Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesna cywilizacja powoli wypiera metale z najbliższego otoczenia człowieka. W imię postępu odwraca się on od czegoś, co dla naszych przodków było synonimem życia i siły. Metalowe płytki ścienne są jedną z okazji do obcowania z tworzywem, które jest nam wciąż tak bardzo bliskie i znane.

REKLAMA

Nowoczesna cywilizacja powoli wypiera metale z najbliższego otoczenia człowieka. W imię postępu odwraca się on od czegoś, co dla naszych przodków było synonimem życia i siły. Metalowe płytki ścienne są jedną z okazji do obcowania z tworzywem, które jest nam wciąż tak bardzo bliskie i znane.

Efektu, jaki daje zastosowanie płytek metalowych nie da się w zasadzie osiągnąć poprzez zastosowanie innych materiałów wykończeniowych. I choć producenci płytek ceramicznych oferują metalizowane kolekcje wyglądem zewnętrznym zbliżone do płytek z metalu, to bezpośredni kontakt natychmiast zdradza to \"fałszerstwo\". Metalowe płytki mają pewną właściwość, której próżno szukać u ceramicznych konkurentek. Wystarczy tylko na krótką chwilę przyłożyć dłoń do gładkiej powierzchni metalowych płytek, aby poczuć jak szybko absorbują one ciepło ludzkiego ciała.

Metale jako takie niestety oddają pola innym materiałom, które wciąż okazują się być lżejszymi, wytrzymalszymi, bardziej kolorowymi i łatwiejszymi do formowania, a przede wszystkim tańszymi. Ten sam bezlitosny proces jest właściwy także dla łazienek - wanny z akrylu, instalacje z polietylenu i PVC w znacznym zakresie zminimalizowały wykorzystanie stali, jak się wydawało jeszcze ćwierć wieku temu - niezastąpionej. Podobnie jest także w przypadku samych metalowych płytek.

DOSKONAŁE TWORZYWO. Z metalami można zrobić w zasadzie wszystko. Właściwość ta odnosi się szczególnie do stali, chociaż miedź, brąz i inne metale stosowane do wytwarzania płytek są także niezwykle podatne na obróbkę. Powierzchnie klasycznych metalowych płytek można polerować, satynować, szczotkować poddawać działaniu różnych substancji chemicznych itp. W jeszcze bogatszy sposób, wykorzystując technikę tłoczenia, można kształtować ich wierzchnią fakturę. W niczym nie skrępowany sposób można na powierzchni stalowych płytek umieszczać najróżniejsze elementy dekoracyjne wykonane z wszelkich możliwych materiałów. Można wreszcie w całkowicie dowolny sposób łączyć wspomniane techniki dekoracyjne tworząc niepowtarzalne wzory płytek. Powierzchnia takich płytek może być bardzo zróżnicowana; wytwarzać można zarówno duże tafle, jak i skomplikowane mozaiki. Jeśli do tego dodać fakt, że metal, z którego wytwarzane są płytki pozwala na ich efektowne malowanie, pokrywanie całkowicie lub częściowo warstwami innych metali oraz finalne łączenie na ścianie z płytkami ceramicznymi i innymi materiałami wykończeniowymi, można stwierdzić, że są one najciekawszym sposobem na stworzenie wymarzonej łazienki.

BLISKIE CZŁOWIEKOWI. Płytki wykonane ze stali trafiły do łazienek nieco przypadkowo. Masowo wykorzystywane m.in. w przemyśle spożywczym (z uwagi na łatwość utrzymywania w czystości i odporność mechaniczną) w postaci dużych arkuszy zwróciły uwagę dekoratorów wnętrz swym nieco industrialnym wyglądem. Przy tamtym zastosowaniu użyteczność miała pierwszeństwo przed designem. W przypadku łazienek w pełni wykorzystano obie zalety, tworząc jeden z najbardziej ekskluzywnych sposobów na wykończenie ich wnętrz - wysublimowany, a jednocześnie nieco pospolity, bo mało jest wokół nas tak rozpowszechnionych tworzyw jak żelazo, a ściślej jego fizyczne urzeczywistnienie - stal.

Żelazo jest także w nas - każda kropla krwi to tysiące cząsteczek hemoglobiny, która dzięki zawartemu w niej żelazu niesie tlen do każdej komórki ciała. Czyste żelazo to zresztą rzadkość. W krystalicznej postaci jest ono tylko mało wytrzymałym i nieużytecznym tworzywem, które niczym nie przypomina najważniejszego dla istnienia ludzi metalu. Kilka procent zawartości węgla i zaawansowana technologia wytopu zaowocowały powstaniem materiału, z którego wykonywać można różne przedmioty: od sztućców i płytek ściennych aż po wielkie konstrukcje przemysłowe i statki.

W przedmiotach wykorzystywanych przez ludzi w życiu codziennym (w tym także w opisywanych płytkach ze stali) stal wzbogacana jest dodatkowo o domieszki innych pierwiastków, z których najważniejszymi są chrom, mangan, kobalt i nikiel. Metale te sąsiadujące ze sobą w układzie okresowym stały się wraz z żelazem fundamentami współczesnej cywilizacji. Każdy z nich oddaje stali swe cenne właściwości, które decydują o doskonałości tego materiału. Chrom to głównie piękny, szlachetny połysk, na który nie można być obojętnym. Mangan to twardość, zapewniająca stali długowieczność. Kobalt to wytrzymałość mechaniczna. Wreszcie srebrzysty nikiel pozwala uchronić stal przed morderczą korozją, która przez wieki odebrała współczesnym pokoleniom wiele wytworów ludzkich rąk wykonanych ze stali. W przypadku płytek ściennych powyższe właściwości gwarantują potencjalnemu nabywcy przekonanie, że cena, którą płaci za ich posiadanie nie jest wygórowana, że otrzymuje on produkt nie tylko piękny, ale także legitymujący się wysoką jakością.

METAL, CZYLI BRAK NUDY. Pomimo wielości dostępnych rodzajów wykończenia, generalnie najpopularniejsze są klasyczne płytki bez żadnych dodatkowych ozdób i niekonwencjonalnych sposobów wykończenia, których bezkompromisowy styl nie pozwala obojętnie przejść obok. Są one rzadkie i jednocześnie wciąż bardzo różne od tego wszystkiego, co jest spotykane we współczesnych łazienkach. Pierwsza konfrontacja z dużą powierzchnią pokrytą dziesiątkami połyskliwych płytek oddzielonych cienkimi żyłkami fug robi duże wrażenie. Z pozoru to tylko zwykła ściana, jednak w porównaniu z nią każda inna wydaje się być znajomą, prozaiczną czy wręcz nudną.

OGNISTY METAL. Każdy człowiek ma okazję na co dzień korzystać z cennych właściwości miedzi; jej doskonała przewodność prądu elektrycznego i ciepła znajduje setki zastosowań. Miedź to także niepowtarzalny połysk, który przez wieki zniewalał ludzi. I choć ustępowała ona rzadkiemu złotu, to właśnie jej dostępność i właściwości sprawiały, że wykonywano z niej monety i pokrycia dachowe. Stała się ona podstawą rozwoju cywilizacji. Do czasu wynalezienia efektywnych metod wytopu żelaza, właściwości miedzi decydowały o popularności brązu, z którego wykonywano broń oraz wiele artykułów życia codziennego, a dziś wytwarza się płytki o właściwościach fizycznych zbliżonych do miedzianych.

Szczególnie efektownie na ścianach i podłogach wyglądają kombinowane kompozycje wykonywane przy użyciu polerowanych płytek stalowych i miedzianych. Płytki skomponowane w formę układu cząstek kryształu, wykonane z czystego metalu o idealnie połyskliwej powierzchni to jednocześnie wielka prostota i krańcowy przepych. Takich rzeczy nie spotyka się często.

ANDRZEJ TOPCZEWSKI

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA