Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Ostatnie lata przyniosły Polsce ożywiony wzrost gospodarczy i ogólną poprawę warunków ekonomicznych. Z boomu tego skorzystał również sektor budowlany, przed którym otworzyły się nowe możliwości rozwoju.

Przy dużym
zapotrzebowaniu na obiekty publiczne i komercyjne do rangi istotnego problemu urasta właściwe zaprojektowanie toalet ogólnodostępnych.
Generalnie brak jest jasno sprecyzowanych przepisów (poza toaletami dla niepełnosprawnych) odnośnie rozplanowania i wyposażenia tych pomieszczeń. Stwarza to dużą dowolność planowania, ale bywa również często przyczyną błędów w ich projektowaniu, które mogą przynieść najbardziej niepożądany efekt - niezadowolenie osób korzystających z ogólnodostępnych toalet.
Oto kilka sztandarowych przykładów zastosowania nieodpowiednich rozwiązań w tej dziedzinie:
- Zbyt mała liczba pomieszczeń sanitarnych, niedostosowana do ilości osób pracujących lub odwiedzających dany obiekt. 
- Zbyt mała powierzchnia lub źle rozmieszczone pomieszczenia albo urządzenia powodują niepotrzebną irytację użytkowników.
- Toalety w dużych obiektach często wyposażone są w zbyt małe dozowniki do mydła, pojemniki na ręczniki papierowe, podajniki na papier toaletowy oraz zbyt małe kosze na odpady. 
- Umieszczanie dozowników, pojemników na papiery higieniczne i suszarek do rąk w nieodpowiednich miejscach.
- Montowanie w toaletach ogólnodostępnych dozowników do mydła i podajników papieru wykonanych z nieodpornych materiałów, niezabezpieczonych przed kradzieżą mydła i papieru oraz samego dozownika.
- Montowanie dozowników i suszarek nie pasujących do estetyki całego wnętrza.

Jak uniknąć tego typu problemów? W jaki sposób zaprojektować pomieszczenia sanitarne tak, aby właściciel był pewien, że posiada funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrze, a odwiedzający je klient mógł wyrazić jedynie pozytywne opinie o projektancie i wykonawcy? Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzewidzianych sytuacji jest skorzystanie z doświadczenia oferowanego przez profesjonalne firmy dystrybucyjne i montażowe. Fachowa pomoc wykwalifikowanego doradcy techniczno-handlowego odpowiedniej firmy jest bardzo przydatna zarówno w biurze projektowym, jak i już na placu budowy. Informacje, jakie uzyskujemy od firmy dystrybucyjnej i montażowej powinny być poprzedzone analizą.
Warto więc zadać sobie pytania:
- Jak długo firma istnieje na rynku?
- Jaką ilość klientów do tej pory wyposażyła w swoje dozowniki, pojemniki na papiery, suszarki?
- Czy jej przedstawiciele posiadają wiedzę nie tylko na temat samej oferty, ale także montażu, czyszczenia i konserwacji urządzeń podczas eksploatacji oraz czy są w stanie przedstawić nam materiały poglądowe w tym zakresie?

Współpraca z odpowiednią firmą dystrybucyjno-montażową jest szczególnie istotna przy projektowaniu toalet dla niepełnosprawnych. W tym obszarze istnieją przepisy, które regulują rozmieszczenie poręczy i urządzeń dla niepełnosprawnych oraz dozowników, pojemników i suszarek montowanych w toaletach:
- Minimalna powierzchnia toalety to 4,8 m2, co umożliwia bezproblemowe poruszanie się wózka (średnica okręgu, w którym niepełnosprawny wygodnie się porusza wynosi 1,5 m).
- Odpowiednio dobrana pod względem kształtu i wymiaru umywalka, umocowana na wysokości 80 cm, wyposażona w odpowiednią baterię.
- Lustro uchylne z uchwytem umożliwiającym regulację kąta nachylenia.
- Miska toaletowa, łącznie z klapą umieszczona na wysokości 48 cm i umocowane z obu stron odpowiednie poręcze (prawidłowe rozplanowanie uchwytów dla niepełnosprawnych w dużym stopniu uzależnione jest od kształtu toalety oraz umiejscowienia umywalki i miski ustępowej).
- Brodzik - próg o wysokości max. 2 cm lub bez (w tym wypadku odpowiednio wyprofilowane płytki podłogowe umożliwiające odpływ wody), wyposażony w krzesło prysznicowe oraz uchwyt ułatwiający korzystanie z prysznica.
- Dozowniki i podajniki higieniczne umieszczone na odpowiednich wysokościach w miejscach umożliwiających bezproblemowe korzystanie.

Jednym z najbardziej doświadczonych producentów i dystrybutorów profesjonalnych urządzeń do wyposażenia publicznych toalet (dozowników do mydła, pojemników na ręczniki papierowe i papiery toaletowe, suszarek do rąk i włosów, luster, odświeżaczy powietrza, koszy na odpady, itp.) jest działająca od ponad 15 lat firma Merida. Atutem firmy jest ciągła dostępność oferowanych urządzeń i niezbędnych do nich środków higieny takich jak: mydło w płynie i w pianie, ręczniki papierowe, papier toaletowy, worki na odpady itp. Firma posiada swoje własne przedstawicielstwa na terenie całego kraju (31 oddziałów).
Doświadczeni przedstawiciele firmy w każdym oddziale oferują pomoc techniczną i handlową.
Osoby chcące inwestować za granicą mogą korzystać z oferty spółki Merida w Rosji, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, w Czechach, na Słowacji, Węgrzech i Białorusi. Wszędzie tam firma po-
siada własne przedstawicielstwa i oddziały handlowe.
Firma Merida od początku istnienia kładła duży nacisk na jak najlepszą współpracę z licznymi biurami i pracowniami architektonicznymi. Przedstawiciele firmy biorą udział w wielu konferencjach i spotkaniach regionalnych i ogólnopolskich organizowanych dla projektantów.
Najnowszy katalog firmy Merida, zawierający kompleksowe linie urządzeń, zdecydowanie ułatwia pracę biurom projektowym oraz firmom budowlanym w zakresie wyposażania toalet. Katalog ten został opracowany w formie drukowanej i multimedialnej na CD.
Przejrzysty podział między urządzeniami, profesjonalne zdjęcia oraz rysunki wymiarowe i szczegółowe informacje o każdym produkcie, a także liczne zdjęcia gotowych pomieszczeń sprawią, że katalog ten stanie się doskonałą pomocą dla architektów. Wersja elektroniczna posiada dodatkowo modele 2D i 3D prezentowanych urządzeń oraz niezbędną dokumentację i ceny poszczególnych wyrobów.
Pełna oferta firmy Merida dostępna jest na stronach www.merida.com.pl. Można tam znaleźć wszystkie niezbędne atesty, certyfikaty, aktualne ceny oraz modele 2D i 3D z katalogu.
Przedstawiciele firmy oczekują na odzew z Państwa strony obiecując, że dotrą do każdego biura i pracowni służąc swoim doświadczeniem i pomocą. <

MERIDA SP. Z O.O., ul. Karkonoska 59, 53-015 Wrocław, tel. (071) 339 78 88, fax (071) 361 61 61, e-mail: sekretariat@merida.com.pl, www.merida.com.pl

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA