Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Polsce wanny spa - choć nadal postrzegane jako nowość - powoli zaczynają trafiać pod przysłowiowe strzechy. Rodzimi klienci doceniają korzyści płynące z posiadania własnej wanny spa, w której w gronie rodziny lub znajomych mogą spędzić wspólnie chwile prawdziwego odpoczynku.

REKLAMA

W Polsce wanny spa - choć nadal postrzegane jako nowość - powoli zaczynają trafiać pod przysłowiowe strzechy. Rodzimi klienci doceniają korzyści płynące z posiadania własnej wanny spa, w której w gronie rodziny lub znajomych mogą spędzić wspólnie chwile prawdziwego odpoczynku.

W krajach zachodnich (szczególnie w USA i Kanadzie) wanny spa to obecnie najbardziej dynamicznie rozwijający się sektor związany z urządzeniami do hydromasażu. Dlatego też poszczególni producenci sporo inwestują w rozwój swoich produktów. Przejawia się to w liczbie wprowadzanych nowych rozwiązań, które mają maksymalnie podnieść komfort użytkowania tych urządzeń. Wanna z hydromasażem typu spa może być zamontowana zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz w ogrodzie, na tarasie itp.

Natężenie hydromasażu w wannach spa jest o wiele bardziej intensywne niż w normalnych domowych wannach. Jest to efektem zastosowanych silnych pomp oraz dużej liczby różnych dysz. Poza tym możliwość korzystania z kąpieli na świeżym powietrzu (nawet zimą przy dużych mrozach) potęguje doznania relaksacyjne.

WIELKOŚĆ I KSZTAŁT. Większość firm produkujących wanny spa oferuje pełną gamę modeli o różnych wymiarach, przy czym największe modele pomieszczą nawet do dziesięciu dorosłych osób. Oczywiście większe wanny umożliwiają też większą swobodę kąpieli.

Producenci wanien spa przywiązują coraz większą wagę do ukształtowania ich niecek. Dawniej wanny tego typu miały bardzo proste kształty niecek, co nie było zbyt komfortowe podczas kąpieli - osoby siedziały na twardej powierzchni. Obecnie siedziska w wannach spa są bardzo anatomicznie ukształtowane, tak, aby podczas kąpieli użytkownik mógł naprawdę się relaksować.

Bardzo komfortowym rozwiązaniem są miejsca w formie półleżącego fotela z dużą liczbą dysz do masażu, zapewniające intensywną i kompletną hydroterapię przebiegającą od karku, poprzez barki, plecy i nadgarstki aż do pięt. Dysze do masażu powinny być skierowane na najbardziej czułe partie ciała. Równie widoczny jest trend w zakresie urozmaicania kształtów zewnętrznych wanien spa. Producenci odchodzą powoli od typowych kwadratowych, prostokątnych lub okrągłych kształtów.

KONSTRUKCJA. W wannach spa stale ulepszana jest również konstrukcja. Pomimo faktu, że nie jest widoczna dla samego użytkownika, ma ona niebagatelne znaczenie dla trwałości oraz kosztów eksploatacji wanny. Materiały stosowane do budowy konstrukcji niecek są bardzo wytrzymałe. Charakteryzują się drobną strukturą, nieporowatością, odpornością na zaplamienia, pleśń i glony. Producenci wanien zwracają uwagę, aby wszelkie poziome powierzchnie miały strukturę antypoślizgową. Najbardziej renomowane firmy oferują nawet 10-letnią gwarancję na niecki wanien spa. Do izolacji termicznej wanien spa stosowana jest bardzo gęsta pianka poliuretanowa. Między innymi dzięki temu średni miesięczny koszt energii elektrycznej potrzebnej do utrzymania wanny to 100 zł.

Obecnie większość producentów wanien spa jako zewnętrzną obudowę stosuje nowoczesne tworzywa sztuczne (zamiast drewna), bardzo dobrze imitujące naturalne drewno. Sprawia to, że obudowy nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych bez względu na panujące warunki zewnętrzne. Obudowy są również dostępne w wielu kolorach, tak aby dopasować wannę do otoczenia.

CZYSTOŚĆ WODY. Jednym z najważniejszych warunków komfortowej kąpieli w wodzie jest jej czystość. Dlatego firmy z branży wanien spa bardzo intensywnie pracują nad rozwojem technologii utrzymania wody w czystości, wdrażając wszelkie najnowocześniejsze rozwiązania. Chodzi również o to, aby użytkownik nie tracił czasu na ciągłe czynności związane z kontrolą jakości wody, a także o to, aby zminimalizować konieczność wymiany wody.

W kwestii oczyszczania wody najnowsze modele wanien oferują technologię dwustopniowego ozonowania, pozwalającą zachować czystość i przejrzystość wody, minimalizując przy tym użycie środków chemicznych. Najnowszym rozwiązaniem jest również całkowicie automatyczna filtracja z wbudowanym ozonatorem i jednoczesnym ogrzewaniem. Filtry są w większości przypadków łatwo dostępne, a ich czyszczenie jest bardzo proste. Stosowane systemy utrzymywania czystości wody w wannach spa gwarantują wydajną i ciągłą filtrację (24 godziny na dobę).

NOWOCZESNE STEROWANIE. Najnowsze wanny spa są wystarczająco \"inteligentne\", by móc funkcjonować praktycznie bez jakiejkolwiek obsługi. Proste, cyfrowe sterowanie pozwala na programowanie i uaktywnianie funkcji wanny za naciśnięciem przycisku. Centrum sterowania precyzyjnie wskazuje, jak należy ustawić dostępne funkcje, takie jak czas trwania cyklu filtracji czy godzinę uruchomienia urządzenia i ilość cykli. Na wyświetlaczu panela informacyjnego pojawiają się również informacje dotyczące stanu i funkcjonowania wanny z hydromasażem. Po zaprogramowaniu można zablokować dostęp do funkcji programowania wanny, a tym samym zabezpieczyć się przed przestawieniem poszczególnych funkcji przez dzieci czy osoby nieupoważnione (np. w obiektach publicznych). Jeśli jedna z funkcji lub jeden z elementów wanny nie działa, niemal w każdym przypadku wanna automatycznie zdiagnozuje istniejący problem, co pozwoli na podjęcie odpowiednich działań i uniknięcie konieczności wzywania serwisu. Z panela sterującego można kontrolować wszystkie funkcje hydromasażu. Można również dostosować programy masażu do osobistych potrzeb.

Wanny posiadają specjalne zawory selekcyjne umożliwiające regulację i sterowanie działaniem przepływu wody w kierunku ich odpowiednich części. Oznacza to, że masaż może się odbyć w dowolnym, wybranym przez użytkownika miejscu wanny. Komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie do sterowania masażem bezprzewodowego pilota (oczywiście wodoodpornego) lub sterowanie urządzeniem poprzez podwodne przyciski w wannie.

RÓŻNORODNOŚĆ MASAŻU. Dawniej wszystkie dysze w wannach oferowały ten sam typ i natężenie masażu. Obecnie producenci stosują system wymiennych i regulowanych dysz. Pozwala to dostosować ciśnienie wody (lub mieszanki wody i powietrza) tak, aby otrzymać maksimum komfortu i dobrać odpowiedni masaż dla danej części ciała. Dysze wirujące np. umożliwiają regulację natężenia wody, szerokości strefy masażu i szybkości dla masażu łagodnego lub bardziej pobudzającego. Dysze są dostępne w różnych rozmiarach; każda umieszczona jest w taki sposób, aby oddziaływać na poszczególne grupy mięśni.

Ciekawym rozwiązaniem w wannach spa jest stosowanie pojedynczego, silnego strumienia wody (wydajność ok. 400 litrów na minutę), który może unosić całe ciało na wodzie. Jest to doskonały masaż obolałych nóg i stóp

Dodatkowym udogodnieniem spotykanym w nowoczesnych wannach spa są zagłówki z regulacją wysokości oraz wymiennymi minidyszami kierunkowymi. Regulowane minidysze zagłówka pozwalają na dopasowanie masażu do indywidualnych potrzeb użytkownika, złagodzenie dolegliwości, zespołów bólowych mięśni szyi itp.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE. Oświetlenie wody w wannie było stosowane nawet w pierwszych modelach wanien spa. Później zaczęto stosować kolorowe filtry, dzięki którym można było optycznie zmieniać kolor wody, a tym samym i nastrój podczas kąpieli. Najnowszym rozwiązaniem jest stosowanie oświetlenia diodowego, dzięki któremu można dowolnie (poprzez panel sterujący wanny) kontrolować natężenie i kolor oświetlenia. Można nawet ustawić program zmieniający kolor oświetlenia w trakcie kąpieli.

Aby wzmocnić relaksujące działanie hydromasażu, wanny spa często wyposażane są w system specjalnych, wodoodpornych głośników. Ich kształt i konstrukcja sprawiają, że zajmują one mało miejsca, są praktycznie niewidoczne, a po zakończeniu kąpieli mogą być łatwo schowane.

Jeżeli zamiast muzyki użytkownik woli delikatny szum wody, może wybierać spośród nowych modeli wanien spa wyposażonych w minifontanny. Strumień wody w fontannie może być dodatkowo oświetlony, co tworzy niesamowity spektakl dla uszu i oczu.

Oferta firm sprzedających wanny spa zawiera również specjalne olejki aromatyczne. Dolanie kilku kropel do kąpieli sprawia, że uzupełnieniem hydromasażu będzie aromaterapia. Oczywiście olejki aromatyczne przystosowane do wanien spa mają specjalny skład, który nie powoduje wytwarzania piany. Należy jednak pamiętać, że częste korzystanie z olejków w wannie spa wymusza częste wymienianie wody.

Obecnie wiele firm uzupełniło wanny spa o specjalne zestawy umożliwiające uprawianie w nich ćwiczeń (pływania, wiosłowania, a nawet biegania w wodzie - w przypadku większych modeli tzw. aquatic fitness systems.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA