Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Jakie miejsca - lub ściślej - wnętrza są przypuszczalnie najważniejsze w życiu młodego mężczyzny? Może pub, dyskoteka, siłownia, na upartego - szkoła... Łazienka? Niekoniecznie. Mężczyźni, szczególnie młodzi, traktują to wnętrze w kategoriach koniecznego minimum. Do wysnucia takiego wniosku uprawnia nie tylko statystyczne prawdopodobieństwo, ale również wyraźny trend dominujący obecnie w sposobie projektowania i myślenia o wyglądzie, a także funkcjach męskiej łazienki.

Nie znaczy to jednak, że jest źle. Wydaje się, że po prostu wnętrza łazienek zaczęły bardziej przystosowywać się do specyficznej natury ich użytkowników.
Spędzanie godzin w wannie lub przed lustrem zdecydowanie nie jest domeną mężczyzn i - poza nielicznymi wyjątkami - nigdy nie było. Męska łazienka ma zaspokajać określone potrzeby, a jednocześnie być wnętrzem prostym, pozbawionym zbędnych elementów - zarówno pod względem wyglądu, jak i wyposażenia. Dobrze jest, kiedy da się tu również szybko posprzątać i w łatwy sposób ukryć wszystkie zbędne przedmioty. Ma być prosto i funkcjonalnie.
Wyrazem takiej typowo męskiej filozofii jest prezentowany projekt. W jednorodzinnym domu przewidziano dwie łazienki, a to konkretne wnętrze zaprojektowano przede wszystkim z myślą o młodym mężczyźnie. Do jego dyspozycji oddano pełny \"pakiet sanitarny\", jednocześnie profilując go według potrzeb użytkownika. Co charakterystyczne, na przykład w kwestii kąpieli, typowo po męsku, postawiono na praktyczne zalety prysznica w miejsce bardziej kojarzącej się z relaksem wanny. Również w przypadku aranżacji przestrzeni wybrano przede wszystkim praktyczną użyteczność i minimalizm. Łazienka jest dość duża - ponad 14 m2. Umieszczenie praktycznie wszystkich najważniejszych elementów wyposażenia pod ścianami, pozostawiło jeszcze wiele przestrzeni, co z jednej strony przyczynia się wygodzie użytkownika, z drugiej - podkreśla minimalistyczny charakter wnętrza.
Najbardziej męskie są jednak w tej łazience kolory i kształty. Na ścianach dominuje stonowana biel i szarości, na podłodze zastosowano zaś płytki ceramiczne przypominające kolorem i fakturą surowy beton. Zamysłem projektantów było, aby najistotniejsze w tym pomieszczeniu geometryczne formy i bryły wyróżnić stosując różne odcienie płytek, utrzymując jednak wszystko w zdecydowanie surowej i stonowanej tonacji. Podkreśleniu tego służą też pozostałe rozwiązania funkcjonalne. W tej łazience znajduje się w zasadzie tylko jeden mebel - jest nim prosta, drewniana szafka pod umywalką, zabezpieczona szybą z mlecznego szkła. Dodatkową przestrzeń na podręczne drobiazgi ukryto natomiast za przesuwnym lustrem nad umywalką, co pozwala ograniczyć obecność przypadkowych przedmiotów. Kabina prysznicowa również niezbyt się afiszuje - jej ściany wykonano z transparentnego szkła, pokazując w ten sposób bardziej surową ścianę, niż samą kabinę.
Jednak minimalistyczny charakter tej łazienki i jednocześnie stereotyp mężczyzny \"wpadającego\" tu tylko na chwilę, przełamuje nieco umiejscowiona w niej sauna. Po pierwsze przyczynia się temu sam materiał, z którego sauna została wykonana - naturalne drewno świetnie kontrastuje z surową szarością płytek i w niewymuszony sposób ożywia wnętrze. Mamy tu też do czynienia z dodatkową funkcją łazienki. Okazuje się, że młody mężczyzna potrzebuje nie tylko \"minimum sanitarnego\", ale z chęcią sięga również po bardziej wyrafinowane formy kąpieli i wypoczynku. Klasyczna, drewniana sauna nie przełamuje całkowicie surowości i minimalizmu wnętrza, sprawia jednak, że łazienka przestaje być wnętrzem anonimowym i zdecydowanie dodaje jej wyrazu.

AUTORZY PROJEKTU
Pracowania Maciej Janeczek Architekt działa od 2003 roku. Zespół tworzą architekci Maciej Janeczek i Klaudia Kęsik oraz grafik Piotr Najwer. Projektanci preferują niestandardowe rozwiązania architektoniczne, a w swojej twórczości kierują się niekonwencjonalnymi sposobami kształtowania przestrzeni. Najchętniej projektują w stylu minimalistycznym, przekonując klientów do prostych, ascetycznych form. www.mjarchitekt.pl, www.wizualizacje.media.pl

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA