Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Zaprojektowanie łazienki o rysach indywidualizmu w dobie masowej produkcji oraz zestandaryzowania zarówno formy jak i treści to zadanie niełatwe. Projektant dokonał więc rzeczy trudnej - posługując się kolorem i specyficznym materiałem, jakim jest szkło, stworzył wnętrze przykuwające uwagę i na długo pozostające w pamięci.

Ta mała, gościnna łazienka ma nietypowy dla użytkowych pomieszczeń kształt koła. Niewielka przestrzeń zdominowana została przez zdecydowaną kolorystykę. Soczysta zieleń podłogi i ścian to efekt położenia szklanej, zielonej mozaiki. Płytki o organicznych kształtach zostały ułożone w nieregularną formę o sprawiającej wrażenie niekontrolowanej, urwanej linii. \"Etniczny\" charakter łazienki podkreśla zielona kolorystyka oraz niebanalny wzór mozaiki, przywodzący na myśl zwierzęcą sierść lub skórę węża. Trudno uniknąć skojarzeń z tajemniczym Czarnym Lądem. Egzotycznie wyglądająca okładzina, organiczne nieregularne kształty luster, umywalka przypominająca tradycyjny tam-tam, tajemnicze cienie na ścianach - przestrzeń czaruje widza, przenosi go w pierwotny świat natury, pełen zagadek i magii.

Uwagę użytkownika przyciąga kabina prysznicowa wykonana w technice formowania szkła określanej mianem fusingu (polega ona na barwieniu, stapianiu i kształtowaniu szkła w bardzo wysokiej temperaturze). Dzięki takiemu rozwiązaniu kabina prysznicowa zachwyca misterną konstrukcją i wyraźną fakturą stając się niepowtarzalnym dziełem sztuki - wykonana została przez artystę plastyka wyłącznie na zamówienie. Szkło wprowadza tu klimat lekkości i przestronności, który spotęgowany jest jeszcze poprzez zastosowanie punktowego oświetlenia. Wydobywa ono z cienia szklaną bryłę kabiny i pozwala widzowi cieszyć się grą kolorów, świateł i cieni.

Z uwagi na niewielką przestrzeń łazienki oraz dekoracyjność mozaiki zdecydowano się na armaturę oraz akcesoria minimalistyczne i \"chłodne\" kolorystycznie, bo wykonane z metalu i szkła. Urok i czar tej łazienki tkwi jednak gdzie indziej. Przykuwa ona uwagę indywidualnym charakterem oraz egzotyką i intensywną kolorystyką, a jej miękkie linie pozwalają wyciszyć się i spokojnie oddać marzeniom, np. o dalekich podróżach.

(JG)

PROJEKT: ARCH. WNĘTRZ PIOTR MAZUREK

ZDJĘCIA: TOMASZ MARKOWSKI

 

ŁAZIENKA NA BAZIE MOZAIKI

Piotr Mazurek, projektant wnętrz, właściciel pracowni

Design Factory

- Elementem, który najbardziej przyciąga uwagę w tej małej gościnnej łazience jest z pewnością zielona szklana mozaika pokrywająca zarówno podłogę jak i ściany. Część mozaiki została ułożona w formie sprzedawanych gotowych już plastrów. Jednakże ze względu na okrągły kształt wnętrza, a także nietypową linię ułożenia szklanych płytek na ścianie dużą część plastrów należało rozerwać i układać pojedyncze płytki oddzielnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było uzyskanie falistej i niespokojnej linii płytek, a także ułożenie ich w zaokrągleniach. Do kształtu mozaiki nawiązują również wykonane na zamówienie lustra oraz stalowa lampa w formie walca, w którym wycięto ażurowe otwory w kształcie analogicznym do formy mozaiki. Oświetlenie uzupełniają dwa reflektory umieszczone nad drzwiami, z których jeden skierowany jest na lustra, a drugi na szklaną kabinę. Dzięki takiemu sposobowi oświetlenia na ścianach pojawiają się interesujące cienie z mozaiki.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA