Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Głowice prysznicowe zwane deszczownicami spotykają się z coraz większym uznaniem właścicieli wykwintnych łazienek, architektów i dekoratorów wnętrz. Ich widoczna na pierwszy rzut oka estetyka oraz bezkonkurencyjny komfort użytkowania mają jednak wysoka cenę, liczoną tak kosztem samego urządzenia, jak i bieżącymi wydatkami eksploatacyjnymi. Dużym wyzwaniem okazuje się także prawidłowy montaż tych skomplikowanych urządzeń oraz samo przystosowanie łazienki do ich obecności.

Nieprawidłowe bądź niekompletne czynności montażowe mogą sprawiać, że skomplikowana i kosztowna deszczownica może funkcjonować nieprawidłowo, nie udostępniając wszystkich swych funkcji, bądź też być podatna na awarie. Niższy od oczekiwanego może być również komfort kąpieli, który jest przecież jednym z głównych powodów kupna dużych głowic prysznicowych. Montaż całości zdecydowanie ułatwia fakt, że producenci dostarczają w komplecie wszystkich potrzebnych elementów oraz akcesoriów.
W suficie lub pod sufitem. Mimo pozornego podobieństwa deszczownic pochodzących od poszczególnych producentów, każda z nich w zasadzie różni się konstrukcją. Zróżnicowana budowa poszczególnych modeli rzutuje na technikę ich montażu.
Większość deszczownic wymaga ich pewnego i dokładnego przymocowania do sufitu bądź ściany - najlepsze warunki ku temu dają solidne sufity żelbetowe, do których głowice montowane są kołkami rozporowymi i śrubami i dostarczanymi w komplecie przez producentów poszczególnych urządzeń. Jak zwykle w takich przypadkach należy bezwzględnie upewnić się, że wszystkie kołki zostały odpowiednio \"dociągnięte\" przy przykręcaniu, co zapewnia w miarę równomierne rozłożenie masy deszczownicy w poszczególnych punktach montażu. Montaż masywnych deszczownic w innych typach sufitów wymaga sprawdzenia ich nośności i statyki pod kątem utrzymania masy tych urządzeń wraz z wypełniającą je wodą (łącznie kilkadziesiąt kg).
Część deszczownic (m.in. \"Raindance  Rainmaker\" firmy Hansgrohe, \"RainSky E\" firmy Dorn-bracht czy \"Dream\" firmy Bossini) jest przeznaczona do montażu w konstrukcji sufitu podwieszanego, zwanego również niekiedy \"fałszywym\". Jego dolna, widoczna od dołu połać  zasłania hydrauliczną i elektryczną część całego systemu. Są to zwykle szczególnie skomplikowane, wielofunkcyjne modele, które w swych korpusach obok \"tradycyjnych\" dysz zawierają także systemy oświetlenia, systemy tworzące efekt mgły, aromaterapię itp. Rodzi to konieczność obniżenia poziomu sufitu w łazience - praktycznie żaden z producentów deszczownic nie dopuszcza \"wpuszczania\" ich korpusów w powierzchnię stropu. Z drugiej strony obniżenie to nie jest duże i wynosi zwykle kilka centymetrów (w przypadku np. \"Raindance  Rainmakera\" to dokładnie 60 mm), więc z pewnością nie można uznać konieczności spełnienia tego warunku za uciążliwość.
Montaż prostszych, odznaczających się jedynie funkcją natryskową modeli deszczownic jest zdecydowanie prostszy i szybszy, główne dlatego, że mają one formę nieobudowaną (m.in. seria \"Sandwich\" firmy Cristina). Sprowadza się jedynie do stosunkowo nieskomplikowanego podwieszenia do sufitu za pośrednictwem załączonych w komplecie kołków rozporowych oraz podłączenia przewodów wodnych. Jedno z ciekawszych rozwiązań w tej grupie modeli zastosowała m.in. firma Sphera w serii \"Glasgow\". Deszczownice te są zawieszone do sufitu na 4 teleskopowych wspornikach (każdy mocowany do sufitu 4 kołkami), których długość, czyli wysokość zawieszenia głowicy nad posadzką można skokowo regulować w zakresie aż 40-60 cm. W tej deszczownicy woda doprowadzona jest do jej korpusu za pośrednictwem giętkich przewodów w metalowym oplocie, które przy odpowiednio wysokim zawieszeniu urządzenia i jego niewielkim oddaleniu od powierzchni sufitu są w zasadzie niewidoczne. Nieco prościej kwestia ta rysuje się w przypadku modeli mocowanych do ściany (np. \"York\" firmy Bossini czy \"Raindance Rainfall\" firmy Hansgrohe), ponieważ instalator ma możliwość zawieszenia korpusu deszczownicy praktycznie na każdej wysokości bez żadnych komplikacji montażowych.
Najbardziej skomplikowane wielofunkcyjne deszczownice wyposażone w elektronicznie sterowane systemy hydrauliczne wymagają odpowiedniej, minimalnej wysokości zawieszenia względem podłogi łazienki; w przypadku np. systemu \"RainSky E\" firmy Dornbracht wysokość ta ustalona jest na ok. 2400 mm.
Deszczownice są przewidziane do współpracy głównie z armaturą podtynkową, to właśnie z nią wyglądają najbardziej efektownie. Cennym uzupełnieniem całości bywają zintegrowane od strony instalacyjnej systemy pionowego hydromasażu, czyli po prostu dysze zamontowane w ścianach przestrzeni prysznicowej. Montaż całości zdecydowanie ułatwia fakt, że każdy z producentów deszczownic (w całości są to renomowani producenci armatury łazienkowej) oferuje zarówno podtynkowe moduły do montażu termostatów i zaworów sterujących, czy nawet kompletnie wyposażone systemy, które należy praktycznie przykręcić do ściany i wykończyć płytkami.

Najważniejsze warunki. Deszczownice funkcjonują poprawnie tylko przy ściśle określonych przez ich producentów parametrach instalacji ciepłej i zimnej wody. Przed właściwym montażem wszystkie te wartości muszą być zweryfikowane i w przypadku istotnych odstępstw od zaleceń producentów precyzyjnie ustawione na poziomie zgodnym z wymaganiami producenta głowicy.
Niezwykle ważne dla każdego typu deszczownicy jest szczególnie minimalne i maksymalne ciśnienie tak ciepłej jak i zimnej wody - optymalny zakres leży zwykle w granicach 2,5-4 bar. Ponadto różnica pomiędzy ciśnieniem ciepłej i zimnej wody nie może przekraczać 1 bara. Równie ważny jest zakres dopuszczalnej temperatury doprowadzanej ciepłej wody - zwykle leży on w granicach 50-60 st.C. Trzecim ważnym kryterium określającym doprowadzaną do deszczownicy wodę jest jej twardość - zbyt twarda woda może powodować osadzanie się złogów kamienia we wnętrzu przewodów wodnych deszczownicy, co może skutkować jej ograniczonym, nierównomiernym przepływem, a w skrajnych przypadkach także uszkodzeniem urządzenia. Dlatego też przed podłączeniem deszczownicy do sieci wodnej należy przeprowadzić test twardości wody i w razie potrzeby (gdy przekracza ona ok. 6-7 dH) zastosować rekomendowany przez producenta głowicy system zmiękczający. Niezależnie od tego głowice bywają zabezpieczone przed trwałym osadzaniem się kamienia, m.in. zastosowana przez firmę Hansgrohe funkcja \"Rubit\" umożliwia usunięcie osadów z kamienia wapiennego z wierzchniej strony tarczy strumieniowej deszczownicy poprzez delikatne potarcie dłonią.

Co z tą wodą? Ostatnim ważnym problemem, jaki należy rozwiązać przy montażu deszczownic jest kwestia stworzenia systemu odpływowego o odpowiednio wysokiej wydajności. Standardowe syfony prysznicowe o przepływie 30 l/min nie są w stanie odprowadzić strumienia wody o natężeniu dochodzącym do 45 l/min lub niekiedy nawet większego. Ograniczenie to można pokonać przez zamontowanie dwóch klasycznych wpustów podłogowych, lub jednego o odpowiednio powiększonej przepustowości i przy większym pochyleniu profilu podłogi. Innym wyjściem może okazać się zastosowanie odpływów liniowych o podwyższonym współczynniku przepływu, takich jak np. system \"Linearis\" firmy Kessel, gwarantujących przepływ na poziomie (w zależności od wersji) od 54 do aż 72 litrów na minutę. Niezależnie od kombinacji wpustów odpływowych (dwa konwencjonalne czy jeden \"duży\") do ich łączenia z pionem kanalizacyjnym należy wykorzystać rurę o średnicy DN 70.
JÓZEF WOJEWNIK


SIEĆ KOMUNALNA LUB ZASOBNIK
Deszczownice mogą zużywać przy jednej kąpieli więcej wody nawet od dużych wanien. Stąd też decydujące znaczenie ma tu zapewnienie odpowiedniej ilości ciepłej wody. O ile konkretna łazienka nie czerpie jej z sieci komunalnej, koniecznym warunkiem montażu dużej deszczownicy jest wygospodarowanie miejsca na zasobnik c.w.u. o znacznej pojemności - firma Dornbracht określa jego minimalną wielkość na poziomie aż 500 litrów. Pobór ciepłej wody jest w tym przypadku tak duży, że nawet duże przepływowe urządzenia przygotowujące c.w.u. nie będą w stanie sobie z nim poradzić.


PO PIERWSZE INSTRUKCJA
Każdy z producentów zaopatruje swe wyroby w szczegółowe instrukcje, często w formie obrazkowej, które krok po kroku wskazują kolejne etapy montażu samej deszczownicy, jak również instalacji zaopatrujących je w wodę i energię elektryczną. Wskazanym jest aby nawet osoby uważające się za fachowców w tej dziedzinie wiedzy instalacyjnej każdorazowo, przed montażem każdego urządzenia tego szczegółowo zapoznały się z takim dokumentem, co pozwoli na wyeliminowanie mniejszych lub większych błędów, których wbrew pozorom przy montażu deszczownic można popełnić sporo.


DWIE ŚREDNICE RUR
Główne rury zasilające kompletny system deszczownicy powinny mieć średnicę DN 20 - chodzi tu o rury doprowadzone do głowicy mieszającej (najczęściej termostatycznej), sterowanej manualnie bądź elektronicznie. Średnica wszystkich pozostałych rur (łączących m.in. mieszacz z zaworem wielodrożnym oraz wspomniany zawór z deszczownicą) to z kolei DN 15. Taką samą średnicę powinny mieć rury zasilające ewentualną ręczną wylewkę, czy też dysze pionowego hydromasażu. Decydujące znaczenie ma dokładne wykonanie prób ciśnieniowych sprawdzających zachowanie absolutnej szczelności połączeń hydraulicznych, ponieważ nawet najdrobniejsze nieszczelności skutkujące przeciekami wody w górnej części deszczownicy mogą skutkować jej uszkodzeniem. Na rysunku układ rur w najbardziej rozbudowanej wersji systemu \"Raindance Rainmaker\" firmy Hansgrohe.


Arkadiusz Cieśla, training manager w firmie Hansgrohe Sp. z o.o.
Z technicznego punktu widzenia jest kilka bardzo ważnych punktów, na które należy zwrócić uwagę podczas montażu deszczownic. I tak aby np. oferowany przez nasza firmę model \"Raindance Rainmaker\" mógł działać poprawnie należy wykonać instalację podtynkową termostatu HighFlow o zwiększonym przepływie (58l/min przy 3bar) na bazie i-box universal z zaworem odcinającym DN20 i zaworem trójdrożnym Quatro. W miejscu przeznaczonym pod głowicę w pierwszej kolejności montuje się specjalny, styropianowy element podstawowy, który zawiera w komplecie węże przyłączeniowe, puszkę elektryczną i szablon tarczy strumieniowej pomagający w ustaleniu pozycji. Jeżeli głowica posiada oświetlenie to należy doprowadzić zasilanie 230V do transformatora z włącznika ściennego, jak do standardowego oświetlenia sufitowego. Dopiero po całkowitym wykończeniu sufitu i całej łazienki montuje się głowicę \"Raindance Rainmaker AIR 600 mm\" wykorzystując dołożone w komplecie białe rękawiczki. Należy oczywiście pamiętać o konieczności przepłukania instalacji w celu usunięcia z niej wszelkich zabrudzeń, co zapobiegnie trwałemu uszkodzeniu samej głowicy.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA