Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Drążek, wąż i rączka prysznicowa to klasyczny zestaw obecny niemal w każdej polskiej łazience, nie tylko w kabinie natryskowej, ale także przy wannie. Szeroka i różnorodna oferta natrysków dostępnych na naszym rynku pokazuje, że mogą one przybierać różne formy. Co zatem decyduje o wyborze konkretnego modelu zestawu natryskowego?
Wygląd, cena, funkcjonalność – to w opinii sprzedawców trzy podstawowe kryteria, którymi kierują się klienci wybierając natrysk do łazienki. Różnorodność modeli i marek typowanych przez nich w rankingu „Dobry Produkt” pokazuje, że to, które kryterium okaże się decydujące zależy od konkretnego klienta – jego upodobań estetycznych, potrzeb oraz zasobności portfela.
Pierwsze miejsce zestawu „Raindance Unica” świadczy o tym, że cena produktu – choć istotna – nie zawsze decyduje o ostatecznym zakupie. Najpopularniejszy według sprzedawców „Raindance Unica” to jeden z najdroższych spośród typowanych modeli; generalnie w rankingu dominują zestawy tańsze, w cenie od ok. 200 do 400 zł. Warto podkreślić, że tym razem celowo zrezygnowaliśmy z określania cenowych widełek tak, aby przekonać się czy Polacy „inwestują w natrysk” (stąd jak się wydaje tak długa lista najlepiej sprzedających się zestawów). Jak zwykle badaliśmy jednak preferencje osób korzystających z oferty salonów łazienkowych. Skłonni są zapłacić więcej za zestaw, który nie tylko bardziej im się podoba, ale też wydaje się bardziej funkcjonalny i wygodniejszy w użytkowaniu.
ESTETYKA I FUNKCJONALNOŚĆ. Wprowadzając na rynek nowe modele główek czy drążków natryskowych producenci dbają o to, by ich produkt wyróżniał się spośród innych nie tylko jakością, ale też designem. Zdaniem sprzedawców to właśnie kształt główki prysznicowej „Raindance” przesądził o rynkowym sukcesie tego produktu. Większa niż inne średnica główki „Raindance”  (15 cm), smukła rączka – właściwości te sprawiają, że może ona pełnić także funkcję głowicy deszczowej, na którą nie każdy Polak może sobie pozwolić.
W opinii sprzedawców istotne znaczenie ma również wyposażenie dodatkowe. Niektóre zestawy obok drążka, węża i rączki prysznicowej posiadają w komplecie także mydelniczkę. Zdarza się, że klient wybierając zestaw natryskowy kieruje się jego marką tak, aby zarówno zestaw jak i bateria (natryskowa bądź wannowo-natryskowa) pochodziły od tego samego producenta. Niektórzy producenci oferują też zestawy prysznicowe w komplecie z baterią (np. Hansgrohe „Ecostat Combi”). Nie jest to jednak regułą, a ponieważ wyjścia do montażu natrysku są uniwersalne, nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą baterie i natryski różnych marek w zależności od indywidualnych potrzeb.
PARAMETRY TECHNICZNE. Obok wymienionych wyżej kryteriów, duże znaczenie dla polskich klientów mają również parametry techniczne oraz jakość materiałów użytych do wyprodukowania zestawu. Istotna przy wyborze konkretnego modelu jest przede wszystkim liczba i rodzaj strumieni oferowanych przez główkę prysznicową. W opinii sprzedawców klienci najczęściej decydują się na rączki 2- lub 3-strumieniowe (zazwyczaj wybierają strumień deszczowy i masujący). Bardziej obeznane technicznie osoby (które jednak, jak przyznają sprzedawcy trafiają się dość rzadko) pytają też o sposób zamocowania węża do rączki prysznicowej, poprowadzenia wody w rączce.
Klienci nauczeni wcześniejszymi doświadczeniami zwracają z kolei szczególną uwagę na drążek oraz suwak, na którym mocowana jest rączka natrysku. Ruchomy suwak stanowi bowiem newralgiczny punkt natrysku i szybko zużywa się zwłaszcza w przypadku tańszych zestawów. Solidny, wykonany z aluminium drążek oraz suwak z mechanizmem samohamującym wzbudzają zaufanie i przekonują klienta do kupna określonego zestawu. Nieskręcający się wąż to już standard w przypadku zestawów ze średniej i wyższej półki. Ranking pokazuje jednak, że Polacy docenili pomysł firmy Hansgrohe polegający na schowaniu węża wewnątrz drążka „Unica”.
Podobnie jak w przypadku innych elementów wyposażenia łazienki, wśród kupujących natryski także nie brakuje osób, którym zależy na prostym i solidnym zestawie do zastosowań gospodarczych (np. na działce itp.). W tym przypadku, jak przyznają sprzedawcy, bardziej niż wygląd i możliwości główki prysznicowej liczy się cena zestawu.
KATARZYNA ZACHAREWICZ
ZDJĘCIE: HANSGROHE

Niemiecka czołówka
Wyniki prezentowanego na poprzednich stronach rankingu „Dobry Produkt” nie wyłaniają zdecydowanego lidera jeśli chodzi o konkretny model natrysku (aż 5 zestawów zdobyło ponad 10 głosów). Wskazują jednak na silną rynkową pozycję producentów niemieckich – firm Hansgrohe i Grohe. Nie tylko wprowadziły one na listę najlepiej sprzedających się zestawów najwięcej modeli, ale to właśnie na produkty tych marek przedstawiciele salonów łazienkowych głosowali najczęściej. Wśród najlepiej sprzedających się zestawów wymieniano też inne marki, jak Kludi, Hansa czy Oras. Martwić może pozycja w rankingu polskich producentów zestawów natryskowych. Na dwa zestawy KFA oddano łącznie 3 głosy; ankietowani wskazywali również na produkty Deante (cztery zestawy tej  marki zdobyły po jednym głosie).


O wyborze modelu zestawu prysznicowego decydują trzy główne kryteria: estetyka (design zestawu), jego cena oraz funkcjonalność. Klienci sprawdzają również solidność drążka i suwaka, na którym umieszczona będzie słuchawka.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA