Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Płytki gresowe ze względu na swoje wysokie parametry wytrzymałościowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem inwestorów. Polecane szczególnie do obiektów użyteczności publicznej, takich jak banki, hotele, salony sprzedaży czy szpitale, coraz częściej trafiają także do łazienek. Coraz częściej też są to płytki pochodzące od polskich producentów.

REKLAMA

Płytki gresowe ze względu na swoje wysokie parametry wytrzymałościowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem inwestorów. Polecane szczególnie do obiektów użyteczności publicznej, takich jak banki, hotele, salony sprzedaży czy szpitale, coraz częściej trafiają także do łazienek. Coraz częściej też są to płytki pochodzące od polskich producentów.

Pierwsze płytki gresowe zaczęto w Polsce produkować jeszcze na początku lat 90. Jednak intensywny rozwój tego sektora i rosnący udział gresowych płytek w całej produkcji branży płytkarskiej to przede wszystkim rezultat poczynionych przed kilkoma laty inwestycji w nowe linie produkcyjne (technologie sprowadzane były głównie z Włoch). Obecnie w wytwarzaniu gresów w Polsce specjalizują się m.in. Ceramika Gres czy Ceramika Nowa Gala, produkujące głównie płytki gresowe do obiektów użyteczności publicznej. Gresy mają też w swojej ofercie producenci kamionkowych płytek ceramicznych, tacy jak: Ceramika Paradyż, Ceramika Tubądzin, Cersanit, Opoczno SA i Polcolorit.

Systematycznie rozszerzany asortyment płytek i dekoracji z masy gresowej najlepiej świadczy o rosnącym popycie na tego typu produkty. Coraz bardziej uwidacznia się tendencja do zastępowania płytek podłogowych wykonanych w technologii monocottury płytkami z masy gresowej. Jest to zresztą trend ogólnoświatowy, do którego dostosowują się również polscy producenci. Już teraz wszystkie płytki podłogowe z kolekcji Ceramiki Tubądzin wykonywane są z masy gresowej. Akcent na gres wynika także z zapotrzebowania deklarowanego przez inwestorów, a wzrost liczby inwestycji podejmowanych w Polsce przekłada się na zwiększony popyt. Obecnie płytka gresowa to materiał najczęściej wykorzystywany jako okładzina podłogowa w biurach, centrach handlowych itp. obiektach użyteczności publicznej. Jest to też płytka do zastosowań zewnętrznych - na elewacjach budynków, tarasach, schodach itp. Do uniwersalności gresów przyczynia się również fakt, że, przekroczona została bariera swobodnej obróbki tego twardego materiału. Nowoczesne maszyny pozwalają obecnie wykonawcom okładzin przyciąć płytkę do wymaganych wymiarów, wyciąć w niej otwór itp.

RODZAJE GRESU. Krajowa oferta obejmuje szeroką gamę płytek typu gres porcellanato - zarówno szkliwionych jak też nieszkliwionych (tzw. gres techniczny). Zazwyczaj z racji swoich wysokich parametrów technicznych wybierane są jako okładzina podłogowa, nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby tymi samymi płytkami wyłożyć również ściany.

Zawsze trzeba jednak pamiętać, aby wszelkiego rodzaju gresy i dekoracje posiadały właściwości techniczne i cechy odpowiednie do oddziaływań mechanicznych panujących w konkretnym miejscu, w którym mają być zastosowane. W przypadku płytek podłogowych oraz płytek gresowych szkliwionych należy zwrócić uwagę na parametr, który wskazuje zakres ich stosowania. Parametrem tym jest klasa ścieralności powierzchni PEI, w ramach której wyróżnia się 6 grup produktów. Do klasy 0 zalicza się płytki szkliwione, które nie są przewidziane do wykładania podłóg. Przy wykładaniu podłóg nienarażonych bądź też narażonych na niewielkie ilości brudu oraz materiałów ścierających (np. pokoje dzienne w mieszkaniach) należy stosować płytki klasy I i II. Natomiast pokrycia powierzchni podłóg narażonych na wzmożony ciągły ruch pieszy, gdzie wnoszone są cząstki materiału ścierającego (np. sklepy, centra handlowe, przejścia publiczne itp.) powinno się wykonywać przy użyciu gresów oznaczonych jako piąta klasa ścieralności. Jeżeli chodzi o pomieszczenia takie jak domowa

łazienka, gdzie chodzi się w miękkim obuwiu, to z powodzeniem mogą tu być stosowane płytki klasy PEI I.

Odmianą gresu technicznego (nieszkliwionego) jest gres polerowany. Dzięki polerowaniu płytka uzyskuje gładką powierzchnię (tzw. efekt lustra). Producenci (np. Ceramika Paradyż) oferują również serie płytek miejscowo polerowanych (tzw. \"klif-poler\"). Jednak proces polerowania polegający na mechanicznym zeszlifowaniu szczelnej i spieczonej wierzchniej warstwy płytki za pomocą specjalnych ściernic, powoduje otwarcie mikroporów, a w rezultacie obniża odporność płytek na plamienie i zarysowania. Dlatego też polerowane płytki gresowe znajdują zastosowanie w miejscach o małym natężeniu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o czystość. Płytki tego typu wymagają bowiem specjalnej pielęgnacji. Producenci zalecają zabezpieczenie ich powierzchni (zarówno w trakcie wykonywania okładziny jak też późniejszej eksploatacji) specjalnymi preparatami impregnującymi w postaci mleczka lub płynu, ułatwiającymi utrzymanie podłogi w czystości. Nie poleca się natomiast woskowania czy natłuszczania powierzchni płytek w celu zabezpieczenia przed zabrudzeniem, gdyż prowadzić to może do trwałego ich zaplamienia.

FORMAT I WZÓR. Polscy producenci wytwarzają obecnie płytki gresowe w różnych formatach - od płytek wielkoformatowych o wymiarach 60x60 czy 30x60 cm, przez klasyczne 30x30 cm, aż po gresową mozaikę o wymiarach 2,3x2,3 cm. Małe płytki gresowe to jednak wciąż rzadkość. Proponowana przez Ceramikę Paradyż mozaika prasowana na masie gresowej ze względu na niski stopień nasiąkliwości sprawdza się szczególnie jako okładzina basenu, brodzika czy wanny. Przy wykładaniu podłóg lub ścian klienci preferują jednak duży format - imitujące kamień gresy prezentują się wówczas bardziej atrakcyjnie.

Szeroki wybór formatów idzie w parze z coraz bogatszym wzornictwem rodzimych gresów. Produkowane na białej masie płytki gresowe stwarzają szersze możliwości kształtowania ich kolorystyki. Nowe technologie zdobienia płytek pozwoliły producentom wyjść poza wzór typu \"sól i pieprz\" charakterystyczny dla gresu technicznego i osiągany dzięki kolorowaniu granulatów, a następnie mieszaniu ich w odpowiednich proporcjach przed prasowaniem. W rezultacie wzór uzyskany na płytce przypomina rozsypane drobiny soli i pieprzu. Z kolei technologia barwienia gresu w masie polegająca na mieszaniu różnych rodzajów mas w nieregularny sposób, pozwala na uzyskanie jednolitej kolorystyki w całym przekroju płytki - zarówno

strony licowej jak i montażowej. Dzięki temu płytki z masy gresowej stają się dobrą imitacją kamienia naturalnego.

Nowa propozycja firmy Opoczno SA - gres Panama, pokazuje, że okładzina gresowa może stać się substytutem nie tylko kamienia, ale także drewna. Płytki w formacie klepki podłogowej (39,6x9,8 cm) odwzorowują rysunek słojów drewna umożliwiając tworzenie indywidualnych kompozycji we wnętrzach.

Bogate możliwości dekoracyjne przy mniejszym nakładzie kosztów daje coraz częściej stosowana przez rodzimych producentów technologia podwójnego zasypu. Dzięki niej droższe surowce wykorzystywane do zdobienia płytek stanowią tylko jej wierzchnią warstwę, \"spód\" płytki to klasyczna masa gresowa. Gres techniczny może być także zdobiony przy użyciu soli trawiących bądź drobin wysuszonej masy ceramicznej, które wyglądają jak zatopione w gresowej masie, kolorowe kamyczki. Natomiast zdobienie płytek z gresu porcellanato szkliwionego odbywać się może albo poprzez barwienie w masie, albo (podobnie jak w przypadku \"klasycznych\" ściennych płytek ceramicznych) metodą sitodruku. Pozwala to na połączenie wysokich parametrów eksploatacyjnych gresu z walorami estetycznymi płytek szkliwionych.

GRES DO ŁAZIENKI. Krajowi producenci generalnie nie wyróżniają w swojej ofercie płytek gresowych dedykowanych specjalnie do łazienek. Parametry techniczne gresu (szczególnie niska nasiąkliwość wodna i wysoka wytrzymałość na ścieranie i zginanie) sprawiają, że zarówno gres szkliwiony jak i nieszkliwiony znakomicie nadaje się jako okładzina do pomieszczeń wilgotnych, takich jak np. domowa

łazienka. Podstawowym kryterium doboru płytek staje się tutaj wzornictwo i walory estetyczne. Warto jednak wziąć pod uwagę wspomniane wyżej właściwości gresu polerowanego i szkliwionego. Płytki z błyszczącą warstwą szkliwa mimo wszystko jednak łatwiej ulegają zarysowaniom, co w efekcie może prowadzić do zmatowienia ich powierzchni. Intensywna eksploatacja podłogi z gresu szkliwionego może też doprowadzić do wytarcia wierzchniej warstwy ozdobnego szkliwa, dlatego też dla toalet publicznych najbardziej funkcjonalny wydaje się być gres techniczny - bardziej odporny na zabrudzenia i wgłębne ścieranie.

Decydując się na położenie płytek z masy gresowej na ścianie należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden istotny parametr, mianowicie grubość. Płytki tego typu są bowiem nieco grubsze od standardowych ceramicznych okładzin ściennych. W rezultacie do układania gresów zaleca się stosowanie zapraw klejących na bazie cementowej o podwyższonym stopniu elastyczności (tym bardziej, gdy mamy do czynienia z płytką dużego formatu). W przypadku wysoko obciążonych posadzek (np. w centrach handlowych) producenci zalecają stosowanie półpłynnych zapraw klejących, które umożliwiają pełne przyleganie płytek do podłoża na całej powierzchni.

Znaczenie oraz udział gresów w produkcji płytek ogółem wyraźnie rośnie. Kojarzone niegdyś z pomieszczeniami takimi jak garaże czy piwnice, gresy śmiało wkroczyły \"na salony\", do kuchni i łazienek. Zaawansowane technologie produkcji pozwalają dziś rodzimym producentom na wprowadzanie nowych wzorów i formatów stale poszerzając możliwości aranżacyjne i przysparzając w ten sposób popularności gresom. Polskie płytki z masy gresowej nie ustępują pod względem jakości okładzinom importowanym. Z powodzeniem konkurują z nimi również cenowo. Coraz wierniej imitująca kamień okładzina gresowa znajduje uznanie w oczach architektów i projektantów - zarówno tych kształtujących wnętrza bogato zdobione jak i zwolenników minimalizmu. Pokazuje to jak wszechstronnym materiałem jest gres. I dobrze wróży na przyszłość.

 

KATARZYNA ZACHAREWICZ

 

O ROSNĄCYM ZNACZENIU PŁYTEK GRESOWYCH NA POLSKIM RYNKU MÓWIĄ PRODUCENCI I HANDLOWCY

 

Grzegorz Oglęcki, dyrektor sprzedaży, członek zarządu Opoczno SA

- Podstawową przyczyną inwestycji polskich producentów w produkcję gresu są zmieniające się trendy w aranżacji wnętrz. Z tego też względu od kilku lat można zauważyć znaczny rozwój technologii produkcji gresów. Płytki gresowe nabrały uniwersalnego zastosowania, wykorzystywane są na powierzchnie ścienne i podłogowe we wszelkiego typu wnętrzach i na zewnątrz. Z tego też powodu producenci gresu kładą największy nacisk na innowacje technologiczne i wzornicze w tym zakresie. Obecny gres to doskonała imitacja naturalnych kamieni zarówno pod względem barwy, kolorystyki jak i struktury powierzchni. Nowoczesne maszyny pozwalają producentom w sposób dowolny, precyzyjnie i estetycznie, przyciąć płytkę gresową do wymaganej wielkości czy też wyciąć w niej otwór w celu oprawienia np. punktu świetlnego. Płytki i dekory gresowe są kalibrowane i rektyfikowane, co pozwala układać je bez spoin. Takie możliwości zdecydowanie zwiększyły atrakcyjność gresów i wzbudziły zainteresowanie projektantów i architektów wnętrz. Warto też zwrócić uwagę na lekki wzrost liczby realizowanych w Polsce inwestycji, szczególnie w sektorze obiektów użyteczności publicznej.

 

Krzysztof Tomczuk, dyrektor handlowy w firmie Wema

- Generalnie należy stwierdzić, że wzrasta sprzedaż gresu porcellanato szkliwionego. Rośnie udział tego rodzaju okładziny w sprzedaży płytek podłogowych ogółem. Widać, że gres porcellanato wypiera w tym sektorze terakotę, staje się popularny jako okładzina do korytarzy, salonu czy kuchni, głównie ze względu na wysokie parametry ekploatacyjne.

Przy wyborze terakoty do łazienki, klienci kierują się przede wszystkim względami estetycznymi. Uważam, że oferta polskich producentów w tym asortymencie jest na tym samym poziomie jakościowym i estetycznym jak propozycje czołowych producentów europejskich oraz jest atrakcyjna i zadowalająca z punktu widzenia klientów.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA