Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

3 marca br., w drugim dniu 22. Międzynarodowych Targów Płytek Ceramicznych, Materiałów i Wyposażenia Łazienek Cevisama 2004, odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez stowarzyszenie hiszpańskich producentów płytek ceramicznych Ascer. Fernando Diago, prezes stowarzyszenia przedstawił na niej sytuację hiszpańskiego przemysłu płytek.

Udział hiszpańskich producentów płytek ceramicznych w światowej produkcji w 2002 r. oszacowano na 11,1% (wyniósł on 651 mln m2). Jest to o 2% więcej niż w roku 2001. Natomiast wartość udziału w produkcji płytek wytwórców z Hiszpanii w krajach Unii Europejskiej obliczono na 45%. Ogólny obrót hiszpańskich płytkarzy wyniósł ponad 3,5 mld euro, czyli o 3,6% więcej niż w 2001 r. Eksport wygenerował 57% tej wartości. O tym, że hiszpańskie płytki cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie świadczy liczba krajów, do których wysyłane są te produkty. Obecnie jest ich 186, dla większości Hiszpania jest największym lub jednym z największych dostawców płytek.

W okresie od stycznia do września 2003 r. wartość wyeksportowanych płytek oszacowano na ok. 1,5 mld euro. W porównaniu z tym samym okresem z 2002 r. zauważalny jest spadek tej wartości o 7,6%. Głównym odbiorcą hiszpańskich płytek ceramicznych są bez wątpienia kraje Unii Europejskiej, które w 2002 r. przyjęły 41,5% całej wartości hiszpańskiego eksportu. Najważniejsze rynki zbytu to Francja (162 mln euro), Wielka Brytania (131 mln euro) i Portugalia (83 mln euro). Drugim ważnym odbiorcą pozostają Stany Zjednoczone z wynikiem 11,2% ogólnej wartości wyeksportowanej w 2002 r. z Hiszpanii płytki.

W czasie konferencji przyznano także nagrody w drugiej edycji konkursu \"Tile of Spain Awards of Architecture and Interior Design\" na najoryginalniejszą aranżację płytek w architekturze organizowanego przez Ascer . W kategorii \"architektura\" nagrodzono ex aequo dwa projekty: park \"Diagonal Mar\" w Barcelonie autorstwa Enrico Miralles i Benedetty Tagliabue oraz dom \"Casa 4C\" w Barcelonie zaprojektowany przez Jaume Bach. W kategorii \"projektowanie wnętrz\" nagrodę zdobył Daniel Fraile Ortiz za

projekt wnętrza w domu jednorodzinnym, zatytułowany \"25 by 25\".

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA