Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak bardzo ważna może być łazienka? Bardzo ważna. Oto historia pewnego apartamentu

REKLAMA

Na początku był chaos. W 170-metrowym mieszkaniu o tradycyjnym układzie wszystkie ściany zostały wyburzone. Powstał nowy porządek – wygodna, komfortowa i bardzo nowoczesna przestrzeń do życia dla wymagającego użytkownika.
Powiedzenie, że mieszkanie ma układ amfiladowy byłoby zbytnim uproszczeniem. To raczej inteligentna układanka – pomieszczenia łączą się, przenikają, otwierają nowe przestrzenie, konfigurują już istniejące. To mieszkanie jest niczym labirynt. Można się w nim poruszać na dwa sposoby: chodzić tradycyjnymi ścieżkami, a można też chodzić na skróty otwierając drzwi, których na pierwszy rzut oka nie widać.
Prezentowana łazienka jest jedną z dwóch w mieszkaniu (obie towarzyszą sypialniom tworząc z nimi symbiotyczne wnętrza). Oprócz obszernej strefy sypialniano-łazienkowej zajmującej lwią część mieszkania jest tu jeszcze kuchnia i salon. Temu wszystkiemu towarzyszą garderoby wpisane w przestrzenie korytarzy.
Rzeczą, która wpłynęła na kształt prezentowanej łazienki był komfort. W pierwotnym założeniu oprócz wanny i kabiny miała się tu znaleźć także sauna. Dobrze skrojonym kompromisem okazało się zamontowanie w kabinie prysznicowej wytwornicy pary i zainstalowanie siedzisk z drewna teakowego. Powstała komfortowa i multifunkcjonalna przestrzeń kąpielowa.
Dwie umywalki osadzone na szerokim blacie wykonanym z drewna wenge tworzą wygodne miejsce do czynności pielęgnacyjno-kosmetycznych. Dzienne światło dostępne z dwóch okien pozwala na perfekcyjne wykonanie makijażu o każdej porze dnia. Szafki znajdujące się  pod jednym z okien płynnie przechodzą w podest, w który wkomponowany został grzejnik. Dokładnie (co podkreśla okładzina podłogi) naprzeciw umywalek znajduje się strefa kąpielowa. I tu ciekawostka – zażywając kąpieli w wannie można konwersować z osobą znajdującą się w strefie w.c. Pozwala na to świetlik w ścianie umieszczony tuż nad rantem wanny. U źródeł powstania tego niewielkiego, ale intrygującego każdą wchodzącą tu osobę otworu legło życzenie inwestora, który chciał rozbicia monolitycznej płaszczyzny ściany powleczonej kamienną okładziną. Docelowo półka ta miała być miejscem na przechowywanie bibelotów i innych dekoracyjnych elementów. Stało się inaczej – świetlik jest sam w sobie dekoracją tego wnętrza.
Trzecim elementem tej łazienki jest domowe centrum fitness. I choć przestrzeń do ćwiczeń jest odgrodzona od łazienki szklanymi rozsuwanymi drzwiami, to jest jej częścią. Bliskość strefy kąpielowej sprawia, że jest to najbardziej naturalne miejsce w strukturze domu dla tej przestrzeni.
Czas (blisko rok), jaki projektanci poświęcili na zrealizowanie całej inwestycji zaowocował wnętrzem wyważonym jeśli chodzi o stylistykę i proporcje. Sposoby podziału przestrzeni, zastosowanie materiałów i kolorów to przykład projektowania wysokiej próby. Spora w tym zasługa inwestora, który nie tylko dysponował odpowiednimi środkami, ale też obdarzył projektantów pełnym zaufaniem i dał im wolną rękę jeśli chodzi o dobór wyposażenia. Efekt końcowy tej współpracy sami Państwo zobaczcie.
PROJEKT: „GRUPA PROJEKTOWA” ARCH. MARIA WITECKA, ARCH. ŁUKASZ KAŁASA
ZDJĘCIA: TOMASZ MARKOWSKI

OPINIA PROJEKTANTÓW
arch. Łukasz Kałasa, arch. Maria Witecka
Tak rozbudowana funkcja pokoju kąpielowego i połączenie jej z pokojem do ćwiczeń nie jest oczywiście obojętne dla układu przestrzennego całego apartamentu. Jeśli jednak inwestor analizując własne potrzeby podejmie decyzję o poświęceniu tak znacznej powierzchni całego mieszkania, powstaje niewątpliwie szansa na stworzenie niezwykle komfortowego „kompleksu rekreacyjnego”. Powstaje szansa, aby kultywując swój styl domatora, korzystać z szerokiego wachlarza możliwości pielęgnacji ciała i rekreacji, z którego do tej pory mogliśmy korzystać tylko po odbyciu wycieczki do siłowni. Ale u siebie w domu możemy słuchać naszej ulubionej muzyki i oglądać ulubione filmy, które sami sobie wybierzemy. A że można robić to w miłym towarzystwie, to już inna sprawa…

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA