Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Miska sedesowa bez deski? Niemożliwe! Choć oczywiście zawsze jest najważniejsza, to właśnie deska zapewnia komfort i w ogromnym stopniu decyduje o ostatecznym szlifie wystroju łazienki. Oferta producentów zmierza nie tylko w kierunku różnorodności wzorów i materiałów, ale również realizowania indywidualnych życzeń konsumenta oraz zapewnienia wyższego stopnia higieny.

Wybór deski sedesowej zwykle ułatwiają producenci ceramiki sanitarnej. Kupując miskę, klient od razu dokupuje do niej proponowany model deski, co daje gwarancję, że na pewno będzie do niej pasował i stylem, i wymiarami. Często konsument ma jednak wybór: standard lub rozwiązanie bardziej komfortowe. Przykładowo, w wybranych kolekcjach Sanitec Koło alternatywą dla desek z duroplastu są produkty wyglądające tak samo lecz z mechanizmem spowalniającym opadanie pokrywy (np. w liniach \"Quattro\" i \"Varius\") lub powłoką antybakteryjną (\"Nova Top\" i \"Impuls\"). Możliwość wyboru ponad standard dają także inni producenci ceramiki sanitarnej. Firma Roca do miski z kolekcji \"Giralda\", \"Dama Senso\", \"Georgia\" czy \"Meridian\" proponuje albo deski twarde, albo twarde z systemem wolnego opadania. W kolekcji \"America\" dodatkowo w obu opcjach jest możliwość wyboru koloru (biały lub czereśnia). Okucia z ABS, chromowanej lub nierdzewnej stali, polipropylenu, mosiądzu oraz ewentualnie dodatkowo z mechanizmami wolnego opadania i łatwego demontażu, z reguły są trwałym elementem danego modelu. Bywa jednak, że klient może wybrać okucie wykonane np. z ABS, polipropylenu lub stali nierdzewnej, jak w przypadku deski \"Venus\" firmy Sanit-Plast.
Deski sedesowe, które producenci ceramiki sanitarnej sprzedają pod swoimi markami to zwykle produkty innych firm. Wyjątkiem jest np. Roca, która produkuje i ceramikę, i deski. Sanit-Plast, jeden z największych polskich producentów w branży desek sedesowych, większość desek sprzedaje właśnie pod logo polskich producentów ceramiki sanitarnej. Inny duży producent - Masma - współpracuje m.in. z firmą Hybner. Oprócz desek sprzedawanych pod logo producenta ceramiki sanitarnej, firmy produkujące deski sprzedają je także pod własnymi markami. Są wśród nich modele uniwersalne, wyposażone w praktyczne zawiasy regulowane, co pozwala dopasować je do większości modeli misek, oraz produkty wykonywane pod kolekcje wiodących producentów ceramiki sanitarnej. W ofercie firmy Masma można znaleźć szeroki asortyment desek w różnych kolorach i wzorach pasujących do ceramiki produkcji firm Deger, Bellavista, Hybner, Globo, Cersanit, Koło, Faleri, Indusa, w tym linii już wycofanych z produkcji. Z kolei deski firmy Sanit-Plast można dopasować m.in. do ceramiki Koło, Roca, Radimp, Pilch czy Jopex.
WIELE NOWOŚCI. Dawny podział desek sedesowych na miękkie (tańsze) wykonane z plastomerów oraz twarde (droższe) wykonane z duromerów, drewna czy MDF nie jest już tak wyraźny jak kiedyś. Technika i technologie obróbki tworzyw sztucznych dają bowiem zupełnie nowe możliwości, a co za tym idzie - także wyższą jakość. Deska \"Cleo\", jedna z nowinek firmy Sanit-Plast, to przykład taniej deski z polipropylenu, która dzięki nowej technologii produkcji ma parametry jakościowe zarezerwowane dotychczas dla produktów z droższych, \"twardych\" tworzyw sztucznych. Inna deska z polipropylenu Sanit-Plast - \"Kaskada-Lux\", ma grubość przekraczającą 6 mm (waży ponad 2 kg) i może śmiało konkurować z twardymi deskami wykonanymi z duroplastu lub ABS.
- Sanit-Plast, jako jedyna firma w Polsce, oferuje również wszystkie swoje deski wykonane z polipropylenu z dodatkiem środka o działaniu antybakteryjnym - na wzór desek sedesowych z duroplastu - mówi Kamil Filipczak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sanit-Plast.
Nowością w segmencie desek z polipropylenu jest również \"Yucca\" z oferty firmy Bisk. I w tym przypadku nowa technologia produkcji sprawia, że deska jest grubsza i bardziej sztywna, a poza tym posiada właściwości antybakteryjne.
- Powłoka antybakteryjna to dodatkowy atut deski i argument dla klienta, aby wybrał właśnie ten model - podkreśla Sylwia Rogalewicz, marketing manager w firmie Bisk.
Deska \"Yucca\" jest sprzedawana w trzech wersjach do wyboru: białej oraz z motywami palm i  muszli. Wzory są nanoszone specjalną techniką w procesie wtrysku polipropylenu - dzięki temu kolorowe kompozycje na deskach mają jakość fotografii, nie płowieją i nie wycierają się  pod wpływem czyszczenia oraz użytkowania.
Inną technikę - zatapiania dekoracji, np. muszli, sztucznych motyli czy suszonych plastrów cytrusów w żywicy poliestrowej, w rezultacie czego powstają wzory unikatowe, stosuje m.in. firma Masma. Bogate kolekcje wzorzystych desek z żywic z zatopionymi dekoracjami oferują także zagraniczni producenci - szwedzki Duschprodukter, którego przedstawicielem w Polsce jest firma Duschy, oraz holenderski Tiger (dystrybucja Coram Poland).
Wszystkie wzory sprzedają się podobnie - mówi Wojciech Słucki, przedstawiciel handlowy w firmie Duschy. - Jedyny widoczny trend w preferencjach klientów to kolorystyka. Chętniej wybierane są modele utrzymane w beżach i piaskowych odcieniach.
WIĘCEJ DREWNA. Zdaniem Mariusza Masłowskiego - właściciela firmy Masma, rozwijającym się i obiecującym segmentem rynku są deski z litego drewna. Masma, oprócz desek z krajowego buku, produkuje na zamówienie deski z egzotycznych gatunków drewna. I jedne, i drugie są dostępne w wielu modnych wybarwieniach.
Klienci przestali się bać drewna w łazience - podkreśla Mariusz Masłowski. - Deski z tego materiału są ciepłe w dotyku, łatwe do utrzymania w czystości, nie pękają. Zaczęto je postrzegać jako produkt luksusowy. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się kolory ciemne, zwłaszcza wenge. Moim zdaniem, ta tendencja kolorystyczna utrzyma się jeszcze długo.
Na rynku desek z egzotyków pojawił się nowy gracz - Duschprodukter. Nowości tej firmy - deski z linii \"Exotic\", są wykonane z bambusu i balsy, w różnych konfiguracjach kolorystycznych.
Deski z foliowanego MDF były do niedawna uważane za tańszą alternatywę dla produktów z litego drewna. Ich wzory naśladowały naturalne drewno, ewentualnie metale, ale i tu są nowości w ofercie firmy Duschprodukter - deski z kolekcji \"Miljo Design\" zdobią fotograficzne motywy przyrodnicze, jak zachód słońca czy staw z liliami wodnymi, a folie wykończeniowe mają właściwości bakteriobójcze. Z produkcji barwnych desek zrezygnował Sanit-Plast, który jeszcze 10 lat temu oferował 12 kolorów. Obecnie deski z tej firmy oferowane są tylko w kolorze białym.
Materiał to tylko jeden z parametrów, który bierze pod uwagę klient.
Kryteria, którymi kierują się klienci podczas wyboru to tworzywo, system mocowania, kolorystyka i cena - mówi Magdalena Idźkowska, doradca techniczno-handlowy w firmie Coram Poland. - Większość osób nadal kupuje deski standardowe, białe. Jest też grupa osób preferująca deski kolorowe lub imitujące drewno bądź metal, które wraz z akcesoriami dopełniają wystrój łazienki. Dużą popularnością cieszą się również deski z systemem wolnego opadania.
Klient nasz pan. Choć asortyment desek sedesowych jest bardzo bogaty, są klienci poszukujący produktów designerskich, z dekoracjami zaprojektowanymi do stylu konkretnych łazienek. W indywidualnych zamówieniach wyspecjalizowała się firma Masma. Jak mówi Mariusz Masłowski, Masma jest w stanie zrealizować praktycznie każdy projekt, w tym pasujący do ceramiki wycofanej już z produkcji. Masma przyjmuje indywidualne zamówienia na deski z drewna oraz żywicy poliestrowej, w której można zatopić dekoracje powierzone przez klienta, np. banknoty, monety, fotografie, pamiątki z egzotycznych wakacji. Inna nowość to możliwość zamówienia deski z drewna i dekorów drewnianych do komponowania z płytkami ceramicznymi w identycznym wybarwieniu.
W firmie Duschy klient ma możliwość dokupienia do wybranych modeli desek innych akcesoriów łazienkowych z tych samych kolekcji, np. zasłony prysznicowej, zaś w nowej kolekcji z drewna egzotycznego \"Exotic\" - akcesoriów wolno stojących: pojemnika na szczoteczki do zębów, kubka, dozownika, mydelniczki i szczotki do w.c.
WARTO INWESTOWAĆ. Wyprodukowanie pierwszej polskiej deski z duroplastu (\"Venus\") w ubiegłym roku - przez firmę Sanit-Plast - było możliwe dzięki zakupowi nowych form oraz prasy hydraulicznej, współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Sanit-Plast ma w planach dalsze inwestycje, m.in. kupno kolejnej prasy.
Teraz deski z duroplastu jesteśmy w stanie produkować taniej, niż sprowadzane np. z Niemiec czy Słowacji, przy zachowaniu równie wysokiej jakości. Niewykluczone, że produkcja kolejnych modeli z duroplastu rozpocznie się jeszcze w tym roku - mówi Kamil Filipczak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sanit-Plast.
Ze środków unijnych, w ramach SPO-WKP, skorzystała też firma Bisk. Na zakupionych trzech wtryskarkach są produkowane komplety akcesoriów ăAthenaÓ oraz nowy model deski \"Yucca\" z polipropylenu z powierzchnią antybakteryjną.
MAŁGORZATA NIETUPSKA

NOWE MATERIAŁY
Na rynku desek sedesowych wysyp nowości. Produkty z drewna egzotycznego to oferta skierowana do wymagających konsumentów. Deski z duroplastu są już produkowane w Polsce. Nowe wzory desek z MDF i żywicy poliestrowej często pretendują do miana przedmiotów designerskich. Nawet tanie produkty z polipropylenu otrzymały zupełnie nową jakość - są bardziej sztywne i grubsze. Antybakteryjne właściwości ma już nie tylko duroplast.

Z FUNKCJĄ BIDETU
Deski sedesowo-bidetowe to oferta skierowana nie tylko do właścicieli małych łazienek, ale także osób poszukujących bardziej komfortowych rozwiązań. Przykładowo, funkcji suszenia czy podgrzewania nie ma żaden bidet. Duża rozpiętość cenowa oraz wachlarz funkcji - od podstawowych po bardzo rozbudowane, a także nowe modele na rynku, sprawiają, że tego typu produkty nie są już ciekawostką, ale interesującą alternatywą dla desek sedesowych.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA