Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Pierwsze skrzypce w aranżacji tej łazienki gra mozaika. Szarobłękitne szklane kostki wydają się pulsować znanym tylko sobie rytmem, pięknie rozlewają się na wygięciach i łukach. Przede wszystkim zaś mozaikowa okładzina tworzy przyjazny klimat, który jest bazą relaksu i odprężenia.
Mozaika wypełnia dość dużą płaszczyznę ścian głównie z przyczyn estetycznych. Jako że mozaika sama w sobie jest w pewien sposób okładziną wizualnie rozedrganą, zbyt duże różnicowanie wysokości jej ułożenia wprowadziłoby jeszcze większy chaos estetyczny. Stąd też projekt zakłada ściśle określoną wysokość okładziny. W części umywalkowej wyznacza ją wysokość kabiny prysznicowej, w części w.c. wysokość zabudowy stelaża podtynkowych systemów spłukujących. Projektant wykorzystał tu także „elastyczność” mozaiki – czyli   łatwość układania jej na łukach i krzywiznach. Dzięki temu mógł powstać m.in. ciekawie wyprofilowany blat pod umywalkami czy mozaikowa obudowa wanny. Jak również kabina prysznicowa, w całości – łącznie z brodzikiem – wyłożona mozaiką.
I choć prezentowana łazienka jest jedną z trzech łazienek w domu, to pełny program funkcjonalny czyni ją główną dla pięcioosobowej rodziny. Ale jej rolą jest nie tylko zapewnienie domownikom higieny, ale również relaksu. Dlatego oprócz pełnego programu kąpielowego znalazła się tu także sauna. Jest ona na tyle duża, że swobodnie mogą z niej jednocześnie korzystać wszyscy domownicy. Jest to tradycyjna drewniana sauna przeznaczona do suchych kąpieli w gorącym powietrzu.
Warto zwrócić uwagę, że  łazienka powstała stosunkowo niedużym nakładem kosztów. Wiele z elementów wyposażenia tego wnętrza – jak np. mozaika – to produkty z Dalekiego Wschodu lub zakupione w hipermarketach budowlanych. Ale fakt ten nie ujmuje wnętrzu ani elegancji, ani funkcjonalności.
(AN)
PROJEKT: ARCH. ROLAND STAŃCZYK
ZDJĘCIA: TOMASZ MARKOWSKI

O KULISACH PROJEKTU
arch. Roland Stańczyk

Jako że prezentowana sauna jest sauną suchą, jej wentylacja nie sprawia większych problemów. Nie wymaga stosowania dodatkowego kanału wentylacyjnego, ponieważ w zupełności wystarczy wentylacja przez łazienkę. Jedyną rzeczą, która miała znaczenie przy powstaniu tego pomieszczenia był zwiększony pobór energii elektrycznej przez piec sauny – trzeba było wystąpić o dodatkowy przydział mocy. Jeśli chodzi o wnętrze sauny to jest ono wykonane na zamówienie. Polski rynek saun jest mocno zróżnicowany. Całkowicie spełniająca swoje zadanie sauna dla 4-5 osób to wydatek rzędu 6-7 tys. zł. Produkty ekskluzywne mogą kosztować nawet 50 tys. zł.


 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA