Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na przełomie marca i kwietnia Poznań po raz piąty stał się miejscem spotkania szeroko pojętej branży instalacyjnej. Targi Instalacje, które odbyły się niemal równolegle z targami Certyfikacja, pozostają najważniejszą imprezą wystawienniczą tego typu w Polsce i dobrą okazją do zaprezentowania nowości.

REKLAMA

Na przełomie marca i kwietnia Poznań po raz piąty stał się miejscem spotkania szeroko pojętej branży instalacyjnej. Targi Instalacje, które odbyły się niemal równolegle z targami Certyfikacja, pozostają najważniejszą imprezą wystawienniczą tego typu w Polsce i dobrą okazją do zaprezentowania nowości.

Pomimo faktu, że były to targi sensu stricto instalacyjne, oferta firm branży wyposażenia łazienek była skromna i mogła zawieść osoby pragnące szerzej zapoznać się z najnowszymi propozycjami w tym zakresie. Zresztą odwiedzając tereny wystawowe MTP trudno było oprzeć się wrażeniu, że w porównaniu z edycją z 2002 roku Instalacje powoli tracą zainteresowanie potencjalnych uczestników. I choć dane statystyczne za rok bieżący (469 wystawców z 19 państw, 13,8 tys. m2 powierzchni wystawienniczej) są dla organizatorów łaskawe (bardzo zbliżone do edycji z roku 2002 r.), to zauważalna była mniejsza frekwencja targowych gości.

SKROMNA REPREZENTACJA. Tematykę tegorocznych targów Instalacje po raz pierwszy podzielono na cztery bloki: ciepło, woda, gaz oraz usługi. Firmy prezentujące wyposażenie łazienek nawet w zawężonym zakresie można było policzyć na palcach obu rąk.

Skromna oferta artykułów wyposażenia łazienki była dodatkowo rozproszona wśród wystawców, dla których wyroby tego typu stanowiły najczęściej uzupełnienie oferty. Nie przeszkodziło to nielicznym firmom w przygotowaniu ciekawych, wyróżniających się prezentacji. Uwagę zwracało m.in. oryginalnie zaaranżowane stoisko Novellini, na którym firma przedstawiła m.in. rozbudowaną ofertę w zakresie kabin prysznicowych. Z kolei wśród nowości firmy Kermi, oprócz grzejników marki Arbonia znalazły się także nowe kabiny prysznicowe, w tym Cada, która wg opinii przedstawicieli firmy zajmie ważne miejsce w jej ofercie.

Choć frekwencja wystawców posiadających kompleksową ofertę w dziedzinie akcesoriów łazienkowych nie była duża, to firmy obecne na targach broniły się poziomem oferty. Jeśli zaś chodzi o nowości, to warto zwrócić uwagę na produkty firm Bisk i Dietsche. Wśród nowości Biska uwagę zwracało kilkanaście pozycji rozszerzających serię Niagara (nowe stojaki, półki, regały, składany kosz na bieliznę i stojące lusterko).

Warty odnotowania jest sukces firmy Inter-Sano, która jako jedyna otrzymała Złoty Medal targów Instalacje za wyrób o zastosowaniu czysto łazienkowym. Uznanie konkursowego jury zdobył nowy dozownik do WC tego producenta.

NAJWIĘKSZY SEKTOR. Największą liczbę nowych produktów tradycyjnie już zaprezentowała branża grzewcza. Nie przeszkodziła temu absencja kilku liderów, którzy obecni byli na poznańskich targach jeszcze 2 lata temu (m.in. Junkers, Viessmann itp.). Tak czy inaczej, tradycyjnie już niemal każdy z wystawiających się na targach producentów grzejników wykorzystał to największe branżowe spotkanie do zaprezentowania nowych modeli przewidzianych do zastosowania w łazienkach. Niestety, ujemną stroną \"świeżości\" tych produktów był fakt, że często nie miały one opracowanych cenników lub - co gorzej - jeszcze nie posiadały kompletu dokumentów dopuszczających do obrotu.

Na targach Instalacje, kilkanaście dni po warszawskiej premierze, firma Instal-Projekt przedstawiła szerzej nową serię ekskluzywnych grzejników łazienkowych oferowanych pod utworzoną specjalnie w tym celu marką Elegante. I choć produktu nie ma jeszcze na rynku, to jak zapewniają przedstawiciele firmy, termin ostatecznego wprowadzenia nowej marki na rynek jest już bliski.

Podobnie bogatą paletę nowości zaprezentowały firmy oferujące kotły wiszące różnego typu (m.in. Baxi, Fondital, Hermann oraz Termet, którego kondensacyjny model EcoTerm plus GCO został nagrodzony Złotym Medalem) oraz podgrzewacze wody. W przypadku tych ostatnich zauważalny był postęp w ofercie rodzimych wytwórców. Przykładem może być koszaliński Kospel oferujący całkowicie nowe modele elektrycznych podgrzewaczy przepływowych (Focus elektronik) i pojemnościowych.

Poznańskie spotkanie, pomimo zauważalnej absencji liderów branży grzewczej, stało się miejscem targowego \"debiutu\" kilku znanych wystawców, którzy wcześniej nie brali aktywniejszego udziału w ważniejszych krajowych imprezach wystawienniczych. Stało się tak m.in. z firmą Gorenje, która zaprezentowała nowe podgrzewacze wody oraz całkowitą nowość w swej ofercie - grzejniki łazienkowe wytwarzane przez nową fabrykę Gorenje Rogatec.

Targi Instalacje potwierdziły też rysującą się na rynku instalacyjnym tendencję do konsolidacji firm handlowych; wśród wystawców znalazła się Grupa SBS - największa w kraju sieć sprzedaży artykułów sanitarnych, grzewczych i instalacyjnych. Zaprezentowała ona bogatą paletę wyrobów i systemów sygnowanych własną marką. Potwierdza to tezę o rosnącym znaczeniu grup zrzeszających podmioty zajmujące się obrotem tego typu wyrobami i systemami.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE. Tradycyjnie już, równolegle z targami Instalacje, odbył się szereg konferencji i spotkań o tematyce związanej ściśle z przedmiotem imprezy. Jedną z nich było Forum Technik Instalacyjnych zorganizowane przez MTP przy współpracy m.in. Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Złożyły się na nie referaty pogrupowane w cztery bloki tematyczne: gaz, wentylacja i klimatyzacja, technika wodno-kanalizacyjna oraz ogrzewnictwo. Pozostałe spotkania dotyczyły m.in. zagadnień oznakowania CE po 1 maja 2004 r. w urządzeniach instalacyjnych oraz zgodności wyrobów instalacyjnych z przepisami krajowymi i unijnymi.

ANDRZEJ TOPCZEWSKI

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA