Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Niewiele rozwiązań tak znacząco podniosło funkcjonalność kabin prysznicowych jak specjalistyczne powłoki nakładane na szklane tafle służące do wypełniania ścianek tych kabin. Ich walory użytkowe (po pierwsze łatwość utrzymania szkła w czystości) sprawiły, że stają się one obowiązkowym elementem wyposażenia kabin z segmentu średniego i wyższego.

Każda woda z wyjątkiem wody destylowanej, zawiera zawsze określoną ilość nierozpuszczalnych substancji nieorganicznych, głównie soli. Powstałe z ich osadzania się osady można usunąć, ale jest to pracochłonne i wymaga zastosowania silnych substancji chemicznych. Dodatkowo jeśli woda zawiera sole żelaza, manganu bądź krzemu, powstałe osady mogą wchodzić w chemicznie reakcje ze szkłem, co z czasem prowadzi do jego trwałego przebarwienia. Takich zmian nie da się już usunąć za pomocą popularnych środków chemicznych. A jak wiadomo, parametry fizykochemiczne wody wypływającej ze znakomitej większości polskich kranów są dalekie od ideału.
Standardowa powierzchnia szklana lub ceramiczna jest gładka tylko z pozoru. Jej struktura to w rzeczywistości mnóstwo porowatych zagłębień, w których gromadzą się zanieczyszczenia, bakterie i kamień. Związki wapnia zawarte w bardzo twardej na ogół wodzie z sieci komunalnej, osady z mydła i kosmetyków potrafią odkładać się na tak \"niedoskonałej\" powierzchni. Stają się również pożywką i siedliskiem na drobnoustrojów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia osób korzystających z kąpieli.
Sposobem na ograniczenie osadzania się zanieczyszczeń na szkle kabin okazało sie pokrywanie ich molekularnymi, wiązanymi chemicznie warstwami odpychającymi wodę, po których krople  natychmiast zsuwają się w dół, praktycznie nie pozostawiając osadu.

CZYSTOŚĆ DZIĘKI NANOTECHNOLOGII. Właściwości fizyczne tych powłok można porównać do cech powierzchni teflonowych pokrywających naczynia. Nadanie wszystkich unikalnych cech szkłu stosowanemu do wypełniania kabin stało się możliwe dzięki nanotechnologii. Zajmuje się ona wytwarzaniem struktur lub elementów posiadających - przynajmniej w jednym wymiarze - rozmiary w granicach od 1 do 100 nanometrów (nanometr = 1 milionowa część milimetra). Dla porównania, na odcinku o długości 1 nanometra nie mieści się więcej niż kilka pojedynczych atomów. Technologia ta umożliwia uzyskiwanie nowych własności urządzeń
i systemów poprzez ich miniaturyzację, większą szybkość bądź efektywność działania lub też umożliwienie zintegrowania nowych funkcji w tradycyjnych elementach urządzenia.
Istnieje wiele metod wytwarzania nanocząstek, wśród których najdawniejszymi są metody chemiczne. Podobne techniki stosowane są przy uszlachetnianiu szkła kabin prysznicowych. Mikropory na jego powierzchni zostają w swoisty sposób zasklepione, dzięki czemu staje się ono prawie idealnie gładkie. W ten sposób krople wody, pomimo polarnej budowy jej cząsteczek nie mają się za co \"zaczepić\". Z tego samego względu tak przygotowana powierzchnia odznacza się dużą hydrofobowością, która sprawia, że krople wody spływające po szklanych taflach \"dążą\" do tego, aby przylegać do nich możliwie najmniejszą powierzchnią. Dzięki temu woda spływa bardzo szybko, a kontakt zanieczyszczeń w niej rozpuszczonych ze szklanymi ścianami kabin jest praktycznie wyeliminowany. Mniejsze krople, którym uda się utrzymać na powierzchni szkła, zostawią wprawdzie po zaschnięciu osad, ale nie wchodzi on w reakcję chemiczną z szybą i można go bez trudu usunąć. Z uwagi na unikalność i złożoność procesu technologicznego jest on na ogół w całości realizowany przez producenta/dostawcę szkła, choć zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Przykładem jest firma Sanitec Koło, która cały proces nakładania powłoki na szklane tafle realizuje w swoich zakładach produkcyjnych.
Opisywane powłoki ze zrozumiałych względów stosowane są głównie przy szkle przezroczystym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką powłokę stosować na szkle crepi (mrożonym) lub malowanym (z sitodrukiem). W tego typu taflach powierzchnia szkła od wewnątrz kabiny jest gładka (można na niej nanieść powłokę), natomiast powierzchnia chropowata lub z sitodrukiem znajduje się od strony wewnętrznej.
Warstwy ochronne na powierzchni szkła są generalnie odporne na powszechnie stosowane do czyszczenia szyb środki chemiczne, a także na mechaniczne oddziaływanie przedmiotów używanych do czyszczenia szkła. Badania laboratoryjne powłoki KermiClean wykonane przez firmę Kermi wykazały, że odznacza się ona wysoką wytrzymałością na ścieranie. Test wykazał m.in. że po 20 tysiącach cykli przetarcia ściereczką lub gąbką szkła z KermiClean powłoka pozostaje nadal w stanie niemal nienaruszonym. Długoletnie doświadczenia w sprzedaży kabin renomowanych producentów wykazały, iż trwałość opisywanych  powłoki wynosi do ok. 3 lat.

CO NA RYNKU? Krótko po swym rynkowym debiucie opisywane propozycje wykończenia kabin dostępne były jako opcja przy wybranych \"topowych\" modelach z oferty poszczególnych producentów. W późniejszym czasie stawały się standardem w tym segmencie i przechodziły jako opcjonalna propozycja także do modeli tańszych. 
- Udział w sprzedaży wersji kabin wyposażonych w powłokę Reflex Koło, w zależności od serii, wynosi od 20% do 40%. Przewidujemy również, że w przyszłości tendencja wyrażająca się wzrostem zainteresowania kabinami z powłoką zabezpieczającą będzie się jeszcze umacniać - twierdzi Artur Banasiak, product manager ds. kabin prysznicowych Sanitec Koło. - Duży wpływ na to mają nasze działania informacyjne i promocyjne, skierowane do klientów, których celem jest przekonanie tych osób do korzyści użytkowych będących efektem zdecydowania się na kabinę z powłoką Reflex Koło.
Producenci kabin uczynili z tych powierzchni/systemów dodatkowy instrument marketingowy, mający zwiększyć zarówno prestiż marki, jak i sprzedaż. Jak widać w załączonej tabeli przedstawiającej dostępną na polskim rynku ofertę w zakresie specjalnych powłok pokrywających szkło kabin prysznicowych są one proponowane praktycznie wyłącznie przez operujące w średnim i wyższym segmencie rynku firmy zagraniczne (głównie z Niemiec), ewentualnie przez polskich producentów kapitałowo (i technologicznie) powiązanych z wytwórcami wyposażenia łazienkowego z Europy Zachodniej.
Sytuacja ta może się jednak wkrótce zmienić na korzyść rodzimych firm. Wprowadzenie do oferty szkła z powłokami \"antyzabrudzeniowymi\" zapowiada firma Sanplast. Unowocześnione szkło trafi w trzecim kwartale tego roku do modeli z segmentu średniego i wyższego. 
- Kampania informacyjna prowadzona przez producentów, a dotycząca modyfikacji szkła w kabinach prysznicowych, zaowocowała wzrostem świadomości osób zainteresowanych wyposażeniem  z zakresu szeroko rozumianych udogodnień korzystania z kabin prysznicowych - mówi Joanna Majchrzak, manager ds. PR i reklamy w firmie Sanplast. - Na przełomie 3-4 lat ukazało się wiele publikacji, które prezentowały zalety kabin prysznicowych ze specjalnymi powłokami ułatwiającymi spływanie wody i zabezpieczającymi przed osadzeniem się kamienia i osadów z mydła.
Pozostali polscy producenci kabin nie wykluczają wprowadzenia do oferty modeli o tak przygotowanym szkle, jednocześnie nie podając konkretnych deklaracji co do terminu, kiedy takie rozszerzenie oferty miałoby nastąpić.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI

KONSERWACJA POWŁOKI WARUNKIEM TRWAŁOŚCI
Kropli, które zasychają na powierzchni szklanych tafli kabin prysznicowych zabezpieczonych specjalistycznymi powłokami jest tak mało, że czyścić je można praktycznie raz lub dwa razy w miesiącu. Wystarczy przetarcie osadów i zanieczyszczeń na powierzchni zabezpieczonego szkła jedynie za pomocą wilgotnej szmatki, zamiast codziennego szorowania przy zastosowaniu silnych środków chemicznych. Warunkiem utrzymania kabiny w takim stanie jest jednak jej regularna konserwacja przy wykorzystaniu specjalistycznych środków chemicznych. Powinno sie je regularnie przecierać delikatną ściereczką lub gąbką z łagodnym detegrentem. Nie należy przy tym stosować ściereczek z mikrofibry ani takich, które mogą powodować zarysowania. Dzięki konserwacji szkła kilka razy w roku użytkownicy kabin mogą znacząco zaoszczędzić na środkach czystości, które nie będą potrzebne w dużych ilościach.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA