Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Luksusowa łazienka dla gości ma być przede wszystkim ładna i efektowna. Dobrze oczywiście, kiedy będzie również funkcjonalna. Idealnym połączeniem luksusu i funkcjonalności jest obszerny salon toaletowy. Ta łazienka posiada wszystkie cechy takiego eleganckiego pokoju.

- W przypadku tej łazienki mamy do czynienia z pomieszczeniem przeznaczonym przede wszystkim dla gości. Program sanitarny został tu ograniczony w zasadzie do niezbędnego minimum. Nie można jednak powiedzieć tego samego o jego wystroju...
Julita Chrząstek: Inwestor życzył sobie, aby toaleta dla gości była przede wszystkim wnętrzem przestronnym i reprezentacyjnym. To już w zasadzie nie tylko łazienka, ale rodzaj eleganckiego pokoju spełniającego jej funkcje. O salonowym charakterze tego miejsca decyduje kilka istotnych elementów wystroju. Chciałam na przykład wyeksponować umywalkę, ponieważ jest to model bardzo ładny i efektowny. W tym celu umieściłam ją na specjalnej drewnianej ławie, tworząc jednocześnie centralny punkt i najważniejszy element dekoracyjny pomieszczenia. Wykorzystane materiały i zastosowane oświetlenie pasują raczej do eleganckiego pokoju niż typowej łazienki.

- No właśnie, materiały. W jaki sposób i z jakich elementów tworzy się klimat takiego luksusowego pokoju toaletowego?
Zastosowałam tu trzy różne rodzaje materiałów: drewno, kamień i lustra. Ściany i część podłogi pokryte zostały drewnem wenge o ciepłej, czekoladowej barwie. Jako okładzina ścian wykorzystane zostały duże szczotkowane panele, pokryte fornirem naturalnym. Bardzo ważne było też odpowiednie wykorzystanie kamienia. Zastosowany tutaj trawertyn pozostawiłam częściowo w surowej, nieregularnej formie. Dzięki temu uzyskałam efekt łagodnego, naturalnego przejścia pomiędzy powierzchnią kamienia i szkła. Lustra natomiast, dzięki umieszczeniu naprzeciw siebie dużych tafli, optycznie powiększają pomieszczenie.
Sufit tej łazienki zamontowany natomiast został na podwieszanej ramie i swoją kolorystyką i fakturą nawiązuje do trawertynu.

- Trawertyn jest kamieniem, który dość mocno chłonie wodę. Czy zastosowanie tak dużej ilości kamienia i drewna nie nastręczy problemów z wilgocią?
Nie, ponieważ jest to toaleta dla gości i wody tu w zasadzie niewiele. W przypadku łazienki kąpielowej, szczególnie w przypadku drewna, zdecydowanie lepiej nadaje się teak, jednak tutaj spokojnie można było wykorzystać mniej odporne na wodę wenge.

- Eleganckim uzupełnieniem wystroju tej łazienki jest designerski grzejnik. Czy inwestorzy często decydują się na modele nowoczesne i bardziej ekstrawaganckie w miejsce tradycyjnych \"drabinek\"?
Dobór grzejnika zależy od upodobań estetycznych inwestora i od funkcji, jaką to urządzenie ma spełniać. To kwestia priorytetów - czy ważniejsza jest użyteczność, czy modny design. Ostatnio kilka razy zdarzyło mi się wykorzystywać np. model firmy Antrax, ładny i jednocześnie użyteczny. Zazwyczaj jednak obie te cechy nie idą w parze. Trzeba pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem w łazience jest ogrzewanie podłogowe i wówczas można pozwolić sobie na taki elegancki, docieplający dodatek.
ROZMAWIAŁ: TOMASZ ŁOTOWSKI
PROJEKT: ARCH. WNĘTRZ JULITA CHRZĄSTEK
INSIDEOUTSTUDIO, WWW.INSIDEOUTSTUDIO.PL
FOT. MONIKA FILIPIUK

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA