Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Naturalnie i oryginalnie

Tegoroczne mediolańskie targi „Salone Internazionale del Bagno” (16-21 kwietnia 2008) ujawniły przede wszystkim wciąż dominujące w łazienkowym designie tendencje minimalistyczne, nie pozbawione jednak pewnej dozy kokieterii. Przeważały zatem formy geometryczne, ale ozdobione zaokrąglonymi lub falistymi liniami. Zaprezentowano również  modele o dynamicznym, opływowym kształcie, zaakcentowanym intensywną kolorystyką oraz chromowanymi dodatkami.


ŁAZIENKA w barwnym „wydaniu” wciąż cieszy się popularnością. Świadczyła o tym eksponowana na targach oferta firm, m.in. Cogliati, Flaminia, czy Olimpia, w której dominował fiolet, oranż, czerwień, soczysta zieleń i niebieski. Nie zabrakło tutaj modeli monochromatycznych, jak i wielobarwnych, we wszystkich kolorach tęczy oraz prezentujących kontrastową kolorystykę (najczęściej czarno-białą). Z energetyzującymi barwami doskonale harmonizują proste, geometryczne formy, które dzięki nim nabierają „życia” i przytulności. Nowością firmy Artceram jest m.in. kolekcja „La Ciotola” łącząca chłód optyczny jasnej ceramiki z nutą kolorystyczną, podkreślającą formę umywalki – okrągłą bądź owalną.

DREWNO W ROLI GŁÓWNEJ. Prostotę i naturalność kojarzącą się z estetyką skandynawską prezentują z kolei modele drewniane. Firma Palazzani obok szerokiej oferty armatury zaproponowała kolekcję „Wood Idea” (umywalka, wanna, panel prysznicowy), wykonaną z drewna egzotycznego, np. teak. Kolekcja ma uosabiać japońską filozofię wabi-sabi, czyli czystej, nieskazitelnej natury. Natomiast firma Duravit oferowała linię mebli łazienkowych „X-Large”, wykonanych z dębu (Oak Anthracite). Oprócz szafki pod umywalkę z półką szklaną, dostępna jest też półka mocowana na ścianie (o szerokościach – 60, 80 i 120 cm) oraz szafka z ruchomym koszykiem z chromowanej stali. Do nowości firmy Duravit zalicza się również „X-Large Cappucino”, o malowanych frontach na wysoki połysk. Praktyczne rozwiązanie stanowi mobilna szafka, pełniąca jednocześnie funkcję taboretu. Kolekcja „X-Large” dostępna jest też w wykończeniu dekoru teak. „Mirrorwall” (prod. Duravit), wyposażony dodatkowo w inteligentny system oświetlenia, także prezentuje minimalistyczne wzornictwo. Jasne, ceramiczne fronty szafki z szufladami harmonizują z grubym blatem w naturalnym kolorze drewna.

KLASYKA SIĘ LICZY. Pomimo przeważającej tendencji minimalistycznej, wyposażenie łazienki w tonacji klasycznej, dekorowanej również było mile widziane. W tym przypadku dekoracyjność przejawiała się zarówno w licznych elementach rzeźbionych, grawerowanych, jak i zastosowanych materiałach (drewno egzotyczne o wyrazistym rysunku usłojenia, dekory na frontach szafek o misternych motywach, zaakcentowanych kontrastową kolorystyką czarno-białą). W zależności od rodzaju zdobień, można było wytropić inspiracje nie tylko epoką baroku (szafki umywalkowe niczym konsole, np. firmy Bianchini), ale również art déco z jego charakterystycznymi, stylizowanymi motywami roślinnymi i orientalnymi oraz wykorzystaniem różnorodnych materiałów (np. kolekcja „H15” firmy Oasis – połączenie palisandrowego drewna z chromowanymi dodatkami dekoracyjnymi).
URSZULA KOWALCZYK
ZDJĘCIA: ARCHIWUM FIRM
O oryginalności umywalki z kolekcji „Texture” firmy Olympia decyduje przede wszystkim zestawienie jej prostej, barwnej formy z chromowanymi, wysokimi nóżkami stojaka. Całość jest wizualnie lekka i nowoczesna.


Ergonomiczny kształt umywalek z kolekcji „Miss” firmy Hidra nawiązuje do natury (miękkie, delikatne linie). „Miss” to nie tylko finezyjna, ale i elegancka forma. Projekt: Marco Paolelli i Sandro Meneghello.Umywalkę z kolekcji „La Ciotola” (Artceram, projekt: Dandro Meneghello i Marco Paolelli) cechuje prostota formy. Dostępna jest również w wersji z zaznaczonymi kolorem brzegami (czarny, czerwony, zielony, żółty, różowy). Wymiary: 70x42x18 cm.
Firma Palazzani zaprezentowała nowość – panel prysznicowy z wylewką górną i dwiema dyszami bocznych. Dostępny jest także w wersji z termostatem. Projekt: Antonio Bullo.„Spoon” to propozycja firmy Artceram. Cechuje ją połączenie geometrycznej prostoty formy z misą w kształcie – dosłownie – łyżki. Dostępne wymiary: 60x27 oraz 81x27 cm. Projekt: Sandro Meneghello i Marco Paolelli.

 Kolekcja firmy Neutra (projekt: Studio Nespoli & Nohomea) zainspirowana naturą – proste, monolityczne bryły.


Umywalka „Happy” firmy Novella odznacza się oryginalną, dynamiczną formą, podkreśloną przez intensywny kolor. Umywalka wykonana z poliuretanu, dostępna w wersji matowej (28 kolorów) bądź lakierowanej (27 kolorów). Projekt: Arter&Citton

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA