu oko przyciągają jej dwa najbardziej charakterystyczne elementy: niesamowita faktura marmuru oraz zdecydowanie wyrastająca ponad przeciętność kabina prysznicowa. Zacznijmy od kabiny - skąd taka jej aranżacja?
Katarzyna Mikulska-Sękalska: Ta kabina to jedyne urządzenie kąpielowe w tej łazience, ponieważ nie ma tu wanny. Przestrzeń kabiny zajmuje całą szerokość łazienki, czyli około 1,6 m. Tak duża przestrzeń przeznaczona na prysznic to wynik oczekiwań inwestorów, którzy chcieli rozwiązania naprawdę wygodnego i oryginalnego. W pierwotnym założeniu w kabinie miało znaleźć się jeszcze siedzisko i kilka innych urozmaiceń, ale ostatecznie z nich zrezygnowaliśmy. Zastosowałam natomiast szklane pustaki, które pozwoliły doświetlić wnętrze łazienki i jednocześnie stały się ścianą oddzielającą ją od sypialni. Poza większym dostępem światła ta szklana ściana stała się też intrygującym elementem dekoracyjnym obu sąsiadujących ze sobą wnętrz. Jednocześnie szkło jest na tyle matowe, że nie ma problemu z zapewnieniem minimum intymności użytkownikom łazienki - w zasadzie przepuszcza jedynie światło.

- Uwagę zwraca podłoga strefy prysznicowej. W jaki sposób wykonano ten \"brodzik\"?
Podłoga prysznica wykonana jest z przygotowanych na zamówienie dwóch płyt kamienia, które dodatkowo zmatowiono dla zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa. Odpływy wody znajdują się w rowkach rozmieszczonych na obrzeżach płyty. Natomiast jeszcze dodatkowo w kamiennej płycie wykonane zostały rowki, w których umieszczono specjalną kratkę. Zapewnia ona łatwiejsze utrzymanie higieny i czyszczenie podłogi brodzika.

- Odchodząc nieco od tematu tej konkretnej łazienki Đ czy często zdarza się Pani projektować wnętrza, w których przestrzeń prysznica jest obszerniejsza niż zazwyczaj przyjęte standardy?
W zasadzie istnieje obecnie moda na duże kabiny, powiedzmy większe niż standardowe 90x90 cm. Często są to wnętrza minimalistyczne, np. bez klasycznych przesuwanych drzwi, oddzielone drzwiami uchylnymi lub jedynie szklaną taflą. Liczy się przede wszystkim wygoda - stąd inwestorzy często chcą też dużej ilości półek i wnęk. Zmienia się także rodzaj okładzin, stosuje się płytki ceramiczne albo szkło zamiast ustawiania klasycznej kabiny. Coraz bardziej minimalistyczne stają się też brodziki, bardzo często wykonywane z tego samego materiału, którego używa się na ścianach.

- Apropos materiałów na ściany - w prezentowanej łazience wykorzystała Pani bardzo \"charyzmatyczny\" materiał...
To marmur z Indii. Jest dość kruchy i trudny w użyciu, jednak na tyle ładny, że po prostu zauroczył inwestorów. To najbardziej dekoracyjny i przyciągający wzrok element w tej łazience. Dla równowagi zastosowałam również gładki beżowy gres, który w zestawieniu z marmurem stanowi wyciszające tło.
ROZMAWIAŁ: TOMASZ ŁOTOWSKI
PROJEKT: ARCH. KATARZYNA MIKULSKA-SĘKALSKA
PRACOWNIA PROJEKTOWA ARRANGE
KATARZYNA.MIKULSKA@ASTER.PL
ZDJĘCIA: BARTOSZ JAROSZ

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA