Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Akcesoria łazienkowe – pod tym pojęciem kryją się elementy, bez których nie sposób wyobrazić sobie wygodnego i higienicznego korzystania z łazienki czy toalety. Ich różnorodność sprawia, że są ciekawe nie tylko od strony użytkowej, ale także z punktu widzenia potencjału aranżacyjnego. W przeglądzie staraliśmy się zawrzeć te najciekawsze i najbardziej charakterystyczne.

Akcesoria dawno przestały być  prostym dodatkiem do aranżacji łazienki. Klienci pragną czynnie wpływać na formę swej łazienki także przez ich umiejętny dobór pod względem formy, jak i ilości. Ułatwia im to rynek, oferujący niezwykłe bogactwo różnego typu akcesoriów. W przeglądzie staraliśmy się zaprezentować mniej lub bardziej kompletne serie, chociaż w istocie trudno jest precyzyjnie określić, co miałaby zawierać „kompletna” kolekcja akcesoriów łazienkowych (o ile taka została w ogóle kiedykolwiek stworzona). W tym ujęciu o tyle łatwiej jest określić listę podstawowych pozycji, bez których nie można obyć się w łazience. Chodzi tu głównie o różnego typu wieszaki, półki, uchwyty, szczotki do w.c., a także (w najbardziej rozbudowanych kolekcjach) lustra oraz elementy  oświetleniowe, czy nawet spójne stylistycznie wagi łazienkowe.
Generalnie uwagę zwraca tendencja do rozbudowywania liczby elementów poszczególnych serii, które można nabywać oddzielnie i przez to dostosować układ akcesoriów do indywidualnych potrzeb.
Główne kryterium klasyfikacji akcesoriów łazienkowych na rynku to materiał, z którego są one wykonane. W przeglądzie zdecydowanie dominują serie wykonane z mosiądzu o powierzchni zabezpieczanej i dekorowanej w różny  sposób, najczęściej poprzez chromowanie. Odzwierciedla to po części sytuację panującą na rynku, na którym coraz większą popularnością cieszą się właśnie akcesoria „gwarantujące” swoim wyglądem solidność i trwałość, a przy tym cechujące się umiarkowanie elegancką i pozbawioną nadmiernych ozdób linią.
Tworzywo sztuczne jako zasadniczy materiał konstrukcyjny stosowane jest stosunkowo rzadko, szczególnie gdy analizuje się inne niż najtańsze segmenty rynku akcesoriów. Jednak nawet jeśli jakiś producent proponuje serie wykonane w całości z tworzyw sztucznych, bywają one zwykle tworzone w odmienny sposób, niż było to jeszcze kilka lat temu. Zaprezentowana w przeglądzie seria „Athena” firmy Bisk to efekt opanowania przez tę firmę w ostatnim czasie całkowicie nowej technologii formowania tworzyw sztucznych poprzez wtrysk z dodatkiem gazu, dzięki czemu akcesoria są lżejsze, a przy tym trwalsze i bardziej wytrzymałe od swoich poprzedników.
Zbliżone do akcesoriów z „klasycznych” tworzyw sztucznych są serie wykonywane z różnego typu żywic. Cechujący się ciekawym wyglądem materiał jest jednakże trudny i długotrwały w formowaniu, co przesądza o niewielkiej liczbie (zwykle małych) wytwórców, a co za tym idzie o niskiej popularności.
W wyższych segmentach na popularności zyskują akcesoria wykonane z polerowanej stali nierdzewnej, które świetnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach łazienek. Wysoka cena materiału jak również wysoki koszt obróbki decydują o znacznej cenie tego rodzaju akcesoriów, która wydaje się jednak mieć mniejsze znaczenie w tym segmencie rynku.
Uniwersalne wzornictwo akcesoriów łazienkowych (a przynajmniej znacznej ich części) ułatwia wybór konkretnej serii do konkretnej aranżacji. W szczególnie korzystnej sytuacji pozostają klienci decydujący się na całościowe kompletowanie wyposażenia łazienkowego  u znanych producentów – w przeglądzie znalazły się m.in. kolekcje pochodzące z ofert firm Artweger, Roca oraz Hansa. Serie te stanowią spójną stylistycznie całość z kolekcjami armatury, a nawet ceramiki sanitarnej i innych elementów wyposażenia.

ANDRZEJ TOPCZEWSKI
ZDJĘCIE: COLOMBO DESIGN, KOLEKCJA „planets”

najlepsze w ofercie
W tym miesiącu z prośbą o rekomendacje poszczególnych kolekcji zwróciliśmy się bezpośrednio do producentów lub ich przedstawicieli w naszym kraju. Dzięki temu mogliśmy z pierwszej ręki uzyskać informacje m.in. na temat motywów, jakimi kierowano się przy projektowaniu poszczególnych serii – wygląd akcesoriów jest przecież równie ważny jak ich funkcjonalność i trwałość.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA