Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Z funkcjonalnego i technicznego punktu widzenia mozaiki są jedynie miniaturą pełnowymiarowych płytek ceramicznych lub szklanych. W ten jednak sposób nie zostaną one nigdy określone przez swoich entuzjastów, których nie brak wśród dekoratorów wnętrz, architektów czy też finalnych klientów o wysmakowanych gustach. Dla nich mozaika to materiał jedyny w swoim rodzaju, który daje całkowicie wolną rękę w tworzeniu niepowtarzalnych aranżacji.
W czasach antycznych płytki szklane i ceramiczne były dostępne w zasadzie wyłącznie pod postacią mozaik. Na płytki ceramiczne bądź szklane większych formatów trzeba było czekać aż do czasów nowożytnych (np. szkło weneckie wytwarzane jest od późnego średniowiecza).
Pomimo iż tak bardzo różne w wyglądzie od swych starożytnych poprzedniczek (idealna powtarzalność kształtów i barw), współczesne mozaiki nadal pozostają wyznacznikiem najwyższej klasy pomieszczeń, w których je wykorzystano. Trudno w zasadzie znaleźć zastosowanie, które z jakiegokolwiek względu wykluczałoby możliwość wykorzystania płytek mozaikowych. Oczywiście zastosowaniem narzucającym się w pierwszym rzędzie są łazienki. Niemniej jednak mozaiki z uwagi na swe właściwości mechaniczne i niezaprzeczalną estetykę mogą być stosowane praktycznie wszędzie; jedynym ograniczeniem jest wysoki koszt ich zakupu i montażu (konieczność stosowania większej ilości specjalistycznej chemii budowlanej i wyższy koszt robocizny).
Za szczyt luksusu uchodzi zastosowanie mozaik w basenach; w zależności od klasy płytek i wielkości basenu koszt wyłożenia niecki może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych i stanowić ponad połowę całkowitego kosztu inwestycji.
W prezentacji znalazły się praktycznie wszystkie rodzaje mozaik dostępnych na rynku. Są tu zarówno mozaiki ceramiczne (szkliwione i z masy gresowej), szklane oraz mozaiki wykonane z kamienia. Bardzo cenna, niepowtarzalna cecha mozaik to możliwość efektownego wykańczania nimi łuków i powierzchni o nieregularnych kształtach. Z tego punktu widzenia na szczególną uwagę zasługuje bez wątpienia zaprezentowana w przeglądzie seria „Centino” marki Jasba. Poszczególne, ułożone na strukturze plastra miodu płytki mają kształt kół o średnicy trochę ponad 2 cm. Taki układ płytek na siatce pozwala na złamanie pewnej bariery nie do pokonania przy wykorzystaniu pełnoformatowych płytek ceramicznych, a nawet klasycznej „kwadratowej” mozaiki. Przy odpowiednim przycięciu siatki, mozaiką „Centino” można wykładać powierzchnie sferyczne, co daje niepowtarzalny efekt.
Znaczna część dostępnych na polskim rynku serii mozaik pochodzi z oferty rodzimych producentów. Większość liczących się wytwórców posiada w sprzedaży co najmniej jedną serię tego typu płytek ceramicznych i cały czas proponowane są nowe. Ostatnio np. całkowicie nową, dostępną w kilkunastu kolorach serię szklanej mozaiki zaproponowała Ceramika Końskie. Producenci nie ukrywają, że często nowe kolekcje są tworzone z myślą o klientach z zagranicy poszukujących tego typu wyrobów. Nie przeszkadza to mozaikom zyskiwać na popularności także u rodzimych odbiorców.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
ZDJĘCIA: SERWIS FIRM
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA