Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Agatha Ruiz de la Prada myśli o swoich projektach głównie przez kolor. Zaraz potem w hierarchii jej projektowej myśli wydają się być graficzne motywy – jakby kreślone ręką dziecka małe serduszka, kwiaty, chmurki, gwiazdki. W ten właśnie sposób projektantka łączy właściwą dzieciom beztroskę z poważnym światem dorosłych.

Można zaryzykować twierdzenie, że projektowa odwaga Hiszpanki Agathy Ruiz de la Prada, to pośrednio także efekt gorącego temperamentu przypisywanego mieszkańcom Półwyspu Iberyjskiego. Bo o ile ustanowienie własnego, odrębnego języka dla wyrażenia swoich pomysłów, jest warunkiem koniecznym zaistnienia w świecie mody czy designu, to zastosowanie w nim  kodu kwiatków czy serduszek świadczy o prawdziwej odwadze i bezkompromisowości. Natomiast popularność pomysłów Agathy to dowód na to, że formuła subtelnego powrotu do dzieciństwa jak najbardziej się sprawdza. I wcale nie musi być infantylna.
Sprawdza się we wnętrzach – m.in. tych najbardziej intymnych, jak sypialnia czy łazienka oraz w noszonym stroju. W przypadku samej projektantki także w makijażu, który nierzadko przypomina wystudiowaną, białą twarz porcelanowej lalki.
Współpracę z hiszpańskim producentem płytek ceramicznych Pamesa Ceramica Agatha Ruiz de la Prada rozpoczęła w 1995 roku. Jej zadaniem od początku stało się tchnięcie „nowego ducha” w dość konserwatywny świat ceramicznej płytki. Odwiedzając takie tragi jak Cevisama, na których zwykle swoją ofertę prezentuje także Pamesa, nie sposób nie zatrzymać się obok wyraźnie eksponowanej nowej kolekcji Agathy Ruiz de la Prada. Nawet jeśli stoiska obok także prezentują multikolorowe kolekcje. Serie sygnowane nazwiskiem Agathy mają bowiem to „coś” – pełne są wysmakowanego umiaru łączącego mocny kolor oraz charakterystyczny, dziecięcy wzór. Jej płytki sytuują się gdzieś na granicy świata realnego i świata kolorowej bajki, przyciągają oko swą bezpretensjonalnością. Dzięki temu wymykają się jakimkolwiek schematom i chyba z myślą o  ludziach nie poddających się formie są robione. Bo oczywiście – miłe dla oka serduszka czy gwiazdki z pewnością odnajdą się w łazience małych dziewczynek. Ale wyłożenie takimi płytkami „dorosłej” łazienki wymaga już pewnej odwagi.
Choć czas beztroskiego dzieciństwa większość z nas ma już za sobą, często powracamy myślą do tego, co było w nim radosne i dobre. Projekty Agathy Ruiz de la Prada mają moc pozwalającą nam zbliżyć się do tego niemal na wyciągnięcie ręki. Warto im się  przyjrzeć.

MARTA MATRACKA
ZDJĘCIA: SERWIS PAMESA CERAMICA i  www.AGATHARUIZDELAPRADA.COM

Agatha Ruiz de la Prada swoją karierę w świecie mody rozpoczęła w 1981 r. Dziś projektuje ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci, perfumy, tkaniny, meble, płytki, zastawę stołową. Swoje kolekcje prezentuje nie tylko w rodzimej Hiszpanii, ale również we Francji, Włoszech, Rosji, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jej cechą rozpoznawczą od początku kariery w świecie mody i designu są jaskrawy kolor i charakterystyczny „dziecięcy” wzór.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA