Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Druga edycja rankingu \"Perły Polskiej Gospodarki\" na najbardziej dynamiczne i efektywne polskie przedsiębiorstwa przyniosła znaczne zmiany w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przede wszystkim wzrosła liczba wyróżnionych firm: w 2003 roku w rankingu znalazły się 102 przedsiębiorstwa, natomiast w br. - 163.

Wśród zwycięzców tegorocznego rankingu nie ma też zeszłorocznych laureatów. Znaczne przetasowania w rankingu spowodowane są tym, że tegoroczne zestawienie opracowywano w momencie wysokiego, 6-procentowego wzrostu odnotowanego w gospodarce.

W grupie firm o pzrychodach przekraczających 1 mld zł pretendujących do miana \"Wielkiej Perły Polskiej Gospodarki\" wygrała firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, która osiągnęła 40% dynamikę przychodów. Z grona firm branży materiałów budowlanych najwyżej została wyceniona (na 1 001 987 tys. zł) firma Henkel Polska, co w ostatecznej klasyfikacji zapewniło jej 19 lokatę wśród 47 wyróżnionych przedsiębiorstw. W kategorii przedsiębiorstw o przychodach mieszczących się między 100 mln a 1 mld zł (\"Duże Perły Polskiej Gospodarki\") zwycięzcą okazała się telewizja Polsat. Na kolejnych pozycjach uplasowały się m.in. Sanitec Koło - miejsce 42, Opoczno SA - 48, Grupa Polskie Składy Budowlane - 92.

Drugą edycję rankingu \"Perły Polskiej Gospodarki\" przygotowali: Pracownia Monitoringu Przedsiębiorstw Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN we współpracy z Centrum Informacji Społeczno-Gospodarczej Ministerstwa Gospodarki oraz redakcja \"Parkietu\" i \"Polish Market\".

Wyniki rankingu odzwierciedlają efekty działalności firm w 2003 r. Przedsiębiorstwa były oceniane pod względem dynamiki przychodów ogółem, rentowności sprzedaży, stopy zwrotu brutto na aktywach, stopy zwrotu netto na kapitale własnym i wydajności pracy. Zdaniem organizatorów zmiany w rankingu świadczą o tym, jak dynamiczne jest życie gospodarcze w Polsce, a jego wyniki są mikroekonomicznym świadectwem zmian, jakie zaszły w gospodarce od momentu publikacji poprzedniej listy.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA