Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

\"Ochrona przed hałasem w budownictwie ogólnym\" - to tytuł seminarium jakie 27 listopada ub.r. zorganizowała w swojej siedzibie w Warszawie firma Geberit. Patronat nad seminarium objął Instytut Techniki Budowlanej.

Podczas seminarium wygłoszono 8 referatów, których tematyka dotykała głównie podstaw prawnych ochrony przed hałasem w budynkach, projektowania pod względem akustycznym budynków i metod pomiarów właściwości akustycznych obiektów budowlanych. O najczęstszych źródłach hałasu w budynkach mieszkalnych mówiła dr inż. Marianna Mirowska z Zakładu Akustyki ITB. Zwróciła ona uwagę, że na przestrzeni lat zmieniają się rodzaje źródeł hałasów instalacyjnych, będących przyczyną skarg zgłaszanych do jednostek Sanepidu. Do połowy lat 90. najwięcej skarg dotyczyło hałasu pomp centralnego ogrzewania. W ostatnich latach, po masowej modernizacji hydrowęzłów w budynkach i wymianie pomp na nowocześniejsze i cichsze, zdecydowanie zmniejszyła się liczba skarg na hałas pomp. Za to zwiększyła się liczba skarg na urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne, które coraz częściej są stosowane zarówno w lokalach usługowych, jak i przez indywidualnych mieszkańców. Ponadto pojawiają się nowe źródła hałasu, jak np. piece gazowe c.w.u. i c.o. instalowane w hydrowęzłach wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

- W najbliższym czasie należy liczyć się ze wzrostem wymagań w odniesieniu do hałasu od urządzeń zainstalowanych w budynkach. W zależności od klasy komfortu akustycznego budynku, obowiązywać będą różne wymagania. Im wyższa klasa komfortu akustycznego, tym niższe dopuszczalne poziomy hałasu - powiedziała dr inż. Marianna Mirowska.

Seminarium poświęcone ochronie budynków przed hałasami firma Geberit zorganizowała po raz pierwszy. Skierowane one było głównie do architektów i projektantów. Seminaria będą się odbywały cyklicznie w różnych miejscach Polski.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA