Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łazienka ta, to niezwykła lekcja historii. Dzięki wyraźnym inspiracjom trendami widocznymi w architekturze wnętrz lat 30-tych przenosi nas w miniony świat modernizmu, art dŽco, czarno-białych filmów i luksusowych rezydencji.

REKLAMA

Łazienka ta, to niezwykła lekcja historii. Dzięki wyraźnym inspiracjom trendami widocznymi w architekturze wnętrz lat 30-tych przenosi nas w miniony świat modernizmu, art deco, czarno-białych filmów i luksusowych rezydencji.

Prezentowana łazienka jest jednym z kilku kąpielowych pomieszczeń znajdujących się w tej stylowej rezydencji. Wraz z przylegającym do niej basenem oraz pokojem do ćwiczeń i rehabilitacji tworzy elegancki i luksusowy kompleks wellness zaaranżowany w staranny i pomysłowy sposób.

Wchodząc do wnętrza zaprojektowanego z wielką dbałością o szczegóły, każdy użytkownik staje się mimowolnym uczestnikiem niezwykłej podróży w czasie i przestrzeni - do epoki jazzu, nowoorleańskich klubów, Louisa Armstronga i orkiestry Glenna Millera. Fascynacja projektantki modernizmem i stylem art dŽco przeżywającym okres triumfu w latach 30. XX wieku widoczna jest przede wszystkim w czarno-białej kolorystyce - mozaika z kontrastowych płytek zdobi podłogę zarówno samej łazienki, jak i prowadzącego do niej obszernego przedsionka, który służy również jako szatnia. Można odnieść wrażenie, że niezwykła gra kolorem i kontrastem prowadzona jest z widzem w całym wnętrzu - biała okładzina ścian i ceramika skontrastowana została ze stalową armaturą i czarnymi listwami biegnącymi wzdłuż ścian.

Charakterystyczną dla art deco świadomą rezygnację z wszelkich zbędnych elementów i dążenie do geometryzacji formy zauważyć można także w aranżacji urządzeń łazienkowych. Łazienka została podzielona na dwie strefy. W części wejściowej króluje geometryczna w formie podwieszana umywalka, tworząca interesujący duet z minimalistyczną podtynkową baterią umywalkową. W kąpielowej części łazienki, za drzwiami z hartowanego szkła zamontowano podtynkowy system prysznicowo-

-masażowy wyposażony w sześć bocznych dysz do masażu. Rozwiązanie takie pozwoliło ukryć wszystkie elementy instalacyjne, dzięki czemu system prysznicowy nie zakłóca ideowej prostoty tego wnętrza stając się jednocześnie bardzo interesującym elementem przestrzeni.

Dążenie do ascetycznego funkcjonalizmu, upodobanie do stali, kamienia i gładkich powierzchni oraz geometryzacja formy doskonale wpisują się w inspirowany kubizmem i przemysłowym wzornictwem styl art dŽco. Lata 30., epoka jazzu, kina i rodzącego się kultu sportu, przewijają się niczym stały motyw w wielu elementach aranżacji łazienkowego wnętrza. Zawieszone na ścianie fotografie autorstwa niemieckiej artystki - Leni Riefenstahl, przedstawiające sceny z olimpiady w Berlinie w 1936 roku podkreślają dodatkowo niejednoznaczny obraz tej pełnej kontrastów epoki. Podróż w czasie jest odrobinę ryzykowna - świat, który dawno przeminął, powraca w niespokojnej kolorystyce i surowych w formie kształtach, kojarzących się z duchem ascezy. Dzięki temu jednak łazienka staje się miejscem niezwykłym, bogatym w symbole i znaczenia.

PROJEKT: PROJ. JOLANTA SERWIŃSKA

 

O KULISACH PROJEKTU

Jolanta Serwińska, projektant wnętrz

- Prezentowana łazienka, podobnie jak cała rezydencja, została zaprojektowana w duchu modernizmu połączonego z art deco. Ostatnie lata mojej pracy są wyraźnie pod wpływem projektantów żyjących i działających w latach 30. ubiegłego stulecia, takich jak Van der Rohe czy Eileen Gray. Uważam, że ich idee odpowiednio użyte w kontekście czasów nam współczesnych są w stanie stworzyć nową wartość, jaką na własny użytek nazywam minimalnym dŽco-modernizmem. Łazienka w tym domu jest jasnym przykładem tych inspiracji. Świadczy o tym czarno-biała szachownica mozaiki, obecność bieli, stalowe, ascetyczne dodatki, modernistyczny w kształcie stalowy grzejnik czy choćby duża prostokątna umywalka zawieszona na dobudowanej gipsowej ściance obłożonej płytkami. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczony w suficie świetlik wykonany z matowego piaskowanego szkła. Po zapaleniu światła w łazience oświetla on również znajdujące się na wyższej kondygnacji pomieszczenie, a jednocześnie, podobnie jak świetliki znajdujące się w innych pomieszczeniach rezydencji, wprowadza dzienne światło do najniższych, piwnicznych kondygnacji.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA