Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Michał Roszkowski, product manager ds. mebli Sanitec KOŁO

REKLAMA
Michał Roszkowski, product manager ds. mebli w firmie Sanitec Koło

O tym, czy konkretny model mebla łazienkowego można uznać za rzeczywiście odporny na wilgoć decyduje kilka zasadniczych warunków. Co ważne, wszystkie one musza być spełnione jednocześnie. Nowoczesny mebel łazienkowy to rozwiązanie systemowe, w którym wszystkie słabe ogniwa muszą być wyeliminowane.
Pierwszy warunek to sama płyta, z której wykonany jest mebel. Niestety wielu producentów oferuje meble wykonane z płyt zwykłych, suchotrwałych. Jest to rozwiązanie nietrwałe wobec znacznych zmian wilgotności powietrza i możliwości kontaktu z wodą w łazience. Meble do łazienek powinny być produkowane z płyt wilgocioodpornych. O tym, czy konkretny gatunek płyt można określić mianem wilgocioodpornego decyduje typ kleju stosowanego do spajania wiórów (płyty wiórowe) bądź pęczków włókien (MDF). Najlepiej sprawdzają się w tej roli kleje na bazie żywic melaminowych bądź izocjanianowych. Są one zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć od standardowo stosowanych do produkcji płyt klejów mocznikowo-formaldehydowych. Materiały wilgocioodporne przeważnie łatwo odróżnić od suchotrwałych dzięki zielonkawemu zabarwieniu pochodzącemu od dodanego w trakcie produkcji płyty środka przeciwgrzybowego. Chociaż różnica właściwości użytkowych pomiędzy materiałami zwykłymi i wilgocioodpornymi jest zasadnicza, to należy sobie zdawać sprawę, że nie istnieją materiały drewnopochodne całkowicie odporne na działanie wody. Dlatego też sztuka tworzenia dobrych mebli łazienkowych musi uwzględniać dwa dodatkowe, bardzo istotne elementy.
Pierwszym z tych elementów jest wykończenie. Najlepszym materiałem do wykańczania mebli łazienkowych są obecnie lakiery poliuretanowe, z jednej strony będące barierą dla wilgoci, z drugiej zaś zapewniające odpowiednio wysoką estetykę, w tym poszukiwane przez klientów wykończenia w wysokim połysku.
Drugi warunek zapewnienia trwałości mebli łazienkowych to sposób łączenia ich elementów. W tej dziedzinie najlepiej sprawdzają się połączenia mimośrodowe. Dużą ich zaletą jest zapewnienie trwałego, sztywnego i wytrzymałego łączenia poszczególnych elementów mebli w sytuacji, gdy elementy te zmieniają swoje wymiary pod wpływem zmian wilgotności. Wykorzystanie połączeń mimośrodowych sprawia, że meble będą sztywne i wytrzymałe w trakcie całego okresu użytkowania. Dodatkowo, połączenia mimośrodowe umożliwiają „dociągnięcie” poluzowanych złączy i przywrócenie korpusowi mebla pierwotnej sztywności. Nie mamy takiej możliwości jeżeli stosujemy np. tańsze połączenia kołkowe.
Atrybutami przemyślanego mebla łazienkowego są ponadto standard okuć oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Okucia nie muszą być w każdej sytuacji najbardziej wyrafinowanymi nowościami – mogą to być również rozwiązania proste i sprawdzone. Warto jednak zadbać o to, aby meble były wyposażone w okucia markowe. Praktycznym wyróżnikiem dobrego standardu w tym zakresie jest dożywotnia gwarancja na działanie okuć, jakiej udzielają najlepsi producenci. Jeśli zaś chodzi o samą konstrukcję mebla, powinno się je projektować tak, by powierzchnie styku ze ścianami i podłogą powinny być jak najmniejsze. Dodatkowo, powierzchnie te powinny być szczególnie dobrze zabezpieczone, np. przez podwójne lakierowanie lub stosowanie obrzeży odpowiedniej grubości. Tylne ścianki mebli powinny być też nieznacznie odsunięte od powierzchni ściany – dzięki temu, tzn. dzięki swobodnej penetracji powietrza, na meblach ani na ścianie łazienki nie koncentruje się szkodliwa wilgoć.
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA